انجمن قلب آمریكا اعلام كرد؛

عامل های حفظ سلامت مغز را بشناسید

عامل های حفظ سلامت مغز را بشناسید

به گزارش بیو بگ انجمن قلب آمریکا، لیستی از عواملی را که پزشکان مراقبت های اولیه باید در هنگام مراقبت از سلامت مغز بیماران خود مورد توجه قرار دهند، اعلام نموده است.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، طبق این دستورالعمل، ۱۳ عامل اساسی که بر حفظ توانایی های شناختی تاثیر می گذارند، ذکر شده است.
همه این عوامل قابل اصلاح هستند، بدین مفهوم که افراد بر آنها کنترل دارند و ازاین رو می توانند سلامت مغز خویش را تحت نظر پزشک معالج خود بهبود بخشند.
با افزایش سن، مغز ما به صورت طبیعی پیر می شود که منجر به اثراتی مانند حافظه منقطع و کاهش توده مغز می شود.
با این حال، روش هایی وجود دارد که می تواند به "حفظ فرم" مغز برای مدت طولانی و کاهش روند اجتناب ناپذیر پیری کمک نماید. همینطور بعضی از عوامل اصلی وجود دارند که بر سلامت مغز در طول زندگی تاثیر می گذارد.
شواهد زیادی وجود دارد که نشان داده است سلامت مغز و سلامت قلب و عروق ارتباط تنگاتنگی باهم دارند، ازاین رو صدمه به قلب و سیستم عروقی می تواند بر مغز تاثیر منفی بگذارد.
طبق اعلام قبلی انجمن قلب آمریکا، ۷ عامل فشارخون بالا، کلسترول بالا، قندخون بالا، کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، شاخص توده بدنی بالا و استعمال دخانیات همه سلامت قلب و عروق را در معرض خطر قرار می دهند.
با این حال، خبر خوب این است که اینها همه عوامل محیطی هستند که افراد می توانند آنها را اصلاح نمایند.
حال انجمن قبل آمریکا بر اهمیت این هفت عامل برای حفظ سلامت نه تنها سیستم قلبی عروقی بلکه مغز هم تاکید می کند.
دکتر «رونالد لازار»، از دانشگاه آلاباما، در اینباره می گوید: «بسیاری از مردم فکر می کنند فشارخون بالا، دیابت نوع ۲ و سایر عوامل خطر فقط بر سلامت قلب تاثیر می گذارند، اما همین عوامل خطرناک بر سلامت مغز ما هم تاثیر می گذارند.»
دکتر لازار خاطرنشان می کند: «مراقبت های اولیه در پیشگیری یا به تعویق انداختن زوال شناختی بسیار مهم هستند.»
علاوه بر ۷ عامل قبلی اعلام شده، محققان معتقدند شش عامل دیگر هم در مورد سلامت مغز بسیار مهم هستند. این عوامل با گذشت زمان بر توانایی شناختی تاثیر می گذارند.
این ۶ عامل عبارتند از افسردگی، انزوای اجتماعی، مصرف مشروبات الکلی، اختلالات خواب، عدم تحصیلات کافی و کاهش شنوایی.


منبع:

1400/01/05
23:58:39
5.0 / 5
1034
تگهای خبر: دانشگاه , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag