ادویه ای که احیانا در کاهش استرس موثر است

ادویه ای که احیانا در کاهش استرس موثر است

به گزارش بیو بگ خراسان رضوی نتایج بعضی از تحقیقات نشان می دهد گیاه دارویی جنسینگ هندی(آشواگاندا) می تواند طیف وسیعی از مزایای سلامتی همچون کاهش استرس، جلوگیری از برخی سرطان ها و افزایش باروری داشته و موثر در شناخت و حافظه باشد.به نقل از هلث نیوز، هر روز گیاهان جدیدی وارد بازار می شود که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. البته این نتایج باید به اثبات برسد و بررسی های لازم صورت گیرد. آشواگاندا گیاهی باستانی و بومی آسیا و آفریقاست که بعنوان جنسینگ هندی شناخته می شود که قرن هاست در طب آیورودا مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج بررسی درباره این گیاه اندک و در حیوانات بوده اما نتایج بسیار امیدوارکننده ای داشته که در ذیل به بعضی از آن اشاره شده است.

این گیاه امکان دارد به کاهش استرس و اضطراب کمک نماید و برای مقابله با بی خوابی، خستگی یا اضطراب و همینطور محرک های محیطی روزانه موثر است.

مطالعات گوناگونی وجود دارد که نشان داده است آشواگاندا امکان دارد برای کاهش استرس و اضطراب موثر باشد اما به صورت دقیق معلوم نیست که این خاصیت چگونه کار می کند. محققان اعتقاد دارند که آشواگاندا امکان دارد سطوح هورمون استرس کورتیزول را برای تقویت آرامش کم کند.

استفاده از این گیاه امکان دارد به جلوگیری از برخی سرطان ها هم کمک نماید. آشواگاندا به علت فواید ضدالتهابی شناخته شده، با پیشگیری و درمان سرطان مرتبط می باشد. مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره برگ آشواگاندا رشد تومور را مهار می کند. همینطور امکان دارد به بهبود خواب کمک نماید. نتایج بررسی ها نشان داد آشواگاندا تأثیر اندک اما قابل توجهی بر کیفیت کلی خواب نشان داده است. افرادی که آشواگاندا مصرف کردند، شاهد بهبود سلامت عمومی، کیفیت خواب و هوشیاری ذهنی بودند.

گیاه آشواگاندا امکان دارد شناخت و حافظه را بهبود بخشد. کاهش در شناخت و حافظه بعنوان یک عارضه جانبی پیری است اما بعضی از مطالعات نشان می دهد این گیاه می تواند موثر باشد. محققان به این نتیجه رسیدند که آشواگاندا امکان دارد در تقویت حافظه در افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف و همینطور بهبود عملکرد اجرایی، توجه و سرعت پردازش اطلاعات هم موثر باشد.

نتایج بررسی دیگر نشان داد گیاهان دارویی مانند آشواگاندا بعنوان بخشی از یک برنامه کلی در پیشگیری و درمان زوال شناختی در رابطه با بیماری آلزایمر ظرفیت بالایی دارد.

این گیاه به افزایش باروری در مردان کمک می نماید. آزمایش های بالینی گوناگونی انجام شده که ارتباط بین آشواگاندا و افزایش باروری در مردان را نشان داده است.

محققان اظهار کردند: در صورت مصرف آشواگاندا باید با پزشک مشورت کنید و مهم می باشد که بدانید خیلی از مطالعات درباره این گیاه قدمت طولانی ندارد و بررسی بیشتری نیاز است.

منبع:

1401/02/15
17:51:30
5.0 / 5
187
تگهای خبر: آرامش , بیماری , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag