احتمال بروز پیك پنجم كووید۱۹ در كشور

احتمال بروز پیك پنجم كووید۱۹ در كشور

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا ضمن تشریح شرایط بیماری کرونا در کشور، اشاره کرد: استعداد بروز پیک های بعدی بیماری تا افزایش پوشش واکسیناسیون و عدم گسترش پروتکلهای بهداشتی همچنان هست، به ویژه آنکه هنوز نگرانی درباره واریانت های جدید بیماری وجود دارد.


دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به کاهش پیک چهارم کرونا، اظهار داشت: مدیریت ما اپیدمی در پیک چهارم کرونا نسبت به کشورهایی که درگیر واریانت بریتانیایی بودند موفق تر بوده است. درست است که حتی یک مورد مرگ ناشی از کرونا هم برای ما زیاد است اما نسبت به کشورهایی که مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر در روز را به خاطر واریانت انگلیسی تجربه کردند سهم مرگ خیلی پایین تری داشتیم. علت این توفیق در مدیریت اول به سبب افزایش تجربه کادر درمان و دوم به سبب تاکید بیشتر بر رعایت پروتکلهای بهداشتی بوده است.
وی درباره پیش بینی شرایط بیماری در ایام آتی، اظهار نمود: حالا شرایط اپیدمی تابع چند نکته مهم می باشد. قسمتی از آن بستگی به سیاست گذاری ها و ساده انگاری در رعایت تعدادی از آنها همچون آزاد گذاشتن سفرها، عدم رعایت پروتکل ها، افزایش پوشش واکسیناسیون، شنایایی طغیان های جدید بیماری با واریانت های جدید و... دارد و بخش دیگر نیز مستقیما وابسته به رفتار مردم است. نباید فراموش نماییم تعداد مرگ های روزانه ناشی از کرونا چقدر است و باید بدانیم حتی اگر واکسن تزریق کرده باشیم به مفهوم عدم مبتلاشدن به بیماری نیست بلکه احتمال مرگ و بستری درصورت مبتلاشدن کاهش پیدا می کند بنابراین؛ باید رعایت ها ادامه داشته باشد.
سوری درباره وضعیت بیماری در ایام منتهی به انتخابات ریاست جمهوری و بعد از آن، اشاره کرد: طبیعتا اگر موارد بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی، رعایت پروتکلهای بهداشتی و... صورت نگیرد احتمال این که شاهد طغیان بیماری باشیم وجود دارد. همه چیز وابسته به رفتار ما است؛ بطور کلی هر تجمعی می تواند خطرناک باشد ولی هدف از رعایت نکات بهداشتی به حداقل رساندن خطرات است.
وی درباره زمان تغییر سوش غالب کشور از بریتانیایی به سایر جهش ها، بیان کرد: موارد جهش جدید بیماری چون عمدتاً در مناطق مرزی رخ داده است بستگی به این دارد که سرعت انتشار بیماری باتوجه به اقدامات بومی استانها و سرعت عمل مدیریت آنها چقدر باشد. باید بتوانیم سرعت انتشار بیماری را از کانون های آلودگی کاهش دهیم تا فرصت کافی برای مقابله با جهش ها ایجاد شود و برنامه ریزی ها توسط همه نهادهای استانی اجرائی شود تا تکثیر بیماری با ویروس های جهش یافته کندتر رخ دهد.
این اپیدمیولوژیست درباره احتمال بروز پیک پنجم کرونا، افزود: استعداد بروز پیک های بعدی تا افزایش پوشش واکسیناسیون و عدم گسترش پروتکلهای بهداشتی همچنان وجود دارد به ویژه آنکه نگرانی درباره واریانت های جدید بیماری همچنان وجود دارد.
1400/03/16
16:08:53
5.0 / 5
1066
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag