رئیس انجمن دكترای علوم آزمایشگاهی عنوان كرد؛

پرداخت ۸۰ درصد هزینه های آزمایشگاهی از جیب مردم

پرداخت ۸۰ درصد هزینه های آزمایشگاهی از جیب مردم

به گزارش بیو بگ رییس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، سهم پرداختی مردم از هزینه های آزمایشگاهی در بخش خصوصی را 70 تا 80 درصد عنوان نمود و اظهار داشت: پوشش بیمه ای در خدمات آزمایشگاهی، کافی نیست.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، شهروز همتی، در حاشیه برگزاری کنگره علوم آزمایشگاهی، به مشکلات آزمایشگاه های تشخیص پزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: پرداختی مردم در بحث هزینه های آزمایشگاهی در بخش خصوصی، باتوجه به پوشش بیمه ای این خدمات، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد است.
وی افزود: در بخش خصوصی، هزینه پرداختی مردم به شکل تعریف می شود که ۳۰ درصد تعرفه دولتی به همراه مابه التفاوت تعرفه خصوصی و دولتی را پرداخت می کنند.
رئیس نوزدهمین کنگره سراسری و سیزدهمین کنگره بین المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی، با انتقاد از بیمه ها در عدم پرداخت بموقع مطالبات آزمایشگاه های طرف قرارداد، اظهار داشت: مطالبات معوق آزمایشگاه ها از بیمه ها به ۱۰ ماه تا یک سال هم رسیده است و این پول زمانی به آزمایشگاه ها پرداخت می شود که نرخ تورم بالا رفته است.
همتی به تبعات تعرفه های غیر واقعی و کاهش قدرت خرید آزمایشگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: وقتی تعرفه ها غیر واقعی تعیین می شود و در مقابل، قیمت خرید کیت و تجهیزات آزمایشگاهی افزایش می یابد، قدرت خرید آزمایشگاه ها کم شده و امکان انجام تست های تخصصی و فوق تخصصی را از دست می دهند.
وی افزود: وقتی آزمایشگاه نتواند خدمات ارائه بدهد، مجبور به تعطیلی خواهند شد و این مشکل در شهرهایی که شاید یک آزمایشگاه باشد، به ضرر مردم خواهد شد تا از دسترسی به خدمات آزمایشگاهی در شهر خود محروم بمانند.
همتی اشاره کرد: ادامه تعطیلی آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در شهرهای کوچک، موجب خواهد شد به سالهای قبل باز گردیم که مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات، به مراکز استانها بروند.
رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در واکنش به حذف ارز ترجیحی و آثار آن بر خدمات آزمایشگاهی، اظهار داشت: اگر قرار شود ارز ترجیحی حذف شود، شاهد تورم ۲.۵ برابری در کیت ها و تجهیزات داخلی و افزایش ۵ تا ۶ برابری تورم در کیت ها و تجهیزات آزمایشگاهی وارداتی خواهیم بود.
همتی اضافه کرد: باید توجه تولیدکنندگان داخلی کیت و تجهیزات آزمایشگاهی، مواد اولیه را از خارج وارد می کنند.
وی اظهار داشت: تعرفه های غیر واقعی و حذف ارز ترجیحی، خطر بیکاری نیروهای آزمایشگاهی را به دنبال دارد و همین موضوع به اقتصاد کشور لطمه می زند.


منبع:

1401/02/31
13:19:09
5.0 / 5
413
تگهای خبر: پزشكی , خدمات , كیفیت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag