مهر بررسی می كند؛

آیا مدارس و دانشگاه ها اول مهر حضوری می شود

آیا مدارس و دانشگاه ها اول مهر حضوری می شود

بیو بگ: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شده سال تحصیلی آینده مدارس و دانشگاه ها با حضور دانش آموزان و دانشجویان شروع خواهد شد، در صورتیکه راه زیادی تا انجام واکسیناسیون عمومی داریم.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، در صورتیکه سال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان رو به انتها است و کم کم به روزهای امتحان نزدیک می شویم، اما از همین حالا این پرسش مطرح است که آیا سال تحصیلی آینده همچنان مجازی خواهد بود و یا اینکه دانش آموزان و دانشجویان، پس از یک سال تحصیلی مجازی، باردیگر وارد کلاس های درس خواهند شد.
بر اساس آنچه هم اکنون از وضعیت بیماری کرونا در کشور شاهد می باشیم که هر چند وقت یک دفعه گرفتار موج جدیدی می شود، رفتن دانش آموزان و دانشجویان به مدارس و دانشگاه ها و نشستن پشت میز و صندلی های کلاس های درس، تا حدودی دور از واقعیت است. این در حالیست که علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شده است که سال تحصیلی آینده برای دانش آموزان و دانشجویان، حضوری خواهد بود. حالا باید منتظر ماند و دید که این ادعا تا چه اندازه می تواند به واقعیت تبدیل گردد.
تجربه تلخ موج های کرونا در کشور
از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، چهار موج بیماری را تجربه کرده ایم که در هر کدام از موج ها نیز شرایط بستری ها و فوتی ها با یکدیگر تفاوت داشته است. بطوریکه در موج چهارم که با شروع سال ۱۴۰۰ همراه بود، میزان بستری ها ۲.۵ برابر موج قبلی بوده و آمار فوتی ها کمتر از موج سوم بوده است.
آن طور که بابک عشرتی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران، عنوان داشته است؛ ما زمانی گرفتار پیک جدید کرونا می شویم که افرادی که مستعد ابتلاء به عفونت هستند در معرض ویروس قرار بگیرند و در نتیجه به عفونت مبتلا می شوند و زمانی که یک دفعه این اتفاق بیافتد گرفتار موج جدید می شویم.
وی اظهار داشت: در موج چهارم به سبب همزمانی عید نوروز و سفرهایی که انجام شد، خیلی از افراد مستعدی که در معرض عفونت قرار نداشتند در این شرایط وارد شدند و موج چهارم بوجود آمد.
عشرتی افزود: اگر قرار باشد پوشش واکسن تا زمانی که مقرر شده به یک حد قابل قبول نرسد و افراد مستعد عفونت وجود داشته باشند، امکان پیک پنجم نیز وجود دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: با گذشت زمان احتمال وقوع موج ها کمتر می شود ولی هیچ گاه این احتمال صفر نمی گردد بدین سبب هنوز این خطر برای ما وجود دارد که وارد پیک پنجم شویم.
وی اضافه کرد: جهش ها در قالب احتمال حرکت می کنند و احتمال اینکه یک جهش عجیب اتفاق بیافتد که ویروس از بین برود کم است و معمولاً جهش ها یک سیر زمانی را طی می کنند و در این سیر به ما فرصت می دهند که بتوانیم با واکسن مقابل آنها اقداماتی را انجام دهیم.
آنچه را می توان از نقطه نظرات معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران برداشت کرد، این است که هر وقت شاهد افزایش سفرها و مسافرت ها بوده ایم، موج جدیدی از بیماری ما را گرفتار کرده است. بنابراین، می توان حدس زد که با آمدن فصل تابستان و رها شدن بچه ها از درس و مدرسه و دانشگاه، خانواده ها با فراغ بال بیشتری می توانند بار سفر ببندند. و این یعنی زنگ خطر به جهت اینکه موج دیگری از بیماری را تجربه نماییم.
واکسن می تواند پاسخگوی ابهامات باشد!
نکته قابل تأمل در این بین، توجه به برنامه واکسیناسیون در کشور است. اگر بتوان حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد جمعیت کشور را تا اختتام تابستان در مقابل این بیماری واکسینه کرد، این امکان فراهم می شود که تا حدودی به ایمنی جمعی برسیم و امیدوار باشیم روند ابتلاء و مرگ و میرها کم شود.
آن طور که برنامه ریزی شده و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان داشته است، واکسیناسیون گروه های شغلی و سنی در کشور برمبنای سند ملی واکسیناسیون انجام می شود. در همین حال، رئیس جمهور گفته است که تا اختتام تیر ۱۴۰۰، حدود ۱۳ میلیون نفر از افراد گروه های پرخطر در مقابل بیماری واکسینه خواهند شد.
در عین حال سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، عنوان داشته است که در مرداد ماه معلمان و اساتید دانشگاه ها واکس دریافت خواهند کرد و می توان امیدوار بود در چنین شرایطی، مدارس و دانشگاه ها با حضور دانش آموزان و دانشجویان بازگشایی شود.
اهمیت تزریق دوز دوم واکسن
اگر همانطور که مسئولان وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان می کنند، برنامه واکسیناسیون به همین شکل جلو برود و اختلال و مشکلی بروز نکند، باید امیدوار بود که دانش آموزان و دانشجویان کشور پس از نزدیک به ۲۰ ماه دوری از میز و نیمکت های مدرسه و دانشگاه، باردیگر حضور در کلاس های درس را تجربه کنند.
البته نکته ای که نباید از آن غافل شد، شروع فصل تابستان و شروع سفرهایی است که می تواند ما را گرفتار موج های جدید کند. در عین حال، نباید از این مساله غفلت کرد که اثر بخشی واکسن زمانی اتفاق خواهد افتاد که دو مرحله آن تزریق شده باشد. جعفر صادق تبریزی رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، با اعلان اینکه پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا ایمنی در بدن ایجاد نمی گردد و از هفته سوم سطح ایمنی بدن بالا می رود و دو هفته پس از تزریق دوم به سطح ایمنی دلخواه می رسند، اضافه کرد: در آن زمان هم نباید ماسک ها را کنار بگذاریم و فاصله اجتماعی را فراموش کرده و در تجمع ها حضور پیدا نماییم، برای اینکه واکسن ایمنی صد درصد را نمی دهد.


منبع:

1400/02/20
11:09:33
5.0 / 5
1198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag