زالی مطرح كرد؛

تخفیف ۱۶ و نیم میلیارد تومانی بیمارستان ها به بیماران کم برخوردار

تخفیف ۱۶ و نیم میلیارد تومانی بیمارستان ها به بیماران کم برخوردار

به گزارش بیو بگ رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تخفیف ۱۶، ۵ میلیارد تومانی بیمارستان های تابعه دانشگاه به بیماران کم برخوردار رااز دستاوردهای سامانه HIM دانست.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا زالی، روز دوشنبه در اولین جشنواره دانشگاه بهره ور و سومین جشنواره بیمارستان بهره ور، با اشاره به اینکه این جشنواره نماد و تجلی تلاشهای انجام شده در دانشگاه در طول یک سال قبل است، اضافه شدن بهداشت، آموزش و تحقیقات و فناوری در کنار جنبه های قبلی سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی و تبدیل آن به سامانه مدیریت هوشمند دانشگاهی را خاطرنشان کرد.
وی با اشاره به اینکه برای رسیدن به دانشگاه بهره ور چالش های زیادی پیش رو است، اظهار داشت: امروز شاهد حرکت از بیمارستان بهره ور به سمت دانشگاه بهره ور هستیم.
زالی با اشاره به اینکه تحقق هوش تجاری مستلزم یک گام حرکت رو به جلو است، تصریح کرد: شالوده اقدامات بهره وری بر اساس معماری جدید داده است که بر اساس آن میتوان مداخلات مدیریتی کرد.
وی با اشاره به اینکه در هوش تجاری ۱۸ شاخص وجود دارد که دانشگاه در گام های آغازین آن است، بر لزوم ترجمان حوزه دانشگاهی و سلامت این شاخص ها و مدیریت بر مبنای آنها تاکید نمود.
زالی ضمن اشاره به خصوصیت های نسل ششم سامانه های مدیریتی اضافه کرد: در چنین شرایطی شفافیت، عدالت گستری، نوآوری و خلاقیت در حوزه های مدیریتی خلق می شود.
وی اضافه کرد: در داشبورد کیفیت بالینی این سامانه به منظور پایش ابعاد کیفیت خدمات، ۱۱۷ شاخص پایش می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به این که سامانه HIM تقریباً در دانشگاه استقرار یافته است، اظهار داشت: خوشبختانه با نگاهی جهادی شاهد تحقق ورود این سامانه به حوزه های آموزش، تحقیقات و فناوری و بهداشت بودیم.
زالی تصریح کرد: هوشمندسازی، کارایی، شفافیت، کیفیت و جامعه محوری از اصول شکل گیری جنبش نهضت نظام بهره وری در دانشگاه است.
وی افزود: سال جاری تا ابتدای بهمن ماه علیرغم مشکلات جدی در دریافت منابع، وجود کرونا، کاهش درآمدهای اختصاصی و خیلی از موارد تحمیلی، موفق شدیم ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد اختصاصی بیمارستانی کسب نماییم که عدد قابل توجه و قابل ملاحظه ای است.
زالی همینطور تخفیف ۱۶، ۵ میلیارد تومانی بیمارستان های دانشگاه به بیماران کم برخوردار را پارسال از دستاوردهای سامانه HIM و نشان دهنده افزایش بهره وری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانست.
وی ضمن اشاره به تعدد بیمارستان های ارجاعی در دانشگاه اظهار داشت: در جریان عرضه خدمات توانستیم علیرغم امواج سهمگین کرونا اقامت بیمارستانی را به ۴، ۵ روز کاهش دهیم.
زالی همینطور کاهش کسورات بیمارستانی را نشان دهنده افزایش بهره وری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانست.
وی همینطور از بستری ۳۰۰ هزار بیمار کرونایی، بستری ۲۲۰ هزار بیمار غیر کرونایی اطلاع داد و اظهار داشت: در کنار آن انجام ۱۱۰ هزار عمل جراحی بزرگ و رجوع یک میلیون و ۱۹۰ هزار نفر به اورژانس بیمارستان های دانشگاه از آغاز سال تا ابتدای بهمن ۱۴۰۰ انجام شده است.
زالی از حرکت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ریل بهره وری اطلاع داد و تصریح کرد: این حرکت احتیاج به شتاب بیشتر برای اجرای برنامه های بلندپروازانه دانشگاه دارد.
رئیس دانشگاه ضمن اشاره به این که تمامی بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، دپارتمان های تحقیقاتی دانشگاه نمونه هستند و خدمات منحصر به فردی عرضه می دهند تصریح کرد: انتخاب واحدهای نمونه به معنای این نیست که سایر مراکز در شرایط نامطلوبی قرار دارند.
زالی ایجاد شبکه آرشیو مدیریتی با هدف بهره مندی از ظرفیت های نوآورانه مدیران را خواهان شد و اظهار داشت: ایجاد این سازوکار می تواند لایه های مدیریتی را به صورت منسجم تر به بهره وری نزدیک کند.
در ادامه این مراسم، محمود خدادوست معاون مدیریت توسعه و منابع دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: جنبش بهره وری در دانشگاه سال ۹۶ با نگاه افزایش بهره وری در بیمارستان ها کلید خورده است.
وی ضمن اشاره به شکل گیری کمیته بهره وری در دانشگاه و به دنبال آن در بیمارستان ها، اظهار داشت: کاهش هزینه ها، افزایش درآمدها، چگونگی توزیع نیروی انسانی، ساز و کارهای توسعه با استفاده از تجهیزات تخصصی و ساماندهی تجهیزات پزشکی بعنوان پارامترهای اصلی بهره وری مورد توجه و دقت قرار گرفت.
معاون مدیریت توسعه و منابع دانشگاه ضمن اشاره به احتیاج به اطلاعات دقیق و بروز، اظهار داشت: بنا براین سامانه هوشمند مدیریت بیمارستانی طراحی و افتتاح شد و با این سامانه مدیریت درست و منطقی تحقق بخشیده شد.
خدادوست با اشاره به اینکه مدیریت بحران کرونا نیازمند اطلاعات بروز است، از اضافه شدن ماژور اختصاصی کرونا به این سامانه اطلاع داد.
وی با اشاره به اینکه در طول پنج سال گذشته متناسب با نیازهای جدید این سامانه ارتقا و کاربرد آن افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: کاربرد این سامانه به درجه ای از بلوغ رسیده است که آماده عرضه به وزارت بهداشت و سایر دانشگاه ها است و در دانشگاه آزاد هم اقدامات خوبی جهت استفاده از این سامانه انجام شده است.
خدادوست همینطور از ثبت پتنت سامانه HIM در سازمان ثبت اسناد اطلاع داد و در ادامه اظهار داشت: همینطور در چهل و چهارمین کنگره جهانی بیمارستان که در بارسلون اسپانیا برگزار شد، سامانه HIM بعنوان تجربه برتر در زمینه استفاده از فناوری در جهت عرضه خدمات سلامت مورد تجلیل قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: در طول مسیر ارتقای سامانه صرف نظر از سامان دهی به صورت کمی، رضایت مندی و کیفیت خدمات هم پیشبینی شد.
خدادوست اضافه کرد: این سامانه توسط سازمان ملی بهره وری ایران بعنوان تجربه موفق بهره وری در حوزه سلامت ارائه شد.
وی اضافه کرد: در ویرایش ششم سامانه با ایجاد داشبوردهای مدیریتی، سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی به سامانه مدیریت هوشمند دانشگاه ارتقا پیدا کرد.
سعید غلامزاده دبیر این جشنواره هم در این مراسم با عرضه توضیحاتی درباره تاریخچه این جشنواره، خاطرنشان کرد: در جشنواره سال جاری برای اولین بار از بیمارستان بهره ور به سمت دانشگاه بهره ور و با نگاه تحقق دانشگاه نسل سوم حرکت کردیم.
وی با اشاره به اینکه با تشکیل دبیرخانه جشنواره، محورها و اولویت ها به بیمارستان ها ابلاغ، اطلاعات عملکردها استخراج و با شاخصهای موجود محاسبه و عملکرد مراکز با معیارهای مشخص امتیازدهی شد.
غلامزاده کیفیت بالینی، پایش عملکرد بیمارستان، خدمات و مراقبت های بهداشتی، فعالیتهای آموزشی و عملکرد پژوهشی را از داشبوردهای موجود برای ارزیابی عملکرد عنوان نمود.
پیشوایی رئیس سازمان ملی بهره وری ایران هم در این مراسم ضمن اشاره به وسعت وزارت بهداشت، از تلاشهای کمیته بهره وری وزارت بهداشت قدردانی نمود.
وی با ابراز امیدواری نسبت به ارتقای بهره وری در سال ۱۴۰۱، اظهار داشت: امیدواریم حوزه سلامت پیشتاز این حرکت ملی باشد.
یاوری رئیس بیمارستان ۱۵ خرداد هم در این مراسم ضمن اشاره به اهمیت شاخصهای رضایتمندی بیماران در بحث بهره وری، راه اندازی سامانه افکار سنجی توسط روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را در ارتقا شاخصهای بهره وری اثر بخش توصیف کرد.
وی با تکیه بر اهمیت عرضه خدمات کمی و کیفی به بیماران تصریح کرد: باید با تعرفه های دولتی خدمات خصوصی و با کیفیت تر به بیماران دهیم.
رئیس بیمارستان ۱۵ خرداد ارتقا کیفیت بعنوان اصلی ترین شاخصهای بهره وری اظهار داشت: ساخت و نوسازی فضای فیزیکی، تجهیز بخش SICU، ساخت و بهبود فضای اتاق عمل و ایجاد و تجهیز اورژانس جدید همچون اقدامات انجام شده در این بیمارستان است.
یاوری اظهار داشت: راه اندازی پذیرش آنلاین، نصب و راه اندازی کیوسک های ایجاد صف در مراکز پر ازدحام، ترخیص بر بالین بیماران در بخش های بستری نظارت مستمر بر تغذیه بیماران از دیگر اقداماتی بود که با هدف افزایش بهره وری در بیمارستان ۱۵ خرداد با هدف افزایش بهره وری انجام شده است.
شهرزاد زاده مدرس رئیس مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی مهدیه هم در این مراسم با مبحث دستاورد برگزیده «تعامل بهره ور با خیرین سلامت» به سخنرانی پرداخت.
محمد ورهرام مدیر مرکز پزشکی، آموزشی، پژوهشی و درمانی مسیح دانشوری هم با مبحث دستاورد برگزیده «عدالت در دسترسی بهره ور به خدمات و مراقبت های سلامت» هم مواردی را عنوان نمود.
همچنین در بخش دیگری از این مراسم، از سامانه مدیریت هوشمند HIM رونمایی گردید.

1400/12/16
21:00:59
5.0 / 5
404
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag