علایم اخطار دهنده بیماری آلزایمر

علایم اخطار دهنده بیماری آلزایمر

بیو بگ: با افزایش سن تغییراتی در حافظه ایجاد می شود که طبیعی است. اما نشانه های بیماری آلزایمر چیزی بیش از فراموشی های موقتی و ساده است. افرادی که به بیماری آلزایمر گرفتار می شوند، مشکلاتی را در برقراری ارتباط، یادگیری، تفکر و استدلال تجربه می کنند. این مشکلات بر وضعیت شغلی، کارهای اجتماعی و زندگی خانوادگی فرد تاثیر می گذارد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، بین تغییرات معمول حافظه و علایم بیماری مرز مشخص و واضحی وجود ندارد. اگر فردی گرفتار تغییراتی در عملکرد و حافظه خود شد، بهتر است به پزشک رجوع کند و در مورد این بیماری اطلاعاتی کسب کنند. همینطور افراد مبتلا به دمانس (اختلال شناخت و حافظه) و خانواده هایشان هر چه سریعتر مورد حمایت و مراقبت قرار گیرند.
بنابر اعلام انجمن آلزیمر ایران، ۱۰ علامت اخطار که به شما کمک می نماید تا تغییراتی را که در اثر بالا رفتن سن در حافظه ایجاد می شود را از علایم بیماری آلزایمر افتراق دهید شامل موارد ذیل است:
۱ـ اختلال حافظه
اختلال حافظه، در حدی که در انجام فعالیتهای روزانه، مشکل ایجاد شود. افراد معمولی امکان دارد یک قرار ملاقات، اسم همکار و یا شماره تلفن دوستی را فراموش کنند و سپس بخاطر آورند، اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر اغلب مسائل (بویژه مسائلی که به تازگی اتفاق افتاده) را فراموش می کند و هیچگاه هم بخاطر نمی آورد.
۲ـ مشکلات در انجام کارهای عادی
فرد پر مشغله امکان دارد گهگاهی حواسش پرت شود. مثلا هویجی را که جهت استفاده درکنار غذای اصلی پخته است، بر روی اجاق گاز جا گذارده، تا آخر غذا هم بخاطر نیاورد، اما فرد مبتلا بتدریج توانایی پخت غذا (به شیوه سابق) را ازدست می دهد و گاهی هم فراموش می کند که غذا خورده است.
۳ـ ضعف بیان
برای همه افراد پیش می آید که در پیدا کردن لغات مناسب گرفتار مشکل شوند. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر گاهی کلمات ساده را از یاد برده و لغات نامناسب جایگزین می کند. در نتیجه جملات او نامفهوم می شوند. اشتباهات دستوری و ناتوانی دنبال کردن یک موضوع، از دیگر نشانه ها است.
۴ـ گم کردن زمان و مکان
به صورت طبیعی گاهی اوقات امکان دارد افراد مواردی را از یاد ببرند. مثلا روزهای هفته، تاریخ روز و یا مقصدشان را فراموش کنند ولی باردیگر با تمرکز بیاد بیاورند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر امکان دارد در خیابان راه خویش را گم کند. نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا راه خانه خویش را باردیگر پیدا کند.
۵ـ ضعف یا کاهش قضاوت
امکان دارد فرد مبتلا به بیماری عفونی رفتن به پزشک را به تعویق اندازد، ولی بالاخره این کار را انجام می دهد. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر نه مشکلاتش را درک می کند و نه رفتن به پزشک را ضروری می داند. همینطور اختلال در تصمیم گیری های ساده (مانند پوشیدن لباس های زمستانی در گرمای تابستان) از دیگر علایم اخطار دهنده است.
۶ـ مشکلات در تفکر ذهنی
گاه و بی گاه امکان دارد افراد رسیدگی به حساب های مالی شان را مشکل بدانند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر به تدریج ارقام را فراموش می کند و نمی داند با آنها چکار کند.
۷ـ جابجا گذاشتن اجسام
هر کسی امکان دارد که به طور موقت کلید یا کیف پولش را سر جایش نگذارد. ولی فرد مبتلا به بیماری آلزایمر امکان دارد اجسام را در جاهای نامربوط بگذارد. مثلا گذاشتن اتو در فریزر و یا ساعت مچی در قندان و...
۸ـ تغییرات در حالات و رفتار
همه امکان دارد گهگاهی غمگین و یا بد خلق باشند. اما در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر خُلق بیمار می تواند سریعاً تغییر کند. حتی وی بدون هیچ دلیل، آرامشش به اشک و خشم تبدیل گردد.
۹ـ اختلال در درک تصاویر و تشخیص اندازه و فاصله آن ها
۱۰ـ از دست دادن انگیزه
به صورت طبیعی افراد گاهی از کارِ خانه، فعالیتهای شغلی و یا وظایف اجتماعی خسته می شوند. ولی در نهایت و بعد از کمی استراحت باردیگر انگیزه های خویش را باز می یابند. اما فرد مبتلا به بیماری آلزایمر امکان دارد نسبت به وقایع و رویدادهای محیط زندگی و خانواده اش کاملا بی تفاوت به نظر آید.
سایر علایم رفتاری اخطار دهنده هم شامل موارد زیر است:
- عدم توجه به طرز لباس پوشیدن و نظافت شخصی
- عدم توجه بیمار به نتیجه کار خود
- مشکوک شدن بی جهت نسبت به اطرافیان
- عصبانی شدن و پرخاشگری ناگهانی و بی جهت که قبلاً سابقه نداشته است.
- روی آوردن به الکل، موادمخدر یا سیگار و یا بالا بردن بی رویه مصرف آنها
- ناگهان و بدون دلیل گوشه گیری و کناره جویی کردن
- کاهش رفت و آمد و مصاحبت با دوستان
- تمایل بیشتر برای صحبت راجع به گذشته های دور به جای وقایع اخیر
- تغییر در الگوی خواب مانند دیر بیدار شدن هنگام بامداد یا خوابیدن وسط روز
- افزایش تعداد حوادث در منزل، مانند سوزاندن غذا، روشن گذاشتن گاز، اطو و...
- غیرمنطقی شدن تفکر
- تصادف های بیش از اندازه با اتومبیل
- نماز خواندن بدون وضو، بدون حجاب، بدون توجه به قبله، یا فراموش کردن تعداد رکعت ها
- عدم رعایت آداب اجتماعی و هرگونه تغییر جدی در عادات و رفتارهای سابق
منبع:

1401/06/31
18:01:10
5.0 / 5
314
تگهای خبر: آرامش , بیماری , عفونی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag