مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط تشخیص سرطان سینه با احتمال بالاتر فیبریلاسیون دهلیزی

ارتباط تشخیص سرطان سینه با احتمال بالاتر فیبریلاسیون دهلیزی

به گزارش بیو بگ نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که احتمال ابتلای زنان به تپش غیرطبیعی قلب معروف به فیبریلاسیون دهلیزی امکان دارد به دنبال تشخیص سرطان سینه افزایش یابد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تحقیقات جدید نشان داده است خانمهایی که در عرض یک ماه بعد از تشخیص سرطان سینه گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی می شوند، احتمال بیشتری دارد که در خلال یک سال به علت مشکلات در ارتباط با قلب یا عروق خونی بمیرند.
فیبریلاسیون دهلیزی زمانی اتفاق می افتد که حفره های فوقانی قلب به صورت آشفته می لرزند و سبب ضربان قلب سریع و نامنظم می شود. علایم امکان دارد شامل تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه و / یا خستگی شدید باشد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، به صورت قابل ملاحظه ای خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را زیاد می کند.
اینکه چرا این دو مشکل سرطان سینه و فیبریلاسیون دهلیزی با هم ایجاد می شوند هنوز به صورت کامل درک نشده است.
دکتر «آویراپ گوها»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند، اظهار داشت: «عوامل خطر قدیمی مانند سن و عامل های پرخطر قلبی عروقی بعد از تشخیص سرطان سینه، همچنان از عامل های پرخطر فیبریلاسیون دهلیزی هستند. اما جراحی، شیمی درمانی، التهاب و عدم تعادل در فرآیندهای طبیعی بدن ناشی از سرطان هم امکان دارد در این حوزه دخیل باشند.»
البته استرس هم می تواند در ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی نقش داشته باشد.
برای این مطالعه، محققان داده های بیشتر از ۸۵ هزار زن ۶۶ ساله یا بالاتر را که بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این زنان، همراه با همتایان بدون سرطان خود، به مدت یک سال تحت نظر قرار گرفتند تا مشخص شود چه کسانی گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی شدند.
میزان بروز فیبریلاسیون دهلیزی در زنان مبتلا به سرطان سینه ۳.۹ درصد بود و این خطر در دو ماه بعد از تشخیص بیماری شان به اوج خود رسید. در مقابل، تنها ۱.۸ درصد از زنان بدون سرطان سینه در طول یک سال پیگیری گرفتار فیبریلاسیون دهلیزی شدند.
این مطالعه نشان داد زنان مبتلا به سرطان سینه پیشرفته تر، بدون در نظر گرفتن برنامه درمانی آنها، در معرض خطر بیشتر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی هستند.
تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا تجویز داروهای قلبی برای همه بیماران مبتلا به سرطان سینه می تواند خطر مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی و مرگ را کم کند، و یا این که آیا همه افراد مبتلا به سرطان سینه تازه تشخیص داده شده باید تحت نظر قرار گیرند تا از این ریتم خطرناک قلب رد شوند.

1400/08/27
14:29:30
5.0 / 5
865
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag