مدیر عامل بانك خون بند ناف رویان:

بزرگترین پالایشگاه ضمائم زایمانی در کشور راه اندازی می شود

بزرگترین پالایشگاه ضمائم زایمانی در کشور راه اندازی می شود

آذربایجان غربی مدیر عامل بانک سلولهای بنیادی خون بند ناف رویان اظهار داشت: تا حالا 4000 نمونه خون بند ناف در آذربایجان غربی جمع آوری شده است.


مرتضی ضرابی امروز ۱۰ مرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات نمایندگی بانک سلول های بنیادین خون بند ناف در آذربایجان غربی و با حضور رییس جهاددانشگاهی استان برگزار شد، اضافه کرد: دفاتر نمایندگی بانک سلول های بنیادین خون بند ناف در آذربایجان غربی از سال ۹۴ آغاز به فعالیت نموده و تا حالا ۴۰۰۰ نمونه خون بنر ناف در آذربایجان غربی جمع آوری شده است.
وی با اشاره به این که موضوع سلول های بنیادین بسیار فراگیر شده و طیف بزرگی از جامعه امروز با این مقوله آشنا هستند، اشاره کرد: خون بند ناف که بعنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شد که حاوی سلول های بنیادی است و امروزه بعنوان یک دخیره سلولی شناخته می شود.
ضرابی با تاکید به این که در حال حاضر ۳۹ نمایندگی در داخل و ۲نمایندگی در اربیل عراق و مسقط داریم، یاد آور شد: تا کنون ۱۵۰هزار نمونه بند ناف در کشور ذخیره شده است.
وی اشاره کرد: علاوه بر ذخیره سازی در داخل از کشور های ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، انگلیس، کانادا، نروژ، امارات و عمان نیز نمونه های هموطنان جمع اوری و به کشور آورده شده است.
مدیر عامل بانک خون بند ناف رویان اظهار نمود: بیش از ۸۰ بیماری خونی و غیر خونی همچون تالاسمی، انووع سرطان، بیماریهای نقص سیستم ایمنی و کم خونی های مادرزاد را می توان با این سلول های بنیادی درمان کرد.
ضرابی افزود: بزرگترین پالایشگاه محصولات زایمانی با هدف فرآوری همه ضمایم زایمانی به زودی در کشور راه اندازی می شود.
در ادامه دکتر امین رستم زاده رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با تشریح این که جهاددانشگاهی استان در نظر دارد با توسعه این دفتر در استان در حقیقت خدمات بهادار تر و فناورانه رویان برای شهروندان فراهم نماید اشاره کرد: استفاده بهینه از این سلول های بنیادین بند ناف خون در حین تولد نوزاد در حقیقت بعنوان یک زباله بیولوژیکی قلمداد می شد که بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی با دانش فناورانه آنرا تبدیل به ثروت نهفته و به صورتی پس انداز سلامتی خود کودک و اقوام درجه یک آن در مقابل انواع بیماریها همچون بیماریهای خونی و تضمین سلامت مردم کرده است که شهروندان استان می توانند از این فرصت فناورانه برای تضمین سلامتی بهره ببرند.
وی با اشاره به این که بیش از ۵ میلیاردریال در فاز اول برای فضای کالبدی و تجهیزات منابع انسانی هزینه و برنامه ریزی شده است اظهار نمود: ۱۰۰ نفر از متخصصین زنان و زایمان و مامایی و تکنسین اتاق عمل در سطح استان و با این شعبه همکاری می کنند.
وی افزود: توسعه بحث های سلول درمانی بوسیله دفتر مرکزی بانک خون بند ناف، و پیاده کردن سایر دستاوردها و طرح های فناورانه ملی در سطح استان از دیگر برنامه های استانی این شعبه از طرف معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی برای شهروندان استان است.
رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به برنامه های توسعه این دفتر و تسری فعالیت ها در تمامی ۱۹ شهرستان اشاره کرد: پیش بینی می نماییم ماهانه حداقل ۲۰۰ زوج و یا مادر حامله از خدمات این دفتر بهره مند شوند.
وی در خاتمه ضمن تقدیر از تمامی پزشکان متخصص و متخصصان زنان و زایمان و دست اندرکاران حوزه سلامت و دخیل در این امر که برای تحقق این خدمت تخصصی و تضمین سلامت آگاهی های تخصصی به عموم مردم ارائه می دهند اشاره کرد: از تمامی پزشکان و دست اندرکاران حوزه اتاق عمل در این عرصه در شهرستان های دعوت به همکاری نموده و برای کسب اطلاعات بیشتر همانند زوجین متقاضی می توانند به شماره تماس ۳۳۴۸۵۰۸۱-۰۴۴ و آدرس: ارومیه، خیابان حسنی، جنب پمپ بنزین، ساختمان حکیم ۲، طبقه ۶ مراجعه نمایند.1400/05/11
12:16:10
5.0 / 5
1162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag