کدام ماسک در مقابل نوع دلتا محافظت بیشتری ایجاد می کند؟

کدام ماسک در مقابل نوع دلتا محافظت بیشتری ایجاد می کند؟

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی یکی از متخصصان اظهار نمود: با پوشیدن ماسک، ذرات ویروسی کمتری به بدن منتقل خواهد شد اما از آنجائیکه نوع جدید سرایت بیشتری دارد امکان دارد ماسک شما مانند ۶ ماه پیش کارایی لازم در مقابل این نوع را نداشته باشد.


به نقل از نیوز، کارشناسان اظهار کردند: نوع دلتا به سادگی توسعه می یابد و امکان دارد بیماری شدیدتری نسبت به گونه های قبلی ویروس بوجود آورد ازاین رو استفاده از ماسک در محیط داخلی سفارش شده است. اما آیا ماسک هایی که افراد طی یک سال و نیم گذشته استفاده کردند در مقابل نوع دلتا هم محافظت ایجاد می کنند؟
جوزف تیل، استادیار پزشکی بالینی خانواده و سلامت جامعه در دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا ایالات متحده اظهار داشت: «با ویروسی که حالا به سادگی منتقل می شود مطمئنا نسبت به گذشته در معرض خطر بیشتری قرار داریم.»
البته علت سرایت بیشتر دلتا معین نیست و به عقیده کارشناسان احیانا افراد آلوده به این نوع، ذرات ویروسی بیشتری تولید می کنند یا ویروس در عفونت سلول ها موثرتر شده است.
احیانا به سبب سرایت پذیری بیشتر نوع دلتا، کارایی بعضی از ماسک ها هم کمتر خواهد بود.
ترسا سویت، دانشیار گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی دانشگاه درکسل (Drexel) پیشنهاد می دهد، به سبب انتقال بیشتر این نوع، برای محافظت در مقابل ذرات ویروسی، ماسک باکیفیت بالاتری تولید شود.
مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری باتوجه به افزایش تعداد مبتلایان، بیماران بستری شده در بیمارستان و مرگ ومیر ناشی از نوع دلتا، استفاده از ماسک و شواهدی در خصوص این که افراد واکسینه شده مبتلا به کووید قادر به انتقال ویروس هستند، سفارش جدیدی جهت استفاده از ماسک صادر کرده اما ماسک خاصی را سفارش نکرده است.
دپارتمان بهداشت عمومی فیلادلفیا که استفاده از ماسک در داخل خانه را سفارش کرده اما آنرا الزامی اعلام نکرده است، اشاره کرد: استفاده از ماسک مهم ترین عامل در پیش گیری از مبتلا شدن به بیماری است و برای افراد واکسینه نشده استفاده از دو ماسک سفارش می شود.


جیمز گر، سخنگوی این مرکز اظهار داشت: «ما فقط خواستار استفاده از ماسک هستیم و به صورت کلی، هرچه تعداد لایه ماسک بیشتر باشد محافظت بیشتری ایجاد خواهدنمود.»
حتی به افراد واکسینه شده سفارش می شود که از ماسک با محافظت بیشتر استفاده کنند. متخصصان تاکید نمودند که واکسیناسیون بهترین محافظت ممکن در مقابل دلتا یا هر نوع دیگر کووید-۱۹ است.
سویت بیان کرد: به صورت قطعی می دانیم که واکسن در جلوگیری از عفونت های جدی، بستری شدن در بیمارستان و مرگ بسیار موثر است.
به قول مرکز منابع کرونای جان هاپکینز، خطر انتشار ویروس توسط افراد واکسینه شده باعث تغییراتی در انتشار ویروس در جمعیت عمومی می شود. یک فرد واکسینه شده در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا حتی به نوع دلتا هم مبتلا نمی گردد اما موارد نادری از مبتلا شدن این افراد گزارش شده است که کمتر از آنچه تصور می شود غیر معمول است و خطر خیلی کم بیماری جدی برای فرد واکسینه شده وجود دارد.
سویت اشاره کرد: افراد واکسینه شده بیمار برای افراد واکسینه نشده، افراد دارای نقص ایمنی و کودکان زیر ۱۲ سال که واجد شرایط دریافت واکسن نیستند، خطر ایجاد خواهند کرد. آنان همینطور می توانند عاملی در توسعه انواع دیگر شاید نوعی بدتر از دلتا باشند.
وی افزود: هرچه تعداد مبتلایان در سطح جامعه کمتر باشد وضعیت بهتری خواهیم داشت.
ماسک ها می توانند کمک کننده باشند اما مهم می باشد که ماسک شما چقدر کارآمد باشد و صورت شما را پوشش دهد. به قول کارشناسان، ماسک های N۹۵ که توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت کار مورد آزمایش قرار گرفته اند، بهترین گزینه هستند.
آن میلر، مدیر اجرایی پروژه N۹۵ یک موسسه غیرانتفاعی می گوید: «من شخصا سفارش می کنم به سراغ ماسکی بروید که بر مبنای استاندارد آزمایش شده است.»
ماسک های جراحی ارزان تر هستند و اگر با دقت مورد استفاده قرار گیرند (بدون کشیدن مکرر آنها به بالا یا پایین) کارایی خواهند داشت و ماسک های پارچه ای هم اگر چند لایه باشند یا دو برابر شوند می توانند مفید باشند.


وی اخطار داد: زمان مواجهه احتمالی هم اهمیت دارد و بعضی از ماسک ها برای حضور در مکان های خرید مناسب نیستند.
سویت سفارش کرد: اگر مقرر است مدت طولانی در یک فضای بسته کوچک حضور داشته باشید باید از ماسک بهتری استفاده کنید. اگر بیرون هستید و فقط وارد یک مغازه شده و سپس خارج می شوید امکان دارد احتیاج به ماسک خاصی نداشته باشید اما این مساله به خطرپذیری شخصی شما هم بستگی دارد و اینکه شما چقدر مایل به خطر کردن هستید.
این خطرپذیری شامل سوالاتی ازجمله مبتلا شدن به بیماریهای زمینه ای مانند دیابت یا سایر مشکلات خود ایمنی است که حتی در صورت واکسیناسیون مستعد مبتلا شدن به عفونت هستند یا خیر. آیا کودکان خردسال یا سالمندان در خانه شما حضور دارند و یا در تجمعات مملو از افرادی حضور دارید که وضعیت واکسن آنان معین نیست.
تیل می گوید: «همه این تصمیمات بر مبنای شرایط فردی است و خطرپذیری شما در آن نقش دارد.»
منبع:

1400/05/16
12:09:57
5.0 / 5
795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag