احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

به گزارش بیو بگ، خراسان رضوی احساس ناگهانی سرگیجه یا چرخش سر می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین D باشد.به نقل از هلث، یکی از علایم کمبود ویتامین D نوع رایج سرگیجه به نام سرگیجه وضعیتی حمله ای(BPPV) و علایم دیگر شامل تهوع و استفراغ و همینطور از دست دادن تعادل است. نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم ۲ بار در روز می تواند تجربه این سرگیجه را کم کند.

کسانی که بیشترین کمبود ویتامین D دارند، بیشتر از دیگران از علایم ذکر شده رنج می برند. این سرگیجه در پاسخ به ارتفاع نیست و خیلی از افراد سرگیجه را حتی در زمانی که هر ۲ پای آنان روی زمین است هم تجربه می کنند.

این وضعیت به ندرت جدی است اما می تواند بسیار آزاردهنده باشد؛ بطوریکه ۸۶ درصد از مبتلایان گزارش می دهند این مساله زندگی روزمره آنها را مختل می کند و منجر به چند روز مرخصی کاری شود. حالا نتایج مطالعات نشان می دهد مصرف مکمل های ویتامین D و کلسیم می تواند از بروز این مسئله پیشگیری کند.

دکتر جی سو کیم، یکی از محققان این تحقیق، اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان میدهد برای افراد مبتلا به سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم مصرف مکمل ویتامین D و کلسیم یک راه ساده و کم خطر برای جلوگیری از عود سرگیجه خواهد بود؛ بخصوص اگر سطح ویتامین D پایینی داشته باشند.

این مطالعه حدودا شامل ۱۰۰۰ نفر بود که حدود نیمی از آنان مکمل های ویتامین D و کلسیم دریافت نمودند. کسانی که سطح ویتامین D پایینی داشتند، ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین D و ۵۰۰ میلیگرم کلسیم ۲ بار در روز مصرف کردند.

نتایج نشان داد مکمل ها بروز سرگیجه را تا ۲۴ درصد کم کرد. کسانی که کمبود ویتامین D بیشتری داشتند، از مصرف مکمل ها سود بیشتری می بردند و شاهد کاهش ۴۵ درصدی علایم خویش بودند.

دکتر کیم بیان کرد: نتایج هیجان انگیز است چونکه تابحال مراجعه به پزشک برای انجام حرکات سر، راه اصلی درمان سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم بوده است.

نتایج مطالعه ما نشان میدهد یک درمان کم خطر و ارزان مانند مصرف ویتامین D و قرص های کلسیم امکان دارد در پیش گیری از این اختلال رایج و معمولاً عودکننده موثر باشد.

این مطالعه در نشریه Neurology انتشار یافته است.

منبع:

1401/09/05
19:50:35
5.0 / 5
247
تگهای خبر: درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag