موسسه ملی تحقیقات سلامت اعلام كرد؛

آیا گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس كرونا می شود

آیا گرفتن اثر انگشت منجر به انتقال ویروس كرونا می شود

موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا گرفتن اثرانگشت و استفاده از استامپ خطر مبتلاشدن به کووید 19 را بالا می برد یا خیر، منتشر نموده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، با فراگیر شدن ویروس کرونا در سرتاسر کره زمین، روندهای متداول در خیلی از کارهای روزمره افراد گرفتار تغییر و چالش شده است. یکی از این روندها که روزانه میلیون ها بار در ادارات انجام می شود، استفاده از اثر انگشت است. در بعضی موارد می توان با بهره گیری از روش های جایگزین، از این روش استفاده نکرد اما گاهی نیز به سبب حساسیت امر، این کار غیرقابل جایگزینی است. حال این سوال مطرح می شود که احتمال انتقال بیماری کووید ۱۹ بوسیله استامپ و اثر انگشت چقدر بوده و راه های کاهش این احتمال چیست. از قدیم استفاده از جوهر و اثرانگشت در جهان رایج و مورد استفاده بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از اسکن اثر انگشت جایگزین جوهر و استامپ شده است. در هر دو صورت، فرد لازم است انگشت خودرا در سطحی پر تماس قرار دهد. همانطور که بارها در موارد مختلف تاکید گردیده است، برای کاهش خطر انتقال بیماری کووید ۱۹ لازم است تا جای ممکن از لمس سطوح پر تماس جلوگیری شود. بدین سبب واضح است که این دو موضوع، یعنی لزوم استفاده از اثر انگشت و عدم تماس سطوح مشکوک، در تناقض با هم قرار دارند. برمبنای مقالاتی که انتشار یافته است، استفاده از این روش ها حتی پیش از این پاندمی مورد بحث و سوال محققین بوده است. چونکه سطوح پر تماس اساساً منشأ انتقال خیلی از آلودگی ها است. به همین خاطر خیلی از محققین مخالف اینگونه احراز هویت افراد هستند. در زمینه کووید ۱۹ نیز بنظر می رسد استفاده از استامپ و یا هر نوع ابزار برای گرفتن اثر انگشت بمنظور احراز هویت، خطر انتقال ویروس کرونا به اشخاص دیگر را بیشتر می کند. به همین خاطر سفارش شده در این دوران تا جای ممکن از روش های دیگری (مثلاً اسکن صورت، چشم و…) استفاده گردد.

جهت کاهش خطر انتقال از این طریق سفارش هایی شده است که با هم می خوانیم. جایگزین کردن راه های بدون تماس از سمت اداره ها و سازمان ها (تا جای ممکن) درخواست عدم انجام این کار توسط مشتریان (در صورت امکان) ضدعفونی کردن مداوم این سطوح (محل اسکن انگشت، استامپ و…) با بهره گیری از الکل در دسترس قرار دادن الکل برای مشتریان، جهت ضد عفونی دست ها قبل و پس از هر بار استفاده شستشوی دست ها بلافاصله پس از تماس سطوح مورد نظر، به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون (در صورت امکان) در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، همراه داشتن الکل جهت ضدعفونی دست ها بعد از استفاده از این روش بنظر می رسد همانند سایر موارد مشابه، استفاده از اثر انگشت و وسایل ستاندن آن مانند استامپ و اسکنر نیز به سبب تماس مکرر افراد مختلف با آن، ریسک انتقال این بیماری را افزایش دهد. به همین خاطر سفارش شده است تا جای ممکن از کاربرد این روش جلوگیری شود و یا در صورت استفاده، انگشت خودرا با مواد الکلی ضدعفونی نمائید.

1399/09/26
13:32:50
5.0 / 5
891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag