ارتباط کمبود آهن با تشدید افسردگی و اضطراب

ارتباط کمبود آهن با تشدید افسردگی و اضطراب

به گزارش بیو بگ، این نکته ثابت شده که مشکلات سلامت روان تا حد زیادی ریشه در تفاوت های فیزیکی در مغز، ژن ها و تفاوت در تجربیات زندگی ما دارد،  اما آن چه می خورید و نحوه ی استفاده بدن از مواد مغذی موجود در غذا هم برای سلامت روان اهمیت دارد.


به گزارش بیو بگ به نقل از مدیکال اکسپرس، تعداد زیادی از مطالعات نشان می دهد که ماده مغذی آهن نقش مهمی در سلامت روان ایفا می کند و داشتن مقدار خیلی کم آن می تواند منجر به تشدید علایم مشکلات روانی و یا ایجاد آنها شود.
«استفانی وینبرگ لوین»، روانپزشک در دانشکده پزشکی دانشگاه «میشیگان» می گوید: با این وجود خیلی از افرادی که دارای مشکلات روانی مانند افسردگی یا اضطراب هستند و پزشکانی که آنها را درمان می کنند، امکان دارد در مورد این ارتباط چیزی ندانند.
او و همکارانش در مقاله ای که در نشریه Current Psychiatry انتشار یافته است، با قاطعیت اعلام نمودند که افراد مبتلا به بیماری های روانی به طورخاص احتیاج به آزمایش خون برای تعیین سطح آهن موجود در بدن شان دارند.
اگر نتیجه این آزمایش – به نام آزمایش فریتین - نامطلوب باشد، افزایش آهن در رژیم غذایی و مصرف مکمل های آهن در صورت سفارش پزشک، مهم می باشد. به طورکلی، لوین می گوید، سطح فریتین باید ۱۰۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد و هر چهار تا شش هفته یک مرتبه در این بیماران، آزمایش تکرار شود.
آهن علاوه بر نقش شناخته شده اش در کمک به گلبول های قرمز خون، در انجام عملکرد حیاتی انتقال اکسیژن در بدن، به بدن کمک می نماید تا مولکول های مورد نیاز برای ساخت مواد شیمیایی کلیدی مغز را بسازد. به صورت خاص، آهن نقش مهمی در نحوه ساخت انتقال دهنده های عصبی به نام سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین که همه آنها در سلامت روان مهم هستند، بازی می کند.
این در شرایطی است که مطالعات نشان می دهد که مابین سطوح پایین آهن و علایم افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد. مطالعات روی افرادی که نخستین دوره روان پریشی خویش را تجربه می کنند، نشان داده است که مابین شدت علایم آنها و سطح پایین آهن، ارتباط وجود دارد. علاوه بر مطالعاتی که به بررسی رابطه بین سطح آهن و علایم بیماری های روانی پرداخته اند، مطالعات دیگر بررسی نموده اند که وقتی افراد مبتلا به بیماری های روانی مکمل آهن دریافت می کنند، شاهد بهبود خلق وخو و کاهش سطح خستگی هستند.1402/03/19
14:21:35
5.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag