سفارش های وزارت بهداشت به دنبال آلودگی هوای تهران

سفارش های وزارت بهداشت به دنبال آلودگی هوای تهران

بیو بگ: رئیس گروه سلامت هوای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت ضمن ارائه سفارش هایی به شهروندان تهرانی به دنبال افزایش شاخص آلودگی هوا، درباره میزان تاثیر استفاده از ماسك در این شرایط نیز توضیحاتی ارائه نمود.دكتر عباس شاهسونی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تشكیل كمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران و حضور نماینده وزارت بهداشت در این نشست، اظهار داشت: امروز در جلسه حضور داشتیم. از آنجایی كه سلامت اولویت اول ما در وزارت بهداشت است و سلامت مردم باید حفظ شود، همواره تاكید داشتیم كه راهكارهایی كه برای آلودگی هوا دیده می شود، باید در امتداد كاهش منابع آلودگی هوا و كاهش مواجهه مردم به خصوص گروه های حساس با آلودگی هوا باشد.

پایداری آلودگی هوا تا اختتام هفته

وی با اشاره به اینكه در جلسه امروز برای كاهش منابع آلودگی هوا تصمیماتی گرفته و اعلام گردید كه رئیس كمیته باید درباره آنها اطلاع رسانی كند، اضافه كرد: در عین حال برای كاهش مواجهه مردم با آلودگی هوا هم تصمیم گیری شد. البته هم اكنون شاخص آلودگی هوای تهران، ناسالم برای گروه های حساس است و با عنایت به اینكه سازمان هواشناسی پیش بینی كرده است كه تا اختتام هفته با پایداری آلودگی مواجهیم و پایداری به نسبت شدید خواهد بود، بطوریكه ممكنست شاهد افزایش غلظت آلاینده ها باشیم، تصمیماتی اتخاذ شد و قرار شد اگر شاخص ها به سمت ناسالم برای همه گروه ها رفت، تصمیماتی در خصوص تعطیلی مدارس اتخاذ شود.

هوای تهران، ناسالم برای گروه های حساس

توصیه وزارت بهداشت به بیماران

رئیس گروه سلامت هوای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت افزود: در شرایطی كه هوا برای گروه های حساس ناسالم می باشد، سفارش می شود كه بیماران تنفسی، افرادی كه مشكل ریوی، قلبی و عروقی دارند و زنان باردار، كودكان، خصوصاً كودكانی كه مبتلا به بیماری های تنفسی و... هستند و كسانی كه مشكل نقص ایمنی دارند، سالمندان و... جزو گروه های حساس هستند و در این شرایط، در هوای آزاد حضور پیدا نكنند.

شاهسونی با اشاره به اینكه سایر افراد هم حضور در فضای آزاد را به حداقل ممكن برسانند، اظهار داشت: در عین حال مردم خودشان هم باید همكاری كنند و در شرایطی كه غلظت آلاینده ها بالا می رود، از بردن وسایل نقلیه به بیرون تا حد امكان خودداری كرده و فعالیت هایی را كه منجر به آلودگی هوا می شود، كاهش دهند.

رئیس گروه سلامت هوای مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت همین طور اظهار داشت: گروه های حساس فعالیت های ورزشی را تا حد امكان در فضای باز انجام ندهند و این فعالیت را به فضای بسته منتقل كنند. بدین سبب برای فردا، پس فردا و در شرایط پایداری آلودگی در روز چهارشنبه، فعالیت های ورزشی را در فضای بسته انجام دهند. گاهی اوقات شاهدیم كه برخی افراد در كنار بزرگراه ها و جاهایی كه در نزدیكی منابع آلاینده است، برخی فعالیت های ورزشی را انجام می دهند كه سفارش می نماییم فعالیت های ورزشی را در این روزها در فضای بسته انجام دهند. برای اینكه خود فعالیت ورزشی موجب می شود كه هوای بیشتری تنفس نماییم و نهایتا آلودگی بیشتری وارد بدن مان می شود.

وی اشاره كرد: باید توجه كرد كه غلظت در حد ناسالم برای گروه های حساس است و نهایتا هم پینی بینی شده با عنایت به پایداری كه وجود دارد، به سمت ناسالم برای همه گروه ها رود. حال برخی تصمیمات پیشگیرانه اتخاذ شد كه اگر این تصمیمات رعایت شود و به به خوبی اجرا شود، حداقل به سمت هوای ناسالم برای همه نخواهیم رفت.

كدام ها ماسك ها در شرایط آلودگی هوا موثرند؟

شاهسونی درباره تاثیر ماسك بر جلوگیری از ورود آلاینده ها به دستگاه تنفسی، اظهار داشت: اگر ماسك استانداردی كه مورد تایید وزارت بهداشت است، در این شرایط آلودگی مورد استفاده قرار گیرد، موثر خواهد بود. ماسك های N۹۵ و P۲ كه مورد تایید وزارت بوده، دارای فیلتر قابل شست وشو بوده و از مراكز مجاز خریداری می شوند و در وهله دوم اگر درست استفاده شوند، موثر هستند. باید توجه كرد كه صرف وجود ماسك ورود آلاینده ها را كاهش نمی دهد، بلكه باید درست از ماسك استفاده نمائیم و ماسك به خوبی بر روی صورت كیپ شود و از كناره های آن هوا وارد نشود. در صورتیكه به درستی از این ماسك ها استفاده شود، موثرند. بطوریكه ماسك های P۲ تا ۹۵ درصد از ورود ذرات زیر ۲.۵ میكرون به دستگاه تنفسی جلوگیری می كنند.

وی افزود: البته استفاده طولانی مدت از ماسك دشوار است. بر این اساس سفارش می نماییم كه در شرایطی كه در فضای باز قرار می گیرند، خصوصاً گروه های حساس از این ماسك ها استفاده كنند.

منبع:

1398/08/20
10:25:24
5.0 / 5
4295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵