معاون كل وزارت بهداشت:

روند نزولی كرونا شكننده و لطمه پذیر است

روند نزولی كرونا شكننده و لطمه پذیر است

بیو بگ: معاون كل وزارت بهداشت، درباره آخرین وضعیت ویروس كرونا در كشور و روند برنامه های كنترلی و بهداشتی در مقابله با این بیماری، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، ایرج حریرچی، روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از محل ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در ابتدا با اشاره به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور و سیر نزولی بیماری در بعضی از استانها و شهرستان های کشور، در عین حال از افزایش باردیگر موارد ابتلاء به کرونا در بعضی مناطق ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: اگر به فاصله گذاری و رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند نباشیم، شاهد شیوع مجدد بیماری خواهیم بود.
حریرچی با اشاره به زحمات کادر درمانی در دو ماه اخیر برای کنترل بیماری کرونا در کشور، اضافه کرد: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل های بهداشتی اجتناب کنند.
وی اضافه کرد: پیش بینی این است که با رعایت موارد بهداشت فردی و جمعی و انجام بیماریابی و تست های تشخیصی بیشتر، روند نزولی کاهش بیماری ادامه پیدا کند. اما، متأسفانه احتمال افزایش موارد بستری در بعضی استانها وجود دارد.
حریرچی اظهار داشت: روند نزولی بیماری در کشور، شکننده و لطمه پذیر است.
وی در ادامه به تبعات اقتصادی بحران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: بخش خصوصی در این دو ماه لطمه زیادی دیده است.
معاون کل وزارت بهداشت، اظهار داشت: همه مراکز دولتی و خصوصی، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آماده پذیرش بیماران غیر کرونایی هستند و مردم، نیازهای درمانی خودرا به تأخیر نیندازند.
حریرچی با عنوان این مطلب که هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی جامعه در ارائه خدمات درمانی کرونا وجود ندارد، اضافه کرد: البته این مشکل در معیشت مردم قابل مشاهده می باشد.
معاون کل وزارت بهداشت، در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.
وی درباب بازگشایی اماکن مذهبی در مناطق سفید، اظهار داشت: مناطق سفید و زرد و قرمز، بر اساس میزان ابتلاء و بستری، ارزیابی می شود. اگر فردا در جلسه ستاد ملی کرونا تصویب شود، در شهرستان های سفید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کمتر از یک بستری داشته ایم، می توان شاهد بازگشایی اماکن مذهبی بود.
حریرچی اضافه کرد: البته همه چی منوط به تصویب در جلسه روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا است. ضمن اینکه بازگشایی اماکن با شرایط تعریف شده صورت می گیرد. بطوریکه برگزاری نماز جماعت در مساجد بدون سخنرانی خواهد بود و اینکه هر نمازگزاری برای خودش مهر و جانماز می برد.
معاون کل وزارت بهداشت، در رابطه با آمار فوتی های کرونا در کشور، اظهار داشت: آمار ما خیلی شفاف تر از کشورهای دیگر است که اعلام می کنند.
وی در مورد طرح ترافیک، اضافه کرد: موضع وزارت بهداشت در این خصوص انفرادی نیست و با هماهنگی دستگاه های دیگر اعلام می شود. در شرایطی که مجبور هستیم بازگشایی هایی انجام دهیم، خودرو های شخصی می توانند ایمن تر باشند.
حریرچی در مورد کاهش تعداد شهرستان های سفید، اظهار داشت: هر روز ما دو هفته گذشته آن شهرستان را در نظر می گیریم و ارزیابی ها نیز هر ۵ روز صورت می گیرد. لذا، در بازه های زمانی مختلف، متغیر خواهد بود.
وی در مورد جریمه برای عدم استفاده از ماسک در کشور، اضافه کرد: ما نباید نظرات شخصی خودمان را به مردم نسبت ندهیم. عملکرد مردم ما در جهان کم نظیر بوده است. همین طور در مورد کسبه نیز ۸۱ درصد پروتکل ها را رعایت می کنند.
حریرچی افزود: کاهش روند ابتلاء ناشی از همین رعایت بهداشت فردی و جمعی بوده است. فعلاً در ستاد ملی مقابله با کرونا برای عدم استفاده مردم از ماسک جریمه مطرح نشده است. ضمن اینکه محدودیت های مردم را می دانیم. زیرا، همین تهیه ماسک برای بسیاری از مردم یک هزینه است که شاید توان تهیه آنرا نداشته باشند.
وی در مورد برگزاری کنکور، اظهار داشت: نوعاً محل نشست افراد در کنکور با فاصله بوده و ممکنست در ورود و خروج ازدحام وجود داشته باشد که با رعایت پروتکل های بهداشتی، نسبت به برگزاری کنکور در زمان مقتضی اقدام خواهد شد. البته این نکته را باید گوشزد کنم که تصمیم گیری دراین زمینه با هماهنگی سایر دستگاه ها صورت می گیرد.
حریرچی در رابطه با وضعیت برگزاری مسابقات ورزشی، اضافه کرد: مشکل اصلی در ورزش های دسته جمعی و تیمی، رختکن ها است. امکان آلودگی و انتقال بیماری از این مکان ها بیشتر است. اما بیشتر لیگ های ورزشی تعیین تکلیف شده و فقط لیگ برتر فوتبال مانده که در حال بررسی آن هستیم.


منبع:

1399/02/13
14:31:31
5.0 / 5
3429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag