وزیر بهداشت در نامه ای به دبیركل سازمان جهانی بهداشت:

آمریكا دسترسی ایران به دارو را محدود كرده است

آمریكا دسترسی ایران به دارو را محدود كرده است

به گزارش بیو بگ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به دبیركل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد از تحریم های اقتصادی آمریكا ضد ایران نوشت: تحریم های واشنگتن تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی را برای شهروندان ما ناممكن كرده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی روز سه شنبه با اشاره به تحریم های یكجانبه آمریكا ضد ایران در نامه ای به "تدروس آدانوم"؛ دبیركل سازمان جهانی بهداشت، نوشت: همانطور كه مسلماً آگاه هستید، ایرانی ها قربانی جنگ اقتصادی هستند كه توسط دولت ایالات متحده آمریكا تحمیل شده است.
وی در بخشی از این نامه تاكید كرده است كه محدودیت های شدید اعمال شده توسط آمریكا تهیه و واردات دارو و وسایل پزشكی را برای شهروندان ما ناممكن كرده است؛ در حالیكه دولت آمریكا مدعی است كه تحریم های اقتصادی آنان ضد ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشكی نمی گردد، اما واشنگتن حدودا تمام معاملات مالی ایران از راه سیستم بانكی بین المللی را مسدود كرده است.
به نوشته دكتر نمكی، آمریكا با اعمال قوانین سختگیرانه در حقیقت انجام معاملات بشردوستانه توسط شركت ها را محدود كرده و مانع ورود كالاهایی پزشكی به ایران است.
وزیر بهداشت ایران در ادامه اضافه كرد: به دنبال نامه قبلی من در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۱۹، اوضاع بدتر شده است و ما برای رفع این اوضاع وخیم، مطلقاً اقدامی از جامعه بین المللی و بخصوص هیچ یك از نمایندگان سازمان ملل ندیده ایم.
براساس نامه دكتر نمكی به مدیر كل سازمان جهانی بهداشت، آمریكا با تحریم ایران، نه تنها متهم به انجام "تروریسم اقتصادی" است، بلكه ضد شهروندان ایرانی دست به ارتكاب جنایت ضد بشریت زده است.
وی با اشاره به تحریم های آمریكا یادآور شده كه موانع عمده بر واردات مواد غذایی، دارو و وسایل پزشكی و گزینه های درمانی موجود برای بیماران ایرانی تاثیر گذاشته است. به طور خاص، من بر تحریم های جدید آمریكا ضد داروهای ۳۴۵ بیمار موكوپلی ساكاریدوز (MPS) متذكر می شوم كه دو شركت آمریكایی مانع ارسال داروهای این نوع از بیماری به ایران می شوند.
به نوشته وزیر بهداشت، جمهوری اسلامی ایران همواره بر مبنای منافع مشترك و احترام متقابل به دنبال تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان بوده است. در مقابل، ایالات متحده بدون توجه به حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل با خروج یكجانبه از توافق هسته ای تحریم های اقتصادی ضد ایران اعمال كرده است.
بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت ایران به مدیر كل سازمان بهداشت جهانی یاد آور شد كه می خواهم به شما اطلاع دهم كه صدها كودك ایرانی مبتلا به MPS به علت كمبود داروهای فوق در معرض خطر مرگ و میر و عوارض جانبی قرار گرفته اند.1398/10/11
23:41:03
5.0 / 5
4503
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیو بگ BioBag