سفارش های مهم برای كاهش استرس داوطلبان كنكور

سفارش های مهم برای كاهش استرس داوطلبان كنكور

بیو بگ: عضو هیئت علمی گروه روانشناسی بالینی دانشگاه با اشاره به اینکه استرس زیاد سبب ایجاد اختلال در توجه و تمرکز و کاهش عملکرد داوطلبان در آزمون می شود به تبیین راهکارهای موثر برای حفظ آرامش و سلامت روان داوطلبان کنکور پرداخت.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دکتر امیرسام کیانی مقدم استرس را کاملا طبیعی و موجب افزایش اکسیژن رسانی مغز، افزایش تمرکز و توجه و بهبود عملکرد وعزم فرد دانست.
وی با اشاره به اهمیت نگرش افراد نسبت به استرس، اظهار داشت: برداشت داوطلب از استرس بسیار اهمیت دارد ؛ اگر به استرس و اضطراب ناشی از کنکور بعنوان یک چالش بنگرد موجب بهبود عملکرد وی می شود و در صورتیکه آنرا یک تهدید ببیند و احساس کند مهارت و توانایی کافی برای مقابله با آن ندارد منجر به کاهش عملکرد وی در امتحان می شود.
کیانی مقدم با بیان این نکته که تبعات استرس ناشی از کنکور فقط مختص داوطلب نیست و بر روی سایر اعضای خانواده نیز موثر است، اضافه کرد: این فشارهای روانی می تواند منجر به ایجاد تعارض و تنش بین والدین یا بین والد و فرزند شود و حتی به کاهش سلامت روان خانواده بینجامد. بدین سبب والدین و سایر اعضای خانواده باید ضمن ایجاد جو آرام در منزل از دواطلب حمایت کنند تا این آزمون سرنوشت ساز را پشت سر بگذارد.
عوامل موثر در کنترل استرس داوطلبان بگفته این دکترای روانشناسی بالینی خواب کافی و تغذیه مناسب در کنترل استرس داوطلبان کنکور بسیار اهمیت دارد و برنامه خواب داوطلب باید با ساعت برگزاری آزمون وی متناسب شود به ویژه در مورد داوطلبانی که بامداد امتحان آنان برگزار می گردد.
وی ایجاد محیط آرام و حمایتگر توسط خانواده را عامل دیگری در کاهش استرس داوطلب عنوان نمود تا با آمادگی و آرامش کامل عازم محل آزمون شده و تمام توجه و تمرکزش بر روی آزمون معطوف شود.
توصیه های قبل از کنکور به والدین/ راهکارهای کاهش استرس در داوطلبان قبل از کنکور استادیار دانشگاه والدین را از هر گونه مقایسه و صحبت در مورد نتایج کنکور برحذر داشت برای اینکه موجب استرس داوطلب می شود و اضافه کرد: به احساسات فرزند خویش بها دهید و با وی در این خصوص گفت و گو کنید. برای اینکه وقتی فرد از هیجانات خود صحبت می کند تخلیه هیجانی رخ می دهد و آسان تر می تواند با یک واقعه سنگین نظیر کنکور کنار بیاید.
وی ادامه داد: در مورد کنکور، انتخاب رشته و دانشگاه در منزل اصلا صحبت نشود و مقایسه ای صورت نگیرد برای اینکه باید از هرگونه تنش بیرونی و درونی اجتناب کنید. در عوض به دانش آموز اطمینان دهید که تلاش خودرا کرده و تلاش وی قابل تقدیر و ستایش است.
بگفته این دکترای روانشناسی، برای آرامش داوطلبان اجتناب از هر گونه تنش و تعارض و موضوعات اضطراب آور در خانه مثل مهمانی دادن و مهمانی رفتن الزامی است و محیط منزل باید آرام باشد.
کیانی تشویق زحمات یکساله داوطلب توسط والدین را نکته مهمی برشمرد و تقدیر از تلاش وی، پرهیز از صحبت درباب نتیجه کنکور را از راهکارهای موثر برای ایجاد آرامش در داوطلبان عنوان نمود.
استادیار دانشگاه در ادامه سفارش های خود به والدین اظهار داشت: نگاه فرایندی به فرزند خویش داشته باشید و فارغ از هر نتیجه ای به وی افتخار کنید؛ این مولفه در ایجاد آرامش داوطلب بسیار مهمست و بهتر است حتما روز کنکور انجام دهید.
وی به والدین سفارش کرد: روز آزمون دغدغه و اتفاقات جدیدی برای فرزندتان رقم نزنید و با صحبتهای آرامش بخش و حمایتگرانه به وی یادآوری کنید کنکور یک چالش در پیش روی اوست و یک تهدید نیست و این آزمون مرحله ای از زندگی وی شمرده می شود که باید از آن بگذرد اما همه زندگی وی نیست.
توصیه های شب پیش از کنکور به داوطلبان برای دستیابی به نتیجه مطلوبتر استادیار دانشگاه به داوطلبان سفارش کرد حتما شب پیش از آزمون حداقل هفت ساعت خواب را داشته باشند. به نحوی برنامه ریزی شود که اگر ساعت ۸ بامداد امتحان دارد دو تا سه ساعت زودتر بیدار شود. نرمش مختصری انجام دهد و وقت کافی برای صرف صبحانه مناسب و رفتن به محل آزمون داشته باشد.
به گفته ی ایشان، داوطلبان می توانند از تکنیک های آرام سازی و برنامه مدیریت استرس استفاده کنند تا حداقل استرس را برای آزمون داشته باشند.
کیانی مقدم توکل به خدا را یکی از مولفه های مهم در آرامش و کاهش استرس در داوطلب برشمرد و اصرار کرد که اصلا مطالعه کتب درسی و مطالب جدید نداشته باشند برای اینکه می تواند تاثیر منفی در عملکرد آنها داشته باشد.
وی درباب تغذیه و فعالیت داوطلب در روز پیش از آزمون اظهار داشت: روز پیش از کنکور داوطلب می تواند صبحانه مفصل و ناهار کامل صرف کند اما برای شام بهتر است غذای چرب نخورد. بهتر است تمامی اعضای خانواده هنگام صرف وعده های غذایی کنار هم باشند، با یکدیگر صحبت کنند و همدیگر را تایید کنند و محیط آرام بخشی ایجاد شود.
استادیار گروه روانشناسی بالینی دانشگاه کارهای ورزشی سبک را برای داوطلب بلامانع دانست و اضافه کرد: داوطلب باید روز پیش از آزمون از هرگونه فعالیت سنگین دوری کند برای اینکه منجر به خستگی وی می شود و در هنگام خوابیدن گرفتار مشکل می شود. خواب عصر را حذف کند تا شب بتواند به آسانی بخوابد و حتما حداقل هفت ساعت خواب در شب پیش از کنکور داشته باشند.
وی اشاره کرد: برای ایجاد یک محیط آرام و ایمن برای داوطلب بمنظور حضور در کنکور باید از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و معاشرت با سایر افراد خانواده در شب پیش از کنکور اجتناب نماییم برای اینکه حضور افرادی غیر از اعضای خانواده می تواند نتیجه عکس دهد و موجب افزایش نگرانی شود و اضطراب دانش آموز را بالا ببرد.
توصیه های لازم به داوطلبان در روز کنکور این استادیار دانشگاه به داوطلبان سفارش کرد: در روز کنکور آرامش خودرا حفظ کنید. توکل به خدا یکی از مولفه های مهم در کاهش استرس است و بسیار به شما کمک می نماید. با خود تکرار کنید من تمام تلاشم را کردم و الان وقت نتیجه گرفتن است. از بازکردن کتاب اجتناب کنید. دو سه ساعت پیش از امتحان از خواب بیدار شوید. صبحانه کامل مصرف کنید و حتما تغذیه همراه خود به سر آزمون ببرید.
بگفته دکتر کیانی مقدم، بهتر است والدین همراه داوطلبان باشند تا احساس امنیت بیشتری برای آنان ایجاد کنند. این حمایت موجب کاهش استرس داوطلبان می شود.
راهکارهای افزایش توجه و تمرکز در سر آزمون وی توکل به خدا و نفس عمیق کشیدن را در ایجاد تمرکز و آرامش بیشتر داوطلب موثر دانست و اظهار داشت: بعد از توکل به خدا، داوطلب برای آرامش و تمرکز بیشتر بهتر است چند تنفس عمیق سه مرحله ای انجام دهد به این صورت که ۵ ثانیه دم، ۵ ثانیه نگهداشتن نفس و۵ ثانیه نیز بازدم وی به طول بینجامد و چندین بار این کار را انجام دهد.
دکترای روانشناسی بالینی دانشگاه اضافه کرد: داوطلب در هنگام شروع آزمون با خود تکرار کند قرار نیست به همه سوالات پاسخ دهد و اگر سوالی دشوار است برای همه دشوار است. همین طور زمان خویش را مدیریت کند و ابتدا به سوالاتی که پاسخ آنها را می داند جواب دهد و وقت باقیمانده را به سوالاتی اختصاص دهد که دشوارتر بوده و نتوانسته پاسخ دهد.
توصیه های لازم برای حفظ سلامت روان داوطلبان بعد از کنکور وی برای حفظ سلامت روان داوطلبان بعد از برگزاری آزمون سراسری به خانواده ها سفارش کرد: از هر گونه پیش بینی نتیجه کنکور، مقایسه فرزندشان با دیگران و حتی صحبت در مورد دانشگاه مدنظرشان اجتناب کنند. در صورت امکان با تفریحات سالم موجب بازیابی روحیه فرزندشان شود. مرتبا در منزل تلاش فرزندشان را مورد تحسین قرار دهند نه نتیجه ای که مقرر است بگیرد.
بنابر اعلام پایگاه خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این استادیار روانشناسی دانشگاه در خاتمه سخنان خود ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی داوطلبان اشاره کرد: والدین بهتر است روی ارزشها خصوصاً ارزش های اخلاقی فرزند خویش بیشتر تاکید کنند و به وی یادآور شوند که کنکور قسمتی از زندگی است و همه زندگی نیست.
منبع:

1400/04/09
18:59:23
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: آرامش , امنیت , پزشكی , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag