در گفت وگو با بیو بگ اعلام شد

بررسی موارد مشکوک آبله میمونی در ۱۲ قطب دانشگاهی

بررسی موارد مشکوک آبله میمونی در ۱۲ قطب دانشگاهی

به گزارش بیو بگ رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تکیه بر این که تابحال هیچ مورد مثبتی از مبتلا شدن به آبله میمونی در کشور شناسایی نشده است، درباره روند بررسی موارد مشکوک بیماری در کشور توضیح داد.


دکتر بهزاد امیری در گفتگو با ایسنا، درباره رصد و پیگیری آبله میمونی در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه تابحال هیچ مورد مثبتی از مبتلا شدن به این بیماری در کشور شناسایی نشده است و تمام مواردی که برای تشدید بررسی ها مورد آزمایش قرار گرفتند، همه منفی بودند و تابحال هیچ مشکل خاصی در زمینه این بیماری در کشور رخ نداده است.
وی ضمن اشاره به ادامه پایش ها در مبادی مرزی کشور، تصریح کرد: مسافرین بخصوص کسانی که از کشورهای بومی این بیماری( کشورهای آفریقایی) به ایران سفر می کنند به شکل ویژه تری بررسی می شوند. این بررسی از دو طریق خود اظهاری بیمار و معاینات و غربالگری همکاران ما انجام می شود.
وی درباره نحوه رصد موارد مشکوک بیماری در کشور، بیان نمود: علاوه بر انستیتو پاستور، ۱۲ قطب دانشگاهی هم جهت بررسی موارد مشکوک بیماری عرضه شدند که در مراکز استانهای بزرگ هستند. در صورت تایید لابراتوار های قطب، آزمایش باردیگر به انستیتو پاستور ارسال می شود تا مورد بررسی دوباره قرار گیرد و در صورت تایید انستیتو پاستور آن وقت میتوان گفت مورد قطعی از مبتلا شدن به آبله میمونی رخ داده است.
در این حوزه بیشتر بخوانید:
"آبله میمونی" همه گیر می شود؟
نشانه های مبتلا شدن به «آبله میمون»
روایتی خواندنی از مایه کوبی آبله در ایران و جریمه ای که امیرکبیر وضع کرد
امیری درباره نحوه انجام نمونه گیری از فرد مشکوک به بیماری، خاطرنشان کرد: در صورتیکه هنوز علایم پوستی بیماری آشکار نشده باشد، نمونه گیری حلقی از فرد مشکوک گرفته می شود ولی درصورتی که بثورات جلدی آشکار شده باشد، از زخم هم نمونه گیری انجام می شود تا بتوان با تشخیص آزمایشگاهی بیماران را شناسایی کرد که خوشبختانه تابحال هیچ مورد مثبتی از این بیماری در کشور شناسایی نشده است.
او افزود: در میان افرادی که در کشورهای غیربومی، به آبله میمونی مبتلا شدند، علایم با موارد بومی متفاوت بوده است و علایم کلاسیک بروز پیدا نکرده است. مثلاً در موارد بومی تمام بدن بخصوص صورت و دست و پا گرفتار بثورات پوستی می شد اما حالا در کشورهای غیربومی اینچنین نبوده است. یا مثلاً در موارد بومی معمولاً فرد چند روز تب و علایم عمومی دارد و بعد گرفتار بثورات پوستی می شود اما در موارد جدید در کشورهای غیربومی حتی این موارد اولیه هم بروز پیدا نکرده است.
رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره روند مبتلا شدن به آبله میمونی در کشورها، خاطرنشان کرد: مواردی در کشورها بروز پیدا خواهد نمود اما بطور قطع همه گیری مشابه کووید۱۹ را در مورد آبله میمونی متصور نیستیم چونکه این بیماری الگوی انتقال متفاوتی دارد.1401/04/06
12:24:23
5.0 / 5
182
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag