محققان می گویند؛

هورمون ناشی از ورزش به محافظت در مقابل آلزایمر کمک می کند

هورمون ناشی از ورزش به محافظت در مقابل آلزایمر کمک می کند

بیو بگ: طبق یک مطالعه جدید، درمان های مبتنی بر هورمونی که هنگام ورزش در افراد تولید می شود، ممکنست راه حل بعدی در درمان بیماری آلزایمر باشد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافته اند که هورمون آیریزین ناشی از ورزش ممکنست پلاک ها و پیچیدگی های تاو مشخصه بیماری آلزایمر را کم کند.
تیم تحقیق نخستین مدلهای کشت سلولی سه بعدی بیماری آلزایمر را توسعه دادند و توانستند در این تحقیق جدید در مورد تأثیر آیریزین بر آمیلوئید بتا در مغز، از آنها بهره گیرند.
قبلاً مشخص شده بود که ورزش بدنی رسوبات آمیلوئید بتا را در مدلهای موش مبتلا به آلزایمر می کاهد، اما نحوه چگونگی آن مشخص نبود.
افزایش سطح گردش هورمون آیریزین مشتق از ماهیچه در هنگام ورزش، متابولیسم گلوکز و لیپید را در بافت چربی تنظیم می کند. همین طور با تسریع قهوه ای شدن بافت چربی سفید، مصرف انرژی را بیشتر می کند.
تحقیقات گذشته نشان داده است که آیریزین در مغز انسان و موش وجود دارد. سطح آن در بیماران مبتلا به آلزایمر کمتر است.
«سی هون چوی»، نویسنده این مطالعه از واحد تحقیقات ژنتیک و پیری در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون، اظهار داشت: «ما دریافتیم که درمان با آیریزین منجر به کاهش قابل توجه لطمه ناشی از بتا آمیلوئید می شود.»
وی در ادامه اضافه کرد: «ما نشان دادیم که این اثر ایریزین به سبب افزایش سطح نپری لیزین ترشح شده از سلول های مغز به نام آستروسیت ها، ناشی از افزایش فعالیت نپری لیزین است.»
Neprilysin آنزیمی است که آمیلوئید بتا را تجزیه می کند. سطوح بالا این آنزیم در مغز موش های مبتلا به آلزایمر که در معرض ورزش یا سایر شرایطی بودند که منجر به کاهش آمیلوئید بتا می شد، مشاهده شد.
محققان با شناسایی فرآیندی که سلول ها را برای افزایش سطح نپری لیزین تحریک می کند، توانستند این کار را بیشتر انجام دهند.
در موش ها، آیریزین تزریق شده به جریان خون می تواند راه خودرا به مغز باز کند و بطور بالقوه به عنوان یک درمان مفید باشد.
چوی اظهار داشت: «یافته های ما نشان میدهد که ایریزین یک واسطه اصلی افزایش ناشی از ورزش در سطوح نپری لیزین است که منجر به کاهش بار آمیلوئید بتا می شود، که مسیر هدف جدیدی را برای درمان هایی با هدف پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر نشان میدهد.»


منبع:

1402/06/22
08:43:06
5.0 / 5
351
تگهای خبر: بیمارستان , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵