محققان پی بردند؛

مشکلات روده ای نشانه اولیه بیماری پارکینسون

مشکلات روده ای نشانه اولیه بیماری پارکینسون

به گزارش بیو بگ، امکان دارد به نظر نرسد که یبوست یا مشکل در بلع می تواند نشانه ای از یک مشکل عصبی باشد، اما تحقیقات جدید نشان داده است که این مشکل روده ای می تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، همینطور تصور می شود که علایم گوارشی پیش از ایجاد بیماری عروق مغزی، همچون سکته مغزی، آنوریسم مغزی یا بیماری آلزایمر باشد.
محققان کلینیک مایو آریزونا، از داده های یک شبکه پرونده پزشکی سراسری ایالات متحده برای مقایسه بیشتر از ۲۴۰۰۰ نفر که به بیماری پارکینسون با علت ناشناخته تشخیص داده شده بودند، با افرادی که با بیماری دیگری تشخیص داده شده بودند، استفاده کردند. مشکلات عصبی شامل بیشتر از ۱۹۰۰۰ فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، بیشتر از ۲۳۰۰۰ مبتلا به بیماری عروق مغزی و بیشتر از ۲۴۰۰۰ بدون هیچ یک از این مشکلات بود.
محققان افراد مبتلا به بیماری پارکینسون را با افراد دیگر مطابقت دادند.
آنها سپس فراوانی مشکلات روده را به صورت متوسط ۶ سال پیش از تشخیص بیماری پارکینسون مقایسه کردند.
برای آزمایش این فرضیه به روشی متفاوت، محققان تمام بزرگسالانی را که به هر یک از ۱۸ بیماری روده تشخیص داده شده بود، بر مبنای شرایطشان به گروههای جداگانه تقسیم کردند.
سپس این افراد با افراد بدون آن بیماری خاص روده مطابقت داده شدند. آنها به مدت پنج سال از راه سوابق پزشکی تحت نظر قرار گرفته شدند تا ببینند چند نفر از آنها به بیماری پارکینسون یا سایر اختلالات عصبی مبتلا شده اند.
بر اساس این گزارش، چهار بیماری خاص روده با خطر بالاتر تشخیص بیماری پارکینسون مرتبط بودند.
گاستروپارزی (که سبب تأخیر در تخلیه معده می شود)، دیسفاژی (که مشکل در بلع است) و یبوست همگی با خطر بیشتر از دو برابری بیماری پارکینسون در پنج سال پیش از تشخیص مرتبط بودند. سندرم روده تحریک پذیر بدون اسهال با ۱۷ درصد خطر بیشتر همراه بود.
نتایج مطالعه همینطور نشان داد که برداشتن آپاندیس، تاثیر محافظتی دارد که مبین نقش بالقوه آن در فرآیندهای بیماری منجر به بیماری پارکینسون است.
اما بیماری التهابی روده و برداشتن تمام یا بخشی از عصب واگ برای درمان زخم معده با افزایش ریسک پارکینسون مرتبط نبود.
افراد مبتلا به بیماری پارکینسون همینطور با شیوع بیشتری از سایر مشکلات روده مواجه بودند، همچون احساس سوزش یا پری معده بدون علت واضح، سندرم روده تحریک پذیر با اسهال، و اسهال همراه با بی اختیاری مدفوع.
نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که این شرایط پیش از شروع بیماری آلزایمر یا بیماری عروق مغزی هم شیوع بیشتری داشتند.


منبع:

1402/06/05
13:16:49
5.0 / 5
256
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag