درد و بی حسی در پاها را جدی بگیرید

درد و بی حسی در پاها را جدی بگیرید

به گزارش بیو بگ بیماری سرخرگ محیطی (PAD) كه با عنوان بیماری عروق محیطی هم شناخته می شود از مشكلات شایع در سیستم گردش خون است كه در آن، گرفتگی عروق باعث كاهش جریان خون به اندام ها می شود.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، در افراد مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی، اعضای بدن به خصوص پاها میزان خون مورد نیاز خویش را دریافت نمی كنند. در این شرایط فرد با علائمی همچون درد در ناحیه پاها هنگام راه رفتن مواجه می شود.
همچنین این بیماری می تواند نشانه انباشت قابل توجهی از پلاك های چربی در عروق باشد. در این شرایط جریان خون به قلب، مغز و همینطور پاها كاسته می شود.
به طور كلی انجام مرتب حركات ورزشی از درمان های كلیدی برای بیماری سرخرگ محیطی استمتخصصان مركز كنترل و جلوگیری از امراض آمریكا می گویند: بیماری سرخرگ محیطی زمانی ایجاد می شود كه كلسترول در عروق تامین كننده خون در پاها انباشت می شود. این شرایط باعث می شود كه جریان خون در پاها كند یا حتی متوقف شود. همچون علایم این بیماری می توان به درد و گرفتگی پاها هنگام راه رفتن، از دست رفتن حجم ماهیچه ای و زخم در پاها اشاره نمود.
بنابر گزارش سایت تخصصی مایوكلینیك، پزشكان می گویند كه بیماران مبتلا به بیماری سرخرگ محیطی می توانند با خودداری از استعمال دخانیات، ورزش كردن و داشتن رژیم غذایی سالم روند درمانی موفقی داشته باشند.


علائم بیماری سرخرگ محیطی
در حالیكه خیلی از مبتلایان به بیماری سرخرگ محیطی با علایم خفیف مواجهند یا علایم بیماری در آنان مشاهده می شود، بعضی از آنان هنگام راه رفتن در ناحیه پاها احساس درد می كنند كه معمولا بعد از چند دقیقه استراحت برطرف می شود. همینطور محل درد به نقطه ای كه عروق گرفتار گرفتگی شده، بستگی دارد.
از دیگر علایم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- گرفتگی دردناك در ناحیه لگن و ساق پا بعد از انجام فعالیت هایی همچون پیاده روی و بالا رفتن از پله
- احساس ضعف و بی حسی در پاها
- احساس سردی در پاها
- وجود زخم در انگشت پا یا قسمت ساق كه به راحتی درمان نمی شود
- تغییر رنگ در پاها
- ریزش مو در قسمت پا
- رشد كند ناخن های انگشت پا
- براق شدن پوست در ناحیه پا
به علاوه در صورتیكه این بیماری پیشرفت كند فرد در مواقع استراحت و هنگام خواب هم درد را احساس می كند. همینطور امكان دارد میزان درد به اندازه ای باشد كه فرد را از خواب بیدار كند. متخصصان به افراد سفارش می كنند در صورتی كه با درد، بی حسی و علایم دیگر در پاها مواجهند این مورد را جدی گرفته و آنرا بخشی از فرآیند افزایش سن تلقی نكنند.

عوامل موثر در این بیماری

بیماری سرخرگ محیطی اغلب از تصلب شرایین ناشی می شود. بر اثر این عارضه پلاك های چربی در جداره عروق تشكیل شده و جریان خون را می كاهد. باآنكه بحث های مطرح در مورد بیماری تصلب شرایین اغلب روی قلب متمركز است اما این بیماری می تواند عروق سراسر بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
همچنین التهاب عروق خونی، صدمه دیدگی اندام یا قرار گرفتن در معرض اشعه كه كمتر مورد تایید است، می تواند در بروز بیماری سرخرگ محیطی نقش داشته باشد.
استعمال سیگار، دیابت، چاقی، فشار خون و كلسترول بالا، افزایش سن و سابقه خانوادگی هم می توانند از شاخص های موثر در بروز این بیماری باشند.

یافته های متناقض درباره تاثیر حمام آب گرم بر این بیماری عروقی
اخیرا در یك مطالعه جدید گروهی از متخصصان علوم پزشكی در پاسخ به این سوال كه آیا حمام آب گرم و انجام حركات ورزشی سبك می تواند در بهبود علایم بیماری سرخرگ محیطی نقش داشته باشد، آزمایشاتی را انجام داده اند كه نتایج آن همچنان با تردیدهایی روبروست.
بنابر مطلبی كه در نشریه تخصصی هلث دی نیوز به چاپ رسیده، متخصصان نیوزیلندی در آزمایشاتی به بررسی تاثیر حمام آب گرم به همراه انجام حركات ورزشی سبك در درمان بیماری سرخرگ محیطی پرداختند. تابحال این اثرگذاری از جانب متخصصان این بیماری مورد تایید قرار نگرفته است.
متخصصان به افراد سفارش می كنند در صورتی كه با درد، بی حسی و علایم دیگر در پاها مواجهند این مورد را جدی گرفته و آنرا بخشی از فرآیند افزایش سن تلقی نكنندبه طور كلی انجام مرتب حركات ورزشی از درمان های كلیدی برای بیماری سرخرگ محیطی است. همینطور تاكید می شود در صورتی كه فرد مصرف دخانیات دارد برای بهبود بیماری لازم است آنرا ترك كند. همینطور به این بیماران درمان های مخصوص كنترل فشار خون، كلسترول و دیابت سفارش می شود.
اما در این تحقیق كه روی تاثیر همزمان حمام آب گرم و ورزش سبك برای كنترل علایم این عارضه انجام شده هنوز نتایج قطعی حاصل نشده است.
در این مطالعه جدید محققان، فشارخون و مسافت پیاده روی را در دو گروه ۱۱ نفره كه به بیماری سرخرگ محیطی مبتلا بودند، مورد بررسی قرار دادند. از یك گروه از شركت كنندگان درخواست شد یك یا دو بار در هفته مدت ۹۰ دقیقه پیاده روی كرده و حركات ورزشی مقاومتی انجام دهند. همینطور از شركت كنندگان گروه دوم درخواست شد از حمام آب گرم بهره برده و سه تا پنج بار در هفته برای مدت ۳۰ دقیقه ورزش های سبك بدون وسیله انجام دهند.
متخصصان نیوزلندی در ادامه بررسی های خود دریافتند كه تفاوت آشكاری بین تاثیر حرارت درمانی و انجام مرتب حركات ورزشی وجود نداشته است.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، باآنكه برخی محققان معتقدند گرمادرمانی به احتمال زیاد گردش خون را در اطراف عروق خونی گرفته و مسدود شده در پاها بالا می برد اما متخصصانِ این بیماری كه یافته های بدست آمده را مورد بازنگری قرار دادند، اظهار داشتند كه هنوز نمی توان قطعا به بیماران در مورد جایگزین كردن حركات ورزشی طولانی تر با حمام آب گرم با ورزش سبك برای بهبود علایم بیماری سرخرگ محیطی سفارش كرد.
همچنین برخی پزشكان معتقدند كه مطالعات فوق محدود بوده و برای دستیابی به نتایج بهتر باید در سطح گسترده تری انجام گیرد.1398/03/25
17:05:01
5.0 / 5
4568
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , درمان , درمانی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag