در گزارش بیو بگ تشریح شد؛

300 هزار میلیارد تومان پول سلامت كجا هزینه شد؟

300 هزار میلیارد تومان پول سلامت كجا هزینه شد؟

بیو بگ: عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و معاون اسبق وزارت بهداشت، معتقد می باشد که وزیر بهداشت نباید درگیر تضاد منافع باشد تا بتواند برنامه های سیستم سلامت را پیش ببرد.گروه سلامت: یکی از چالش های حوزه سلامت کشور، مدیریت این حوزه توسط وزیر بهداشت است. بنابراین، وقتی نتوان یک وزیر توانمند برای این وزارتخانه پیدا کرد، نباید انتظار داشت که حوزه سلامت کشور از چالش هایی که درگیر آنها شده است، رهایی یابد.
سید موید علویان معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، فوق تخصص بیماریهای کبد و استاد بازنشسته دانشگاه، در گفتگو با خبرنگار مهر، به مهم ترین خصوصیات وزیر بهداشت دولت سیزدهم و اولویت های این وزارتخانه اشاره نمود و اظهار داشت: وزیر بهداشت باید جرأت کافی برای جراحی سیستم سلامت را داشته باشد.
پزشک نبودن وزیر یک بحث انحرافی است
پوشش همگانی بیمه، برنامه پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، شفافیت مالی در اقتصاد سلامت، آی تی و…، را می توان از مهم ترین کارهای بر زمین مانده در زمینه سلامت کشور دانست وی با عنوان این مطلب که طرح موضوعی مثل پزشک بودن یا نبودن وزیر بهداشت فقط یک بحث انحرافی است، اضافه کرد: به نظر من این سوال که آیا وزیر بهداشت نباید حتما پزشک باشد، یک سوال انحرافی است. زیرا، وزیر غیر پزشک هم داشتیم که بنظر می رسد موفق نبوده و در زمان های مختلف، وزیر بهداشت پزشک هم داشته ایم که بعضاً موفق نبوده اند.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، با اشاره به اجرا نشدن اسناد بالادستی در زمینه سلامت، اظهار داشت: تکالیف زیادی در زمینه سلامت بر زمین مانده است که وزیر بهداشت باید جرأت اجرای آنها را داشته باشد.
علویان در پاسخ به این پرسش که این تکالیف و اسناد بالادستی چیست که در زمینه سلامت بر زمین مانده اند، اضافه کرد: پوشش همگانی بیمه، برنامه پزشکی خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، شفافیت مالی در اقتصاد سلامت، آی تی و…، را می توان از مهم ترین کارهای بر زمین مانده در زمینه سلامت کشور دانست.
نظام سلامت کشور در چه وضعیتی است
وی با طرح این سوال که الان کجا هستیم و سیستم سلامت کشور در چه وضعیتی قرار دارد، اظهار داشت: آمارهای مالی و حساب های سلامت، شفاف نیستید و مشخص نیست که اعتبارات و بودجه هایی که تزریق می شود، چگونه و کجا هزینه می گردد.
۳۰۰ هزار میلیارد تومان پول سلامت
علویان افزود: متأسفانه به رغم حمایت های دولت از سیستم سلامت و پول هایی که در این عرصه هزینه می شود، اما وضعیت سلامت مردم چندان خوب نیست. بطوریکه در سال ۹۲، رقمی بیش از ۵۸ هزار میلیارد تومان وارد حوزه سلامت شده که این رقم در آخر سال ۹۹ به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی حساب های سلامت در این سال ها ۵ برابر بزرگ تر شده و انتظار داشتیم اتفاقات خیلی بزرگی بیافتد که چنین نشده است.
۱۰ برابر شدن سهم پرداختی مردم
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران به ۱۰ برابر شدن سهم مردم از پرداخت های سلامت اشاره نمود و اضافه کرد: آنچه مسلم است، مشکل اصلی سیستم سلامت کشور کمبود منابع مالی نیست و ما هرچه پول تزریق نماییم، کارایی لازم را کسب نخواهیم کرد.
وی اشاره کرد: وزیر بهداشت باید جرأت کافی برای جراحی سیستم سلامت را داشته باشد و با علل عدم اجرای برنامه ها و اسناد بالادستی در زمینه سلامت روبرو شود.
علویان اظهار داشت: درک و جرأت کافی لازم است که وزیر بهداشت بتواند اهداف سیستم سلامت را پیش ببرد.
سلامت یک موضوع حاکمیتی است
این استاد بازنشسته دانشگاه با عنوان این مطلب که سلامت یک موضوع حاکمیتی است، اضافه کرد: نیاز است این اصلاحات در زمینه سلامت از دولت شروع شود و جراحی در سیستم سلامت با حمایت دولت صورت بگیرد. یعنی این که خواستن وزیر بهداشت به تنهایی کافی نیست و دولت باید حمایت کند.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با تاکید بر این که تمامی کارهای درمانی و مالی در زمینه سلامت باید در یک سامانه ثبت و رصد شود، اشاره کرد: تمامی فعالیت ها در زمینه سلامت کشور قابل نظارت و کنترل است.
وی با طرح این مساله که وزارت بهداشت آمار دقیقی از میزان سزارین در یک ماه گذشته ندارد، اضافه کرد: ما نظام HIS در بیمارستان ها داریم، در صورتیکه پروسه پرداخت ها به پرسنل در سامانه دیگری ثبت می شود. در حقیقت، نظام مالی بیمارستان های کشور به سه شکل است و هیچکدام با همدیگر همخوانی ندارد.
ثبت حساب های مالی سلامت در یک سامانه
علویان افزود: در صورتیکه ثبت تمامی کارهای حوزه سلامت در یک سامانه امکان پذیر است. اما، به جهت اینکه از شفافیت مالی نگران هستیم، کارهای مالی در اشکال مختلف ثبت می شود و این دست ما را برای پنهان کاری باز نگه می دارد.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، اشاره کرد: اگر نظارت ها بر حوزه سلامت شفاف نباشد، مداخلات بعدی قابل انجام نخواهد بود. بنابراین، وزیر بهداشت باید به اطلاعات ریز در پرونده سلامت، پزشکی خانواده و…، دسترسی کامل و دقیق داشته باشد.
علویان با عنوان این مطلب که عدم شفافیت مالی در زمینه سلامت موجب افزایش هزینه های سیستم سلامت و مردم خواهد شد، اظهار داشت: علاوه بر این که هزینه ها بالا می رود، اثربخشی اقدامات و فعالیت ها نیز کم خواهد شد و این به ضرر مردم است.
وی با تاکید بر این که مخالف فعالیت بخش خصوصی نیستم، اشاره کرد: متولی سلامت نباید درگیر تضاد منافع شود. زیرا، همین تضاد منافع است که موجب می شود حوزه سلامت روز به روز بیمارتر شود.
علویان افزود: وقتی متولی سلامت مسئولیت شرکت دارویی را عهده دار است، نمی تواند تصمیماتی بگیرد که منافع آن شرکت را به خطر بیاندازد.
وی اضافه کرد: لذا، نظارت ها باید به شکلی باشد که مسئول مربوطه هیچ نگرانی از بابت آن نداشته باشد. ضمن این که نظارت ها و بازرسی ها علاوه بر داخل وزارت بهداشت، باید از مسیرها و نهادهای خارج از وزارتخانه نیز صورت بگیرد.
اولویت های وزارت بهداشت در دولت سیزدهم
علویان در ادامه راجع به اولویت های وزارت بهداشت دولت سیزدهم باتوجه به بیماری کرونا، اظهار داشت: بطور قطع باید نخستین اولویت وزارت بهداشت دولت سیزدهم، واکسیناسیون مردم باشد. زیرا، در وضعیت فعلی کمتر از ۲ درصد مردم واکسن گرفته اند. در صورتیکه با مدیریت صحیح، می توانستیم برنامه واکسیناسیون را با سرعت بیشتری پیش ببریم.
باید مشخص شود که چه دست هایی وجود داشته تا مانع از واردات واکسن حداقل از چین و هند شوند. در حقیقت، شائبه تضاد منافع در زمینه سلامت اینجا خودنمایی می کند وی ضمن پشتیبانی از واکسن تولید داخل، اشاره کرد: باید مشخص شود که چه دست هایی وجود داشته تا مانع از واردات واکسن حداقل از چین و هند شوند. در حقیقت، شائبه تضاد منافع در زمینه سلامت اینجا خودنمایی می کند.
عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با طرح این سوال که چرا سلامت مردم باید به خاطر تضاد منافع تهدید شود، اظهار داشت: مقابله با کرونا باید در اولویت برنامه های وزیر بهداشت دولت سیزدهم باشد.
وی اضافه کرد: وزیر بهداشت باید وزیر جمهوری اسلامی ایران باشد و وابسته به حزب و جناحی نباشد.
علویان افزود: وزیر بهداشت نباید دروغگو و خودشیفته باشد. سیاسی کاری نکند و تعهد بدهد صادقانه و شفاف، مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان مردم را پیگیری و حل و فصل نماید.
این فوق تخصص بیماریهای کبد با اشاره به ناکارآمدی هایی که در زمینه سلامت کشور وجود دارد، اظهار داشت: این ناکارآمدی ها نتیجه حاکم شدن مدیرانی است که با مردم، شفاف و صادق نبوده اند.
علویان افزود: وزیر بهداشت باید تعهد بدهد در مدت ۳ تا ۹ ماه برنامه واکسیناسیون عمومی تمام می شود.
وی اضافه کرد: اجرای برنامه های بهداشتی باید مقدم بر امور درمانی باشد.
معاون سلامت وزارت بهداشت دولت نهم، با اشاره به نامه هایی که برای افراد مدنظر وزارت بهداشت دولت سیزدهم نوشته و ارسال کرده است، اظهار داشت: انتظار داریم وزیر بهداشت دولت آینده فارغ از دید های سیاسی، در راه اجرای اسناد بالادستی و برنامه های بر زمین مانده حوزه سلامت، بیش از پیش تلاش نماید. ما نمی توانیم منکر زحمات مدیران و نیروهای سیستم سلامت باشیم که در تمامی ساعات شبانه روز مشغول خدمت به مردم هستند.
علویان در پاسخ به این پرسش که آیا یکی از گزینه های وزارت بهداشت دولت سیزدهم هست یا خیر، اضافه کرد: بنده دو سال است که بازنشسته شده ام و فقط به ارائه برنامه و راهکارهایی برای بهبود سلامت مردم مشغول هستم.


منبع:

1400/04/05
23:03:26
5.0 / 5
905
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag