بیماری ریوی خطر زوال عقل را بیشتر می كند

بیماری ریوی خطر زوال عقل را بیشتر می كند

بیو بگ: نتایج یك بررسی از آن حكایت می كند كه بیماری ریوی فاكتور موثری است كه فرد را در معرض مبتلاشدن به زوال عقل قرار می دهد.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، زوال عقل به مجموعه ای از بیماری های عصبی پیش رونده از قبیل آلزایمر اشاره دارد كه بر اثر آن قدرت حافظه و دیگر توانمندی های شناختی فرد تحلیل می رود. حالا محققان در یك بررسی جدید به فاكتور خطرزای دیگری دست پیدا كردند كه فرد را در معرض مبتلاشدن به زوال عقل قرار می دهد.

متخصصان علوم پزشكی در آمریكا در بررسی های خود مشاهده نمودند افرادی كه در میانسالی گرفتار بیماری ریوی می شوند بیشتر احتمال دارد در دوره بعدی زندگی شان به زوال عقل مبتلا شوند. همین طور بین بیماری های تحدیدی ریوی (بیماری های تنفسی كه اتساع ریه را محدود می كنند) و بیماری انسدادی ریه و زوال عقل یا خطر نارسایی های شناختی ارتباط وجود دارد.

محققان آمریكایی اظهار داشتند: جلوگیری از مبتلاشدن به زوال عقل اولویت اصلی در حوزه سلامت عمومی است و در مطالعات پیشین آمده است كه عدم رعایت سلامت ریه با افزایش خطر مبتلاشدن به زوال عقل مرتبط می باشد. در این مطالعه به بررسی طولانی مدت ارتباط بین عملكرد پایین ریه و خطر مبتلاشدن به زوال عقل پرداخته شد.

به گزارش مدیكال نیوز تودی، متخصصان ۱۴ هزار و ۱۸۴ نفر را با میانگین سنی ۵۴ سال برای مدت زمان ۲۳ سال تحت كنترل و معاینات قرار دادند. در این مدت زمان ۱۴۰۷ نفر به زوال عقل مبتلا شدند. محققان با بررسی روی اطلاعات جمع آوری شده دریافتند افرادی كه در دوره میانسالی به شكلی بیماری ریوی مبتلا بوده اند بیشتر در معرض مبتلاشدن به زوال عقل یا نارسایی شناختی قرار داشته اند.
1397/09/08
15:48:40
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag