افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقل با یائسگی زودرس

افزایش ریسک مبتلاشدن به زوال عقل با یائسگی زودرس

خراسان رضوی یائسگی زودرس ممکنست خطر مبتلاشدن به زوال عقل را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.


به گزارش یورکالرت، طبق تحقیقات اولیه ای که در کنفرانس اپیدمیولوژی، پیشگیری، سبک زندگی و سلامت قلبی متابولیک ۲۰۲۲ انجمن قلب آمریکا ارائه می شود، بانوانی که خیلی زود، پیش از ۴۰ سالگی یائسه می شوند، در مقایسه با بانوانی که در سنین ۵۰ تا ۵۱ سالگی یائسه شدند، بیشتر در معرض مبتلاشدن به زوال عقل از هر نوعی در مراحل بعدی زندگی هستند. این جلسه بصورت حضوری در شیکاگو و از سه شنبه، اول مارس شروع شد و تا جمعه، ۴ مارس ۲۰۲۲ ادامه دارد و تازه ترین علوم مبتنی بر جمعیت را در ارتباط با ارتقاء سلامت قلب و عروق و پیش گیری از بیماری قلبی و سکته ارائه می دهد.
دکتر ونتینگ هائو، کاندیدای دکترا دانشگاه شاندونگ در جینان، چین اظهار داشت: «نتایج تحقیق ما نشان داد، بانوانی که خیلی زود یائسه می شوند، در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به زوال عقل در مراحل بعدی زندگی قرار دارند. آگاهی از این خطر بالا رفته، می تواند به زنان کمک نماید برای پیش گیری از زوال عقل و همکاری با پزشکان خود برای نظارت دقیق بر وضعیت شناختی خود با افزایش سن، راهبردهایی را به کار گیرند».
زوال عقل شامل تغییرات جدی در مغز است که توانایی فرد برای به خاطر سپردن، تصمیم گیری و استفاده از زبان را مختل می کند. بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل و دومین نوع شایع، دمانس عروقی است که در نتیجه اختلال در جریان خون به سلول های مغزی ناشی از سکته مغزی یا ایجاد پلاک در شریان های خون رسانی به مغز ایجاد می شود. هر دو نوع این زوال عقل با افزایش سن بیشتر شایع می شوند. بیماری هایی که بخش های خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهند نیز می توانند منجر به زوال عقل شوند و فرد ممکنست به سبب بیش از یک دوره بیماری گرفتار زوال عقل شود.
در تحقیق حاضر، پژوهشگران رابطه بالقوه بین سن شروع یائسگی و تشخیص زوال عقل به هر علتی را تجزیه و تحلیل کردند. داده های بهداشتی برای ۱۵۳هزار و ۲۹۱ زن مورد بررسی قرار گرفت که میانگین سنی آنان ۶۰ سال بود و در بانک زیستی انگلستان (بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰) شرکت کردند. بانک زیستی انگلستان یک پایگاه داده بزرگ زیست پزشکی است که شامل اطلاعات ژنتیکی و سلامتی نیم میلیون نفری است که در بریتانیا زندگی می کنند.
پژوهشگران تشخیص همه انواع زوال عقل ازجمله بیماری آلزایمر، دمانس عروقی و زوال عقل را از سایر علل تفکیک کردند. آنان خطر وقوع بیماری را برحسب سن شروع یائسگی که زنان گزارش کردند، در مقایسه با بانوانی که در سن متوسط یائسه شدند، یعنی ۵۰ تا ۵۱ سال محاسبه کردند (۵۱ سال میانگین سن شروع یائسگی در بین زنان در ایالات متحده است). نتایج برمبنای عواملی نظیر سن در آخرین آزمایش، نژاد، سطح تحصیلات، مصرف سیگار و الکل، شاخص توده بدنی، بیماریهای قلبی عروقی، دیابت، درآمد و اوقات فراغت و کارهای بدنی تنظیم شد.
نتایج تجزیه و تحلیل نتایج نشان داد، بانوانی که پیش از ۴۰ سالگی یائسه شده اند، ۳۵ درصد بیشتر در معرض مبتلاشدن به زوال عقل بودند. بانوانی که پیش از ۴۵ سالگی یائسه شده اند، ۱.۳ برابر بیشتر احتمال دارد که پیش از ۶۵ سالگی به زوال عقل مبتلا شوند (به نام زوال عقل پیش پیری یا زودرس). بانوانی که در سن ۵۲ سالگی یا بالاتر یائسه شدند، میزان زوال عقلی مشابه آن دسته از زنانی داشتند که در سن متوسط شروع یائسگی، یعنی ۵۰ تا ۵۱ سالگی یائسه شدند.
بااینکه زنان یائسه نسبت به زنان پیش از یائسگی بیشتر در معرض خطر سکته مغزی هستند و سکته مغزی می تواند جریان خون در مغز را مختل کند و ممکنست به زوال عقل عروقی منجر شود اما در این تحقیق پژوهشگران ارتباطی بین سن یائسگی و خطر زوال عقل عروقی پیدا نکردند.
هائو اظهار داشت: «می توان از زوال عقل پیشگیری کرد و راه های مختلفی وجود دارد که بانوانی که یائسگی زودرس را تجربه می کنند، می توانند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را کاهش دهند. این روش ها شامل ورزش روزمره، شرکت در کارهای اوقات فراغت و آموزشی، عدم مصرف سیگار و الکل، حفظ وزن سالم، دریافت ویتامین D کافی و در صورت سفارش پزشک، شاید مصرف مکمل های کلسیم است».
پژوهشگران پیشنهاد می کنند که کاهش سطح استروژن ممکنست عاملی در ارتباط احتمالی بین یائسگی زودرس و زوال عقل باشد.
هائو بیان کرد: ما می دانیم که کمبود استروژن در طولانی مدت استرس اکسیداتیو را بیشتر می کند و ممکنست پیری مغز را افزایش دهد و منجر به اختلال شناختی شود.
پزشکان مراقبت های بهداشتی که از زنان مراقبت می کنند باید از سن زن در شروع یائسگی آگاه باشند و از نظر کاهش شناختی در افرادی که پیش از ۴۵ سالگی به یائسگی رسیده اند، به دقت نظارت کنند.
وی اظهار داشت: «تحقیقات بیشتری برای ارزیابی ارزش افزوده گنجاندن زمان یائسگی بعنوان یک پیش بینی کننده در مدلهای زوال عقل موجود مورد نیاز است. این امر ممکنست به پزشکان راه دقیق تری برای ارزیابی خطر مبتلاشدن به زوال عقل در زنان ارائه دهد».
این تحقیق چندین محدودیت دارد؛ پژوهشگران به اطلاعات گزارش شده توسط خود زنان در مورد سن شروع یائسگی تکیه کردند. علاوه بر این، پژوهشگران میزان زوال عقل را در بانوانی که بطور طبیعی یائسگی زودرس داشتند، جدا از زنان مبتلا به یائسگی ناشی از جراحی برای برداشتن تخمدان ها که ممکنست بر نتایج تاثیر بگذارد، تجزیه و تحلیل نکردند. داده های مورد استفاده برای این تحقیق بیشترشامل زنان سفیدپوست ساکن بریتانیا می شد و ممکنست به سایر جمعیت ها تعمیم داده نشود.
این تحقیق توسط بنیاد شرکت نوپا برای تحقیقات علمی در دانشگاه شاندونگ تامین مالی شد.1400/12/11
21:20:54
5.0 / 5
205
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag