پیش گیری از سرطان مرگبار با اجتناب از عوامل خطرزا

پیش گیری از سرطان مرگبار با اجتناب از عوامل خطرزا

بیو بگ: خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید نشان داد بطور تقریبی نیمی از سرطان هایی که منجر به مرگ می شود را می توان به عوامل خطری نسبت داد که قابل اجتناب است. پژوهشگران سفارش می کنند دولت ها بر پشتیبانی از محیط هایی سرمایه گذاری کنند که قرار گرفتن در معرض برخی عوامل خطر سرطان را به حداقل می رساند.به نقل از یاهو، این تحقیق که به بررسی موارد سرطان از سال ۲۰۱۹ پرداخته، نشان میدهد ۴۴ درصد از مرگ های ناشی از سرطان همان چیزی است که پژوهشگران از آن به عنوان مرگ های سرطانی قابل انتساب به عوامل خطر یاد می کند؛ به این معنا که سرطان ها با قرار گرفتن در معرض بیشتر این عوامل خطرزای خاص مرتبط می باشد.

در مقیاس جهانی عوامل خطرزای اصلی به ترتیب نزولی سیگار کشیدن، مصرف الکل و شاخص توده بدنی(BMI) بالا بود. این عوامل خطرزا برای بیماران مرد و زن یکسان است.

نتایج این تحقیق نشان داد ۴۲ درصد از سالهای زندگی(تعداد سالهای از دست رفته به سبب عدم سلامت کامل یا ناتوانی) را می توان به عوامل خطرزا نسبت داد.

بار سرطان های قابل انتساب به خطر در مناطق مختلف متفاوت است؛ بطوریکه سیگار کشیدن، رابطه جنسی ناایمن و الکل از عوامل خطرزای اصلی در کشورهای کم درآمد به شمار می آید. بگفته پژوهشگران کشورهای با درآمد بالاتر عوامل خطرزای جهانی را منعکس می کنند.

محققان اظهار می کنند: بااینکه تعدادی از موارد سرطان قابل پیشگیری نیست، دولت ها می توانند برای پشتیبانی از محیطی که قرار گرفتن در معرض عوامل خطرزای شناخته ده سرطان را به حداقل می رساند اقدامات مفیدی انجام دهند.

پیشگیری اولیه بجای پیش گیری از پیشرفت سرطان یک راهبرد مقرون به صرفه است؛ بااینکه این مساله باید با کوشش های جامع تر نظیر طرح های پیشگیری ثانویه مثل برنامه های غربالگری و اطمینان از ظرفیت موثر برای تشخیص و درمان مبتلایان به سرطان همراه شود.

یافته های این تحقیق در مجله The Lancet انتشار یافته است.

منبع:

1401/05/30
12:44:29
5.0 / 5
296
تگهای خبر: درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag