در گفت وگو با بیو بگ تشریح شد

فاجعه کمبود پرستار در پیک پنجم کرونا

فاجعه کمبود پرستار در پیک پنجم کرونا

به گزارش بیو بگ معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری با اشاره به مهم ترین مشکلات پرستاران، کمبود نیرو را معضلی بسیار جدی خواند و اظهار داشت: با اهمیت ترین مشکل در پیک پنجم کرونا موضوع کمبود نیرو بود تا حدی که از برخی استانها و شهرستان ها گزارشاتی به دستمان می رسید که ۲۵ بیمار را یک پرستار مدیریت می کند و این شرایط اصلا خوب نیست.


حمیدرضا عزیزی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به معضل کمبود نیروی پرستاری در کشور، اظهار داشت: متاسفانه در حدود ۴ سال قبل وزارت بهداشت جذب نیروی مناسبی نداشته است و تنها در مقاطع کوتاه و تعداد کم جذب صورت گرفته است که در مقابل میزان خروجی ناشی از بازنشستگی، استعلاجی ها، مهاجرت و... بسیار ناچیز بوده است. هم اکنون تعداد پرستار نسبت به تخت بیمارستانی در کشور در بدترین حالت و حدود ۰.۸ به ازای هر تخت است. این عدد در شهرهای محروم نظیر زاهدان و... به ۰.۵ رسیده است که یک فاجعه خواهد بود.
وی اظهار داشت: استاندارد موجودِ نسبت پرستار به تخت در بعضی نقاط دنیا ۴ پرستار به ازای یک تخت است. ما در پایین ترین حد استاندارد ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت را در نظر گرفتیم که حتی به این عدد هم نرسیدیم.
وی ادامه داد: کوتاهی کاری که مسئولین وزارت بهداشت داشتند سبب شد تا نسبت پرستار به تخت روزبروز کمتر شود و متاسفانه موضوعی که به تازگی سبب گلایه پرستاران شد و نامه ای هم به همان دلیل برای معاونت درمان وزارت بهداشت ارسال کردند این بود که وزارت بهداشت به جای آنکه بیاید مشکل کمبود نیرو را اساسی و ریشه ای حل کند آمدند بخش نامه ای اعلام نمودند که بکارگیری دانشجویان و گروه هایی مثل مامایی، اتاق عمل و... به جای پرستار را مشروعیت دادند که این از جهتی مخالف مسائل قانونی می باشد و از جهتی دیگر درحالی می خواهند مشکل کمبود نیروی پرستاری را حل کنند که همکاران سایر بخش ها هم به مقدار نیاز نیست.
او با اشاره به اینکه عدم جذب پرستار در سالیان گذشته صدمه زیادی به نظام سلامت وارد کرده است، اظهار نمود: یکی از اشکالات اصلی که در پیک پنجم کرونا با آن مواجه بودیم همین مبحث کمبود نیرو بود تا حدی که از برخی استان ها و شهرستان ها گزارشاتی به دستمان می رسید که ۲۵ بیمار را یک پرستار مدیریت می کند و این شرایط اصلا خوب نیست. این مورد به کلانشهرها هم رسیده است و در همین تهران در بعضی بخش ها ۱۵ بیمار بد حال بوسیله ی یک پرستار رسیدگی می شدند و این فاجعه است. مسئولین سال قبل قول هایی برای استخدام دادند که وزارت بهداشت در اوج بی تدبیری علیرغم برگزاری آزمون آن هم در حالیکه در ۶ یا ۷ ماه اخیر بدترین شرایط جنگی با کرونا را داشتیم و رکوردهای مبتلا شدن و مرگ و میر شکسته شد، حتی یک نفر را از آن تعداد به سیستم تزریق نکرده است.
عزیزی با اشاره به اینکه پرستاری در کشورمان به سمت تخصصی شدن می رود، خاطرنشان کرد: هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد گرایش مراقبت های ویژه را داریم که در بخش های ویژه ICU و CCU فعال می شوند. از طرفی برخی همکاران هم به علت سابقه کار بالا و کسب مهارت در بخش ویژه کار می کنند اما این که یک پرستاری که اخیرا فارغ التحصیل شده است را در ICU کووید۱۹ بگذاریم کار معقولی نیست. از این جهت نیاز است سیستم جذب و استخدام پرستاری تقویت شود که بتوانیم تعداد بیشتری به بخش های مراقبت ویژه تزریق نماییم.
وی اضافه کرد: درخواست اساسی ما این است که سربازان خط مقدم دفاع از سلامت مردم مانند سایر مدافعین کشور شارژ روحی شوند تا خستگی و فرسودگی طولانی مدت آنها برطرف شود. از بُعد مالی هم حداقل کاری که می شود انجام داد این است که مانند بسیاری از کشورهای دنیا بخشودگی مالیات بر حقوق پرستاران حداقل در دوران کرونا اعمال شود.
او با انتقاد از بکارگیری نیروهای شرکتی در چارچوب قرارداد ۸۹ روزه، بیان نمود: هنوز در بعضی استان ها در این شرایط بحرانی پرستاران را ۸۹ روز به کار دعوت می کنند و بعد که پیک فروکش کرد عذر آنها را می خواهند. این غیرحرفه ای ترین رفتار با پرستاران است.
وی با تکیه بر ضرورت پرداخت به اندازه و بموقع مطالبات پرستاران، خاطرنشان کرد: دولت قبل به جهت اینکه فاصله زمانی پرداختی های مطالبات عقب مانده را جبران کند، مبادرت به کاهش مبلغ کارانه کرد؛ یعنی اگر در بیمارستانی ۱۸ ماه کارانه و اضافه کار عقب بود آنرا به ۳ یا ۴ ماه رساند اما در عوض مبلغ را کم کرد که این هم ظلم مضاعف به پرستاران بود. از طرفی پرستاران شبانه روزی درحال خدمت هستند و یک لحظه سنگر دفاع را ترک نمی کنند و تعطیلی رسمی و دورکاری برایشان مفهوم ندارد ولی هیچ مزایایی برای این عزیزان در چارچوب اضافه کار رد نمی گردد و این سبب گلایه مندی آنها است. ما شرمنده محبت مقام معظم رهبری و مردم هستیم اما امیدواریم مسئولین وزارتی رفتار متناسب با شان پرستاری را انجام دهند.
معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری، اظهار داشت: سه اتفاق خیلی مهم به تازگی در حوزه پرستاری رخ داده است. اول آنکه بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در روز پرستار سال قبل، مقرر شد که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری لازم الاجرا باشد که به دنبال آن شورایعالی بیمه آئین نامه اجرایی را تصویب کرد و به هیئت دولت ارجاع داد که خوشبختانه در ایام آخر دولت دوازدهم این آئین نامه تصویب و ابلاغ گردید و الان توقع ما این است که دولت مردمی و انقلابی سیزدهم در فاصله کوتاهی این مطالبه اصلی جامعه پرستاری را اجرایی کند.
وی درباره تزریق دُز سوم واکسن به پرستاران هم اظهار نمود: صحبت های مفصلی در این مورد داشته ایم اما نکته دیگری که وجود دارد این است که در چند ماه گذشته هرچقدر که آمار ابتلای جامعه پرستاری به کرونا یا فوت آنها به دنبال تزریق واکسن کاهش پیدا کرد اما متاسفانه خانواده پرستارانی که مستقیما با بیمار کرونایی در تماس بودند مورد صدمه قرار گرفتند و بسیاری از این عزیزان نزدیک ترین اعضای خانواده خویش را از دست دادند که ما پیگیر واکسیناسیون خانواده پرستاران هم هستیم.
عزیزی درباره آخرین آمار ابتلای پرستاران به کرونا و شهدای پرستاری، بیان نمود: بیشتر از ۱۳۰ شهید پرستاری و حدود ۱۲۰ هزار مبتلا به کرونا از جامعه پرستاری داریم. خوشبختانه از اردیبهشت ماه به بعد که پرستاران واکسن تزریق کردند تابحال نسبت شهدای مدافع سلامت نسبت به سال قبل و ماه های پیش از تزریق واکسن بسیار کاسته شده است. افرادی هم که در این زمان از دست دادیم کسانی بودند که یا به هر علتی واکسن نزدند یا مشکلات نقص سیستم ایمنی داشتند اما، با تزریق دو دُز واکسن آمارها کاسته شده و هنوز در این جمعیت کسی را پیدا نکردیم که ۲ دُز واکسن تزریق کرده و به رحمت ایزدی پیوسته باشد.
وی ضمن اشاره به این که پرونده همه این ۱۳۰ شهید پرستاری در کمیته تعیین مصداق شهدای سلامت تعیین تکلیف نشده است، اضافه کرد: این مشکل را ما با دوستانمان در دولت قبل در مجموعه وزارت بهداشت، سازمان امور استخدامی و بنیاد شهید داشتیم و متاسفانه نوع رفتار با خانواده معظم شهدا از نوع بروکراتیک بود که در شان این خانواده ها نبود. هنوز خیلی از پرونده ها با بهانه های واهی در صف تعیین تکلیف است.
او در آخر درباره تلقیح واکسن کرونا توسط گروه پرستاری، اظهار داشت: ما بعنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد در حوزه نظام سلامت آمادگی کامل داریم هر تعداد واکسیناتور در کشور که نیاز است در اختیار سیستم دولتی یا ارگان های درگیر قرار دهیم.
منبع:

1400/06/16
11:03:06
5.0 / 5
647
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag