خاصیت های واكسن كوبایی - ایرانی از زبان رئیس انستیتو پاستور ایران

خاصیت های واكسن كوبایی - ایرانی از زبان رئیس انستیتو پاستور ایران

زنجان رئیس انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: واکسن ساخت مشترک کوبا و ایران نخستین واکسن نوترکیب کنژوگه دنیا است که برای کووید - 19 ایجاد می شود و فناوری آن در اختیار تعداد کمی از کشورها قرار دارد.علیرضا بیگلری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا مقرر است در هفت استان و هشت دانشگاه علوم پزشکی شامل مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، همدان و زنجان مورد مطالعه قرار گیرد و مجموعاً در کل این هفت استان، ۲۴ هزار داوطلب وارد مطالعه می شوند که از هر دانشگاه علوم پزشکی بیش از ۳۰۰۰ نفر پذیرش خواهند شد.

وی تصریح کرد: انستیتو پاستور با سابقه دیرین و اقدامات مهم، کوشش کرد برای کنترل بیماری کووید - ۱۹ بعد از آن که شبکه تشخیص ملی آزمایشگاهی کرونا را در سراسر کشور راه اندازی کرده و موجب بی نیاز شدن کشور از بیگانگان شود، توانست برای تامین کیت های تشخیصی و روش های تشخیصی خاص، آزمایشگاه های کووید - ۱۹ را در اقصی نقاط کشور با وجود همه تحریم ها راه اندازی کند.

رئیس انستیتو پاستور ایران به همکاری بیش از دو دهه ای کوبا و پاستور در عرصه تولید واکسن گریزی زد و اظهار داشت: کوبا یکی از معدود کشورهایی است که صنعت تولید واکسن آن بسیار پیشرفته است و در سالهای قبل نیز تنها کشوری بوده که فناوری تولید واکسن را به ایران انتقال داده و نمونه بارز آن واکسن هپاتیت B است که در انستیتو پاستور ایران تولید شده و تکنولوژی آن از کوبا به ایران منتقل شده است.

این مسئول با اشاره به همکاری مشترک انستیتو پاستور ایران و کوبا در ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات الریه کودکان، افزود: این واکسن یکی از پیچیده ترین واکسن های دنیا بوده و کمتر از پنج کشور در دنیا توان تولید آنرا دارند که کوبا نیز یکی از آنها است.

دکتر بیگلری با اعلان اینکه واکسن پاستور نخستین واکسنی است که دوز یادآور آن طراحی شده و آماده عرضه است، تصریح کرد: در هفت استان تعیین شده که کارآزمایی فاز سه انجام خواهد گرفت و در دو استان یزد و زنجان این دوز به کار گرفته خواهد شد.

وی با تاکید بر این مطلب که کارشناسان دنیا به شرکت های واکسن ساز سفارش می کنند که برای واکسن های خود، بوستر یا دُز یادآور بسازند، اضافه کرد: هم اکنون شرکت های بزرگی در دنیا مثل فایزر این کار را آغاز نموده اند، به این معنا که وقتی فردی واکسن کرونا دریافت می کند، هفت تا هشت ماه بعد به احتمال زیاد سطح ایمنی بدن کاهش پیدا می کند و بر این مبنا نیاز است که یک دُز یادآور نیز دریافت کند.

این مسئول با اعلان اینکه اثربخشی واکسن مشترک مورد همکاری انستیتو پاستور با کوبا بر روی سیستم ایمنی بدن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است، افزود: بر این اساس می توان گفت، این نخستین واکسن نوترکیب کنژوگه دنیا است که برای کووید - ۱۹ ایجاد می شود و مرحله کنژوگه کردن و یا به اصطلاح سوار کردن آنتی ژن ها و یا پروتئین های ویروس به یک پروتئین ناقل دیگر، در صنعت واکسن سازی مسئله ای فنی است که در اختیار برخی کشورها بوده و کوبا نیز همچون آنها شمرده می شود که این فناوی را در اختیار دارد.

رئیس انستیتو پاستور ایران متذکر شد: بنا بر این این واکسن در کارآزمایی یک و دو انسانی نشان داده که در عین موثر بودن، عوارض بسیار کمی دارد؛ چونکه از کل پروتئین های ویروس استفاده نمی کند و در عین کارآیی، خیلی کم عارضه است.

وی با اعلان اینکه افراد ۱۸ تا ۸۰ سال مورد مطالعه فاز سوم این واکسن قرار می گیرند، اشاره کرد: خیلی از واکسن های مورد بررسی، محدوده سنین پایین را در برگرفته اند ولی این واکسن در سطح وسیع تر مورد مطالعه قرار می گیرد؛ بطوریکه در ماه های آتی مطالعات به سمت افراد دارای سن ۵ تا ۱۸ سال پیش خواهد رفت که اگر در این رده سنی نیز واکسن از کارآیی لازم برخوردار باشد، می توان گفت واکسن کوبایی - ایرانی به یکی از منحصر به فردترین واکسن های دنیا تبدیل خواهد شد.

بیگلری اضافه کرد: در کسانی که بیماری زمینه ای دارند و نمی توانند از واکسن های دیگر استفاده کنند، به خاطر عوارض کم واکسن ایرانی - کوبایی این واکسن می تواند از واکسن های قابل قبولی باشد که با نگرانی کمتری به افراد تزریق می شود.

این مسئول، با اعلان اینکه واکسن انتخابی برای تزریق باید به صورتی باشد که از کارآیی لازم برخوردار بوده و عوارض کمتری داشته باشد، متذکر شد: کارآیی این واکسن در مراحل یک و دو که در کشور کوبا با مشارکت و نظارت انستیتو پاستور انجام شده، به اثبات رسیده است.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلان اینکه تزریق مرحله سوم واکسن کرونا کوبایی - ایرانی در کشور شروع شده و در زنجان نیز از پنج شنبه هفته جاری شروع خواهد شد، اشاره کرد: انجام مرحله بالینی بسیار حساس است و به همین لحاظ گروه های پایش باید در استان های مورد مطالعه مستقر شوند.

وی با اعلان اینکه افراد می توانند در صورت تمایل بوسیله سایت اعلام شده نسبت به ثبت نام مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن ایرانی - کوبایی اقدام نمایند، اظهار نمود: این سایت تا پر شدن ظرفیت، باز است.

بیگلری اشاره کرد: پیش بینی می شود که تا اواخر خردادماه نتایج اولیه واکسن قابل ارزیابی باشد تا با نتایجی که می گیریم بتوانیم وارد واکسیناسیون عمومی با این واکسن شویم.
1400/02/07
11:08:31
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: بیماری , پزشكی , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag