در گفت وگو با بیو بگ اعلام شد

جزئیات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت

جزئیات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت

به گزارش بیو بگ معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت از توزیع ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در آینده نزدیک در مراکز بهداشتی اطلاع داد و اظهار داشت: البته بخش خصوصی حدودا یک هفته است که واکسن آنفلوآنزا را تهیه کرده و در برخی از داروخانه ها در دسترس می باشد.


دکتر شهنام عرشی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: هرسال برای گروه های حساسی که به صورت دولتی و مجانی واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند حدود ۲ میلیون واحد درخواست واکسن می دهیم. سال جاری فعلاً در پارت اول ۸۰۰ هزار دوز وارد شده است که بزودی و بعد از دریافت مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می شود تا واکسیناسیون گروه های حساس و شاغلین بخش بهداشت و درمان صورت گیرد.
او افزود: این واکسن برای واجدین شرایط شامل پرسنل بهداشت و درمان در بیمارستان ها و درمانگاه ها، کارکنانی که با پرندگان سر و کار دارند، مبتلایان به HIVمثبت که در مراکز مشاوره پرونده دارند، جانبازان و ایثارگران، کارکنان و سالمندان ساکن در مراکز بهزیستی و زنان آبستن در مراکز بهداشتی به شکل مجانی تأمین می شود.
وی ادامه داد: البته بخش خصوصی حدودا یک هفته است که واکسن آنفلوآنزا را تهیه کرده و در برخی از داروخانه ها در دسترس می باشد.
عرشی تصریح کرد: زمانی که برای تزریق واکسن آنفلوآنزا سفارش می شود از اواسط شهریور ماه به بعد است. البته حتی تا بهمن ماه و اوایل اسفندماه هم که هنوز فصل شیوع آنفلوآنزا است میتوان این واکسن را تزریق کرد و منعی وجود ندارد اما هرچه سریعتر تزریق شود، حفاظت بیشتری بوجود می آورد. از زمان تزریق واکسن تا زمان ایمنی زایی معمولاً ۱۵ روز تا یک ماه زمان لازم است البته چون این واکسن تک دوز است و امکان دارد برخی سابقه تزریق هم داشته باشند، انتظار داریم مدت زمان ایجاد ایمنی زایی کمتر از یک ماه باشد.
او درباره هم زمانی یا کم بودن فاصله تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا، اظهار نمود: واکسن کرونا و آنفلوآنزا را میتوان همزمان در دو قسمت مختلف تزریق کرد و حتی برای سالهای آینده برخی شرکت ها واکسن تلفیقی را درنظر دارند ولی سفارش ما این است که بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل شوند. البته همزمانی تزریق منعی ندارد و این سفارش ما به این جهت است که اگر فردی بعد از تزریق عارضه ای داد بدانیم به دلیل تزریق کدام واکسن بوده است.
این استاد بیماری های عفونی درباره پیشبینی از شیوع آنفلوآنزا در سالجاری، خاطرنشان کرد: سال قبل با کاهش چشم گیر موارد آنفلوآنزا مواجه شدیم که به دلیل رعایت خوب مسائل بهداشتی بود چون رعایت پروتکلهای بهداشتی که برای کرونا انجام می دهیم در مورد عدم انتقال آنفلوآنزا هم بسیار موثر است. البته چون شاهد بازگشایی ها در کشورهای مختلف و مدتی بعد در کشور خودمان بعد از تزریق واکسن کرونا هستیم فکر نمی کنم مانند سال قبل موارد کمتری از آنفلوآنزا داشته باشیم.
وی در خاتمه تصریح کرد: اولویت دوم تزریق واکسن آنفلوآنزا کسانی هستند که آنها هم جزو گروه خطر محسوب می شوند اما با درخواست خودشان می توانند از داروخانه واکسن تهیه کنند. میزان واردات واکسن آنفلوآنزا توسط بخش خصوصی خیلی بیشتر از واکسن هایی است که ما به شکل مجانی توزیع می نماییم و کلیه بیماران مزمن کلیوی، ریوی، فشارخون بالا، دیابت، افراد سالم بالای ۶۵ سال و... بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

منبع:

1400/07/06
10:56:54
5.0 / 5
556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag