سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا عنوان كرد؛

خطر ویروس هندی در مرزهای شرقی

خطر ویروس هندی در مرزهای شرقی

بیو بگ: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن تشریح وضعیت بیماری کرونا در کشور، درباب وضعیت جدید رنگ بندی شهرها و همین طور برنامه واکسیناسیون، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، علیرضا رئیسی، روز شنبه چهارم اردیبهشت ۱۴۰۰، در انتها جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، به ارائه گزارشی از نشست امروز ستاد پرداخت و در مورد وضعیت بیماری کرونا در کشور، توضیحاتی ارائه داد. وی ضمن اشاره به اینکه در ۱۷ استان کشور روند انتشار کرونا همچنان صعودی است، اظهار داشت: در ۷ استان تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان روند انتشار کرونا به شدت صعودی است و در مجموع ۲۵ استان وضعیت خوبی ندارند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: در برخی از استان ها به اوج کرونا رسیده ایم و در استان هایی مانند مازندران، خوزستان، قزوین، فارس، اردبیل، یزد و کردستان روند نسبتاً ملایمی طی می شود و برخی از استان ها نیز روند نزولی کرونا شروع شده است.
وی در مورد رعایت پروتکلهای بهداشتی نیز اظهار داشت: متأسفانه وضعیت رعایت پروتکل ها در سطح کشور آنچنان که انتظار داشتیم افزایش پیدا نکرده و باوجود محدودیت ها طی دو هفته گذشته و منع تردد و تعطیلی مشاغل در شهرهای قرمز و نارنجی میزان رعایت پروتکل ها به ۶۱ درصد رسیده است.
رئیسی اظهار داشت: سوپرمارکت ها، خواروبارفروشی ها، رستوران ها، بانک ها و فروشگاه های زنجیره ای جزو مشاغلی هستند که پایین ترین میزان رعایت پروتکل ها در آنجا انجام می شود. با عنایت به این که این مشاغل سطح یک هستند نیاز است پروتکل ها را بهتر اجرا کنند.
وی در مورد آمار تردد جاده ای از ۱۴ فروردین تا اختتام فروردین اظهار داشت: میزان ترددها طی این مدت ۵۶ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته، این در شرایطی است که هم اکنون وضعیت انتشار کرونا در ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵ شهر نارنجی، ۴۵ شهر زرد و ۷ شهر آبی است.
وی تصریح کرد: میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع های تجاری در مورد تعطیلی دو هفته قبل ۷۷ درصد بوده است، همین طور این میزان رعایت در اصناف فعال ۸۰ درصد عنوان شده است.
وی اظهار داشت: استان های زنجان، کرمان و خراسان جنوبی بیشترین رعایت پروتکل ها را داشتند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه رعایت پروتکل ها و مناسب بودن تهویه در مراکز سربسته اماکن عمومی ۶۴ درصد بوده همین طور میزان ماسک زدن به ۶۳ درصد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۶۱ درصد رسیده و رعایت پروتکل ها در فروشگاه های زنجیره ای ۸۱ درصد است. همه این اعداد و ارقام نشان داده است اگر این اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد در نهایت برآورد ما این است که رعایت پروتکل ها درحال حاضر مناسب نمی باشد.
رئیسی در مورد نظارت های انجام شده طی یک هفته گذشته اظهار داشت: طی این مدت ۹۸ هزار تذکر و اخطار داده شده که در نهایت ۵۸۰۰ مورد نیز پلمب صورت گرفته است.
وی با تکیه بر اینکه ویروس انگلیسی باید جدی گرفته شود اظهار داشت: موضوع دیگری که با آن مواجه هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است که به شدت مسیری و میزان تلفات بالاتری دارد حتی از دیگر ویروس های انگلیسی و آفریقایی شدیدتر است. ازاین رو استان هایی که در مرز شرقی قرار دارند و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری کنند و پروتکل ها را به شدت رعایت نمایند و سفارش هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه تعطیلی تا این هفته نیز ادامه پیدا می کند، اظهار داشت: طی دو هفته گذشته آنطور که باید پروتکل ها رعایت نشد بنابراین تا اختتام هفته تعطیلی ها تمدید شده است. همین طور از روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران لغو طرح ترافیک را تا اختتام هفته خواهیم داشت، چونکه مترو و وسایل حمل و نقل عمومی موجب انتقال ویروس می شود.
رئیسی به مصوبات جلسات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای مصوبات امروز مراسم شب های قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل ها برگزار می گردد و در شهرهای قرمز و نارنجی این مراسم ها باید در فضای باز برگزار گردد و حداکثر مدت زمان آن دو ساعت است.
وی به ساعت منع تردد در شب های قدر اشاره نمود و اظهار داشت: منع تردد از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد فقط در شب های قدر برداشته می شود.
وی افزود: حالا بیمارستان ها حجم زیادی از بیماران را پذیرش می کنند و ظرفیت تخت ها در حال افزایش می باشد. گرچه بر مبنای تمهیدات تخت های زیادی برای بیماران تخلیه شده اما باید هشدار داد و ورودی بیمارستان ها را با رعایت پروتکل ها کاهش دهیم. امروز هم قرار شد جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد مبارزه با کرونا در وزارت کشور تشکیل گردد تا برای نظارت بر پروتکل ها تصمیمات جدید گرفته شود.


منبع:

1400/02/04
20:43:48
5.0 / 5
1204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag