در زندگی پساكرونا با عادی جدید مواجه خواهیم بود

در زندگی پساكرونا با عادی جدید مواجه خواهیم بود

خراسان رضوی پژوهشگران دریافتند که در زندگی پساکرونا ما بجای بازگشت به حالت عادی با عادی جدید مواجه هستیم. خیلی از افرادی که با دیگران قطع ارتباط کرده اند، مطمئن نیستند که دقیقا چگونه و چه زمانی می توانند معاشرت را شروع کنند.


به نقل از سایکولوژی نیوز، معین نیست که جهان بعد از همه گیری چگونه خواهد بود، اما به احتمال زیاد در حالت عادی جدید بسر خواهیم برد و خیلی از افراد درباره از سرگیری زندگی با اضطراب و احساسات متفاوتی مواجه خواهند شد. در ذیل روش های مختلفی که افراد را تحت تاثیر همه گیری قرار داده و مواردی برای کنارآمدن با زندگی بعد از همه گیری ذکر شده است.
تاثیرات منفی بیماری همه گیر کووید- ۱۹
افراد بدون هشدار و آمادگی قبلی با این بیماری همه گیر مواجه گشتند، در نتیجه، بیشتر افراد برای پردازش وضع موجود زمانی نداشتند بنا بر این افزایش احساس عصبانیت، گیجی و افزایش هورمون آدرنالین را تجربه کردند که منجر به استرسی مزمن شد و بیش از یک سال طول کشید.
رسانه های اجتماعی نیز مدام اطلاعاتی درباره تاثیر این ویروس منتشر و خیلی از افراد با شنیدن مرگ افراد و گاهی اعضاء خانواده، دوستان و آشنایان بر اثر بیماری کووید- ۱۹، خودرا نزدیک مرگ احساس کردند.
شیوع این بیماری همه گیر با خسارت های زیادی مانند از دست دادن شغل، مرگ عزیزان و عدم ارتباطات اجتماعی همراه شد و خیلی از افراد، احساس غم و اندوه زیادی داشتند. بیماری همه گیر منجر به خانه نشینی شد و حمایت اجتماعی از افراد برای عبور از این اوقات سخت، دشوار بود. همین طور در این مرحله، خیلی از افراد برای خروج از این نوع زندگی و شروع معاشرت با دیگران احساس خوبی نداشتند.
استرس ناشی از بیماری همه گیر کووید- ۱۹، موجب تشدید عوامل استرس زای گذشته شد و مدیریت این شرایط سخت به سبب عدم توانایی در برقراری ارتباطات اجتماعی (راهکار مهار استرس) دشوار بود. این بیماری نشان داد که زندگی در هر زمانی می تواند همراه با افزایش استرس و عدم کنترل بر خیلی از جنبه های زندگی باشد.
بیماری همه گیر خیلی از انتخاب های الزامی مانند «من باید کار کنم» را با «در خانه ماندن با کودکان» تغییر داد و افراد احساس کردند که نمی توانند این وظایف را به درستی انجام دهند. والدین با ترس و نگرانی از بیماری همه گیر، برای تامین حمایت عاطفی مورد نیاز فرزندان خود منابع کمتری داشتند و در نتیجه، خیلی از کودکان و نوجوانان با شروع آموزش مجازی و عدم کمک والدین در بعضی موارد، احساس اضطراب و غم و اندوه کردند.
در حال حاضر همچنان خیلی از کودکان و نوجوانان تعدادی از فرصت های خاص رشد را مانند ایجاد ارتباطات اجتماعی و تسلط بر چالش های خاص تحصیلی از دست داده اند. همین طور برگزاری تعدادی از مراسم مانند جشن فارغ التحصیلی و شروع تحصیل با محدودیت روبه رو شده است و خیلی از آنان برای یادگیری در مدارس مجازی از ساختار و پشتیبانی لازم بهره مند نیستند.


تاثیرات مثبت همه گیری
بسیاری از ما از زمان شیوع این بیماری همه گیر، سرعت کندتر زندگی و لذت های ساده مانند گذراندن وقت بیشتر با خانواده در خانه را تجربه کردیم و این مورد موجب شد تا در اولویت هایمان تغییر و تامل ایجاد شود و افراد تعدادی از این تغییرات را در نظر داشته باشند. افراد در هنگام کار در خانه استرس کمتری داشتند و دیگر مجبور به رفت و آمد به محل کار و برخورد بیشتر با دیگران نبودند.
پیامدهای زندگی در سال گذشته
افرادی که از دست دادن دوستان، خانواده، همکاران و کارکنان مراقبت های بهداشتی را بر اثر این بیماری تجربه کرده اند، نسبت به زنده ماندن خود احساس گناه می کنند و این احساس بعنوان «گناه بازمانده» شناخته می شود و احساس درباره زندگی در این اوضاع، در حالی است که افراد بسیاری جان خودرا از دست داده اند. همچنین، افراد زیادی بیکار شده اند و غم و اندوه فراوان داشته اند. افراد در کوشش برای فهم مواردی هستند که از شروع این همه گیری اتفاق افتاده است. در حقیقت علایم اضطراب و افسردگی در بین کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بالا رفته است.
کنترل اضطراب در بازگشت به زندگی عادی
با توجه به تجربه این زمان و تغییرات چشم گیر آن، تصور تجربه تغییرات دیگر، حتی موارد مثبت مانند بازگشت به تحصیل و کار و امکان معاشرت نیز می تواند دلهره آور باشد و باید این تغییرات به آرامی صورت گیرد تا احساس پریشانی کمتری ایجاد کنند. باید در زندگی پساکرونا به خود فرصت دهید تا با اوضاع به وجود آمده کنار بیایید و برای برگزاری مراسم فراموش شده مانند جشن تولد و فارغ التحصیلی برنامه ریزی کنید.
بسیاری از افراد پس از خانه نشینی و بازگشت به کار نگرانی هایی خواهند داشت، صبور باشید و اهتمام کنید در آخر هر روز کارهای لذت بخش انجام دهید. روزانه استراحت کوتاهی داشته باشید همین طور برای آرامش خود، نفس عمیق، مراقبه کوتاه و پیاده روی را در نظر بگیرید.
افراد در مورد چگونگی مدیریت روابط اجتماعی مانند مدت زمان ماسک زدن و تماس با دیگران و حتی درآغوش گرفتن آنان اطمینان ندارند. باید درباره این موارد شفاف سازی شود و افراد ترجیحات خودرا به آسانی با دیگران در بین بگذارند، معاشرت را به آرامی شروع و نگرانی ها و موارد دیگر را با خودتان حل و فصل کنید.
برخی از افراد نسبت به کاهش محدودیت و بازگشت به حالت عادی خوشحال نیستند و احساسات مختلفی دارند، باید برای بازگشت به روال گذشته به خود فرصت داد. برخی افراد نگران رفع محدودیت ها هستند و پس از مدتی که با رعایت فاصله فیزیکی و دستورالعمل های بهداشتی از خود و عزیزانشان محافظت کرده اند، از حضور در جمع و مبتلاشدن به بیماری ترس دارند. با اهمیت ترین نکات برای شروع دوره پساکرونا می تواند شامل ورزش روزانه، تغذیه مناسب، خواب کافی، مطالعه، مدیتیشن و در بین گذاشتن احساسات با افراد مورد اعتماد باشد. البته اگر افراد احساس اضطراب، افسردگی یا ضعف شدید داشتند، باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.1400/03/27
17:13:23
5.0 / 5
1109
تگهای خبر: آرامش , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag