برنامه ستاد زیست فناوری برای ارتباط دانشگاه ها با دانش بنیان ها

برنامه ستاد زیست فناوری برای ارتباط دانشگاه ها با دانش بنیان ها

به گزارش بیو بگ دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر این که اگر صنایع به دستاوردهای شرکت های دانش بنیان توجه نمایند، دره مرگ برای آنها تبدیل به قله صعود می شود، اظهار داشت: برای این منظور ما دانشگاه ها را به موضوعات مختلف تقسیم بندی کردیم و هر دانشگاه در سه محور می تواند با شرکت های دانش بنیان در ارتباط باشد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه های مشترک ستاد توسعه زیست فناوری با سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر با اشاره به اینکه این همکاری با تاخیر صورت گرفت، ولی با حضور دکتر عسکری مدیرعامل این سازمان همکاری تسری یافت، افزود: این امر به سبب وجود تفکر دانش بنیان است و آنچه که ما بیشتر به آن می بالیم، وجود چنین تفکراتی است که ریاست یک نهاد به حوزه علم و فناوری توجه دارد.
وی افزود: چرا با وجود زیرساخت ها فعالیت ها منجر به تحول نشده است، به سبب نبود تفکر نوآوری است که امروزه ما به این عرصه ورود کرده ایم.
قانعی با تاکید بر این که مثال های مختلفی دراین زمینه وجود دارد که هزینه های خوبی در حوزه های مختلف علم و فناوری صرف شده است، افزود: ولی از آنجایی که تفکر نوآورانه نبود، در بعضی حوزه ها عقب مانده ایم و جای شکر دارد که دکتر عسکری مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر باتوجه به تجربه های خوبی که در حوزه های درمان و پزشکی دارد، در نخستین اقدام خود از شرکت های دانش بنیان بازدید کرد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به تسلط علمی مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی سازمان هلال احمر، اشاره کرد: از طرف دیگر سعی کردیم زنجیره ای شکل بگیرد که بوسیله آن اگر کسی در دانشگاه ها کارهای تحقیقاتی انجام می دهد، با بهره گیری از اعتبارات دانشگاه تحقیقات به سرانجام برسد ولی اگر پژوهشگران به حوزه فناوری وارد شوند، از حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری برخوردار خواهند شد.
وی با اشاره به اقدامات معاونت علمی در حوزه های سلامت و دارو، تصریح کرد: این حوزه مورد توجه قرار گرفته و در کنار آن دشمنی های بی حد و حصر دشمنان کشور باعث شده است که مسئولان به حوزه سلامت و دارو بعنوان یک حوزه امنیتی توجه نمایند و این فرصتی برای فناوران داخل کشور بوده است.
وی با اشاره به صندوق زیست فناوری در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، اشاره کرد: با این اقدام از ریسک شرکت های فعال در حوزه های زیست فناوری حمایت شده است؛ بدین جهت هر کسی هر ایده و فناوری در این عرصه داشته باشد، بی پاسخ نخواهد ماند.
قانعی افزود: در دنیا نهادهای شتابدهنده مخصوص توسعه فناوری های اطلاعات است، ولی شتاب دهنده زیست فناوری و دارویی از طرف ایران ابداع و عرضه شد؛ بدین جهت ما شتاب دهنده ها را با صندوق زیست فناوری و صندوق زیست فناوری را به صندوق نوآوری و شکوفایی متصل کردیم و این چرخه ای برای پذیرش ریسک زیست فناوری شمرده می شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر ضرورت توجه صنایع به دستاوردهای حوزه زیست فناوری، اظهار نمود: ما به صنایع می گوییم که اگر فناوری از ریسک عبور کرد، صنعت باید وارد شود؛ چونکه معاونت علمی ریاست جمهوری نباید سرمایه گذاری های صنعتی کند، ولی از طرف دیگر اگر صنایع شکست خوردند، مقصر ما هستیم که صنعت را به روز نکردیم.
وی با اشاره به توسعه همکاری در این جلسه، افزود: در این رویداد از یک طرف مدیران بخش دولتی بعنوان متقاضی فناوری و از جانب دیگر شرکت های دانش بنیان بعنوان عرضه کنندگان فناوری قرار دارند و از آنجایی که شرکت های دانش بنیان پس از شکل گیری مشکل بازار دارند، اگر صنایع به آنها توجه نمایند، دره مرگ برای آنها تبدیل به قله صعود خواهد شد.
قانعی از تقسیم حوزه های فعالیت در بین دانشگاه های علوم پزشکی آگاهی داد و اضافه کرد: بر طبق این برنامه دانشگاه های علوم پزشکی در سه حوزه ماموریت خواهند داشت که بوسیله آن شرکت های دانش بنیان می توانند با دانشگاه های در رابطه با زمینه فعالیت خود ارتباط داشته باشند.
منبع:

1399/11/20
22:04:02
0.0 / 5
1049
تگهای خبر: امنیت , پزشكی , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag