مطالعات نشان می دهد؛

تاثیر تغییرات اقلیمی بر افزایش ریسک مرگ شبانه

تاثیر تغییرات اقلیمی بر افزایش ریسک مرگ شبانه

بیو بگ: برمبنای یک مطالعه بین المللی جدید، پیش بینی می شود که میزان مرگ و میر ناشی از شب های بسیار گرم ناشی از تغییرات آب و هوایی تا اختتام قرن تا ۶۰ درصد افزایش یابد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، گرمای محیط در طول شب امکان دارد فیزیولوژی طبیعی خواب را مختل کند. خواب کمتر می تواند منجر به صدمه سیستم ایمنی و خطر بیشتر بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مزمن، التهاب و شرایط سلامت روان شود.
نتایج نشان داده است که هوای بیش از اندازه گرم در شب تا سال ۲۰۹۰ در ۲۸ شهر در شرق آسیا تقریبا دو برابر خواهد شد و بار بیماری به علت گرمای بیش از اندازه که الگوهای عادی خواب را مختل می کند، افزایش خواهد یافت.
این نخستین مطالعه ای است که تاثیر شبهای گرم تر را بر خطر مرگ و میر ناشی از تغییرات آب و هوایی تخمین می زند. یافته ها نشان داده است که بار مرگ و میر می تواند به صورت قابل توجهی بیشتر از برآورد میانگین افزایش دمای روزانه باشد، که نشان داده است گرمایش ناشی از تغییرات اقلیمی حتی تحت محدودیت های توافق نامه آب و هوای پاریس می تواند تاثیر نگران کننده ای داشته باشد.
دکتر «یوچیانگ ژانگ»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه کارولینای شمالی، اظهار داشت: «خطرات افزایش دما در شب اغلب نادیده گرفته می شد. با این وجود، ما متوجه شدیم که شبهای بیش از اندازه گرم با سرعت بیشتری نسبت به تغییرات متوسط دمای روزانه رخ می دهد. فراوانی و میانگین شدت شبهای گرم در دهه ۲۱۰۰ به ترتیب بیشتر از ۳۰ درصد و ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت درحالیکه میانگین دمای روزانه کمتر از ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.»
تیم تحقیق، مرگ و میر ناشی از گرمای بیش از اندازه را در ۲۸ شهر در چین، کره جنوبی و ژاپن بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ تخمین زد و آنرا در دو سناریو مدل سازی تغییرات آب و هوایی اجرا کرد.
از طریق این مدل، تیم توانست تخمین بزند که بین سالهای ۲۰۱۶ و ۲۱۰۰، خطر مرگ در شبهای بسیار گرم تقریبا شش برابر می شود. این پیشبینی بسیار بالاتر از خطر مرگ و میر ناشی از گرم شدن متوسط روزانه است که توسط مدلهای تغییرات آب و هوایی پیشنهاد شده است.
در این مطالعه، محققان همینطور دریافتند که تفاوت های منطقه ای دما سبب خیلی از تغییرات دمای شبانه می شود و پیشبینی می شود که مناطقی با کمترین میانگین دما بیشترین پتانسیل گرم شدن را داشته باشند.
در حال حاضر، بر طبق این یافته ها، نویسندگان در تلاش هستند تا تحلیل و بررسی را به مجموعه داده های جهانی گسترش دهند. سپس میتوان تصویری جهانی از گرمای مرگبار شبانه بر سلامت تحت سناریوهای تغییرات آب و هوایی داشت.

1401/05/24
09:30:25
5.0 / 5
207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag