مطالعات نشان می دهد؛

تأثیر استرس مادر بر بیمار شدن كودك

تأثیر استرس مادر بر بیمار شدن كودك

به گزارش بیو بگ محققان دریافتند بین تروما (آسیب روحی) و جهش DNA ارتباط وجود دارد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، محققان دانشگاه سینسیناتی آمریکا دریافتند استرس بر مادر آبستن می تواند بر احتمال ابتلای نوزاد به بیماری تاثیر بگذارد.
بر اساس این مطالعه، عوامل روانی-اجتماعی استرس زا مانند عدم حمایت اجتماعی، تنهایی، وضعیت تأهل یا سوگواری، امکان دارد بر DNA میتوکندری کودک جهش بوجود آورده و زمینه ساز خیلی از بیماری ها باشد.
«کلی برونست»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «بسیاری از شرایط از دوران کودکی وجود دارند که با اختلال عملکرد میتوکندری ارتباط دارد همچون آسم، چاقی، اختلال بیش فعالی و اوتیسم.»
وی در ادامه می افزاید: «دوره جنینی و نوزادی به علت افزایش رشد در این دوره ها، با صدمه پذیری زیادی در مواجهه با محیط زیست همراه می باشد. ما یک شبه گرفتار آسم یا اختلال بیش فعالی نمی شویم. اثرات برنامه نویسی ناشی از محیط زیست با گذشت زمان اتفاق می افتد و احتمالاً در حین حاملگی در سطح مولکولی و سلولی آغاز می شود. این تغییرات حالت های فیزیولوژیکی تأثیرگذار بر سلامت را تغییر می دهند.»
محققان ژنوم میتوکندریایی را توالی بندی کرده و جهش ها را در ۳۶۵ نمونه جفت از مادران زایمان کرده در بوستون و شهر نیویورک از سال ۱۸-۲۰۱۳ شناسایی نمودند.
زنانی که استرس روانی- اجتماعی بیشتری را تجربه کرده بودند که می تواند ناشی از خشونت خانگی، بیماری جسمی یا روحی و مشکلات خانوادگی باشد، در طول زندگی خود در معرض شمار زیادی جهش میتوکندریایی جفت بودند.


منبع:

1399/10/24
13:05:32
0.0 / 5
1160
تگهای خبر: بیماری , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱