محققان ایرلندی می گویند؛

افسردگی احتمال سکته مغزی را زیاد می کند

افسردگی احتمال سکته مغزی را زیاد می کند

به گزارش بیو بگ، در بیان مثال دیگری از ارتباط ذهن و بدن، افراد مبتلا به علایم افسردگی امکان دارد با افزایش ریسک سکته مغزی و همینطور روند بد بهبودی بعد از آن مواجه شوند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، نتایج یک پژوهش بین المللی جدید نشان داد که حدود ۱۸ درصد از افرادی که سکته کرده اند، در مقایسه با ۱۴ درصد از کسانی که سکته مغزی نکرده اند، علایم افسردگی داشته اند.
محققان دریافتند افرادی که علایم افسردگی پیش از سکته مغزی داشتند، در مقایسه با افرادی که علایم افسردگی نداشتند، به صورت کلی ۴۶ درصد بیشتر در معرض خطر سکته بودند.
با افزایش علایم، خطر سکته مغزی هم افزایش پیدا کرد.
دکتر «رابرت مورفی»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه گالوی ایرلند، می گوید: «افسردگی بر افراد در سرتاسر جهان تاثیر می گذارد و می تواند تأثیرات گسترده ای در زندگی افراد داشته باشد.»
وی در ادامه می افزاید: «نتایج ما نشان میدهد که علایم افسردگی با افزایش ریسک سکته مغزی مرتبط می باشد و این خطر در گروههای سنی مختلف و در سرتاسر جهان مشابه است.»
محققان از داده های بیشتر از ۲۶۰۰۰ بزرگسال که شامل ۳۲ کشور در سرتاسر اروپا، آسیا، شمال و جنوب آمریکا، خاورمیانه و آفریقا بود، استفاده کردند.
بیش از ۱۳۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان گرفتار سکته مغزی شده بودند. آنها با بیشتر از ۱۳۰۰۰ نفر که سکته مغزی نکرده بودند اما از نظر سن، جنس، هویت نژادی یا قومی مشابه بودند، مقایسه شدند.
اطلاعاتی در رابطه با علایم افسردگی افراد، یک سال پیش از مطالعه جمع آوری شد، همچون این که آیا شرکت کنندگان در ۱۲ ماه گذشته برای دو یا چند هفته متوالی احساس غمگینی، یا افسردگی داشتند.
شرکت کنندگان همینطور در ابتدای مطالعه به سوالاتی در مورد عوامل خطر قلبی عروقی همچون فشار خون بالا و دیابت پاسخ دادند.
محققان دریافتند افرادی که پنج علامت یا بیشتر از افسردگی را گزارش کردند، ۵۴ درصد بیشتر از افرادی که هیچ علامتی نداشتند، در معرض خطر سکته مغزی بودند. افرادی که سه تا چهار علامت افسردگی را گزارش کرده بودند، ۵۸ درصد بیشتر در معرض خطر بودند و کسانی که یک یا دو علامت افسردگی را گزارش کردند، ۳۵ درصد بیشتر در معرض خطر بودند.
افرادی که علایم افسردگی داشتند، بیشتر در معرض سکته های مغزی شدید قرار نداشتند. با این وجود، احتمال بیشتری داشت که یک ماه بعد از سکته، عوارض بدتری داشته باشند.
مورفی اظهار داشت: «نتایج ما نشان میدهد که علایم افسردگی می تواند بر سلامت روان تاثیر بگذارد، اما خطر سکته را هم می افزاید. پزشکان باید بدنبال این علایم افسردگی باشند و می توانند از این اطلاعات برای مساعدت با اقدامات بهداشتی متمرکز بر پیش گیری از سکته بهره گیرند.»

1401/12/21
10:18:24
5.0 / 5
164
تگهای خبر: بهداشت , دانشگاه , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag