این بیماری علایم پر سروصدایی ندارد

این بیماری علایم پر سروصدایی ندارد

بیو بگ: ایسنا/بوشهر یك كارشناس بیماری های غیرواگیر درباره بیماری دیابت می گوید اهمیت بیماری در این است كه علایم پر سروصدایی ندارد و كم كم خودرا نشان میدهد و آنچه در خیلی از موارد بیماران دیابتی را گرفتار عوارض می كند، ناآگاهی است...


آزاده سالمی در گفت و گو با ایسنا با توضیح اینكه دیابت چیست، عنوان كرد: افزایش قند خون در بدن، بیماری دیابت نامیده می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد، ولی بطور عمده به دیابت نوع یك، دیابت نوع دو و دیابت حاملگی تقسیم می شود.

كارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر تصریح كرد: اهمیت بیماری دیابت در این است كه این بیماری علایم پر سروصدایی ندارد و كم كم خودرا نشان داده است. آنچه در خیلی از موارد بیماران دیابتی را گرفتار عوارض می كند، ناآگاهی از میزان قند خون است.

وی افزود: در این موارد فرد از بیماری خود اطلاع ندارد و زمانی كه بالا بودن قند خون صدماتی را بر اعضای بدن همچون كلیه، چشم و… وارد كرد برای درمان عارضه خود به مراكز درمانی بازگشت می كند.
دیابت به راحتی قابل پیشگیری است

سالمی بیان كرد: امروزه شمار بیماران دیابتی به سرعت رو به افزایش است، اما باید بدانیم كه این بیماری به راحتی قابل پیشگیری است و تنها راه كاهش موارد جدید، كنترل و در نهایت جلوگیری از ایجاد بیماری دیابت است.
این كارشناس خاطرنشان كرد: بنا به نظر متخصصان علوم پزشكی، نخستین قدم در جلوگیری از این بیماری چیزی جز آموزش افراد جامعه برای داشتن سبك زندگی بهتر و سالم تر نیست. بگونه ای كه داشتن رژیم غذایی سالم، كنترل وزن و فعالیت ورزشی منظم و مناسب برای جلوگیری از مبتلاشدن به دیابت و كنترل آن به تمام افراد سفارش می شود.
كارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر تصریح كرد: علاوه بر سفارش های عملی، لازم است كه یك فرد دیابتی بداند تركیب غذاهای روزانه اش باید چگونه باشد و انجام ورزش روزانه خطر مبتلاشدن به دیابت را چقدر می كاهد.

وی خاطرنشان كرد: با اینكه در پیش گرفتن یك برنامه و سبك زندگی سالم، اهمیت ویژه ای در جلوگیری از بروز بیماری دیابت دارد، رفع ابهامات و باورهای غلط در مورد عوامل خطر این بیماری نیز اهمیت خاصی دارد.

آزاده سالمی با اشاره به اینكه همچون باورهای غلط این است كه بیماری دیابت ارثی است، اظهار داشت: در حالیكه باید توجه داشت عامل ژنتیك حداكثر 5 درصد در دیابت موثر است و عادت ‏های تغذیه ‏ی ناصحیح، استرس و فشارهای روحی، عوامل اصلی مبتلاشدن به بیماری هستند كه علاوه بر تحمیل هزینه های مادی، هزینه‏ های معنوی خیلی از جمله مشكلات روحی و عاطفی، كاهش بهره ‏وری شغلی و علمی، ناتوانی جنسی و... بر بیماران و جامعه تحمیل می نماید و سبب معضلات اجتماعی چون طلاق و بیكاری و... می شود.

این كارشناس بیماری های غیرواگیر عنوان كرد: اغلب مردم اعتقاد دارند كه فقط كسانی در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت هستند كه قند و شكر و شیرینی زیادی می خورند و به خوردن تنقلات و خوراكی های شیرین عادت دارند. در حالیكه دریافت انرژی بیش از اندازه نیاز بدن، از هر منبعی می تواند سبب بروز دیابت شود.
بسیاری از كودكان در معرض خطر دیابت هستند

وی بیان كرد: باور غلط دیگر این است كه گمان می نماییم كودكان، نوجوانان و جوانان به دیابت نوع دو مبتلا نمی شوند؛ این در شرایطی است كه امروزه به علت افزایش آمار چاقی در دوران كودكی، حتی بچه ها هم می توانند به دیابت نوع دو مبتلا شوند و الان خیلی از كودكان در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

سالمی افزود: امروزه تحرك كم، استفاده زیاد از خودرو و ورزش نكردن در زندگی اغلب افراد موجب اضافه وزن و چاقی به خصوص چاقی های شكمی و تجمع چربی در بدن شده كه سبب افزایش مقاومت بدن در مقابل انسولین و دیابت نوع 2 می شود.

عوامل خطر بروز دیابت چیست؟
كارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی بوشهر با اشاره به عوامل خطر دیابت نوع ۲ اظهار داشت: اضافه وزن و چاقی، سابقه خانوادگی دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، اختلال چربی های خون، زندگی كم تحرك (فعالیت بدنی ناكافی)، مصرف دخانیات و سن 30 سال و بالاتر همچون عوامل مبتلاشدن به این بیماری هستند.

وی اضافه كرد: افزایش قند خون می تواند علائمی چون پرخوری، تكرر ادرار، كاهش وزن، تشنگی فراوان، ضعف و كاهش نیروی جسمی و دیر بهبود یافتن زخم ها و عفونت را ایجاد نماید.
از خانواده خود محافظت كنید
این كارشناس با اشاره به شعار روز جهانی دیابت بیان كرد: با عنایت به اینكه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع ۲ ایفا می كنند باید با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب موجب افزایش كیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت «از خانواده خود محافظت كنید» (Protect your Family) است.

سالمی اظهار نمود: امسال به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاكید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، مثل سال های گذشته روزهای ۱۸ لغایت ۲۴ آبان ماه بعنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته و برنامه های هفته دیابت خاطرنشان كرد: روزهای این هفته با عناوین "دیابت، رسانه و خانواده"؛ "دیابت، آموزش و خانواده"؛ "دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده"؛ "دیابت، تغذیه و خانواده"؛ "دیابت، خودمراقبتی و خانواده؛ "دیابت، مشاركت های محلی و خانواده"؛ "دیابت، فعالیت بدنی و خانواده" تعیین شده است.
منبع:

1398/08/22
19:19:46
5.0 / 5
4511
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیو بگ BioBag