عضو هیات علمی پژوهشگاه درمان ناباروری ابن سینا مطرح كرد

رفع تابوانگاری در ناباروری باید از زوجین شروع شود

رفع تابوانگاری در ناباروری باید از زوجین شروع شود

به گزارش بیو بگ عضو هیات علمی پژوهشگاه درمان ناباروری ابن سینا اظهار داشت: رفع تابوانگاری در سوژه ناباروری باید ابتدا از زوجین و سپس از خانواده ها شروع شود.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، بهزاد قربانی عضو هیات علمی پژوهشگاه درمان ناباروری ابن سینا بامداد امروز در نشست نقد و بررسی لطمه شناسی تابوانگاری ناباروری اظهار داشت: تجربه نشان میدهد تغییر باورهای غلط خصوصاً در حوزه ناباروری منجر به بهبود زندگی می شود اما متاسفانه رفتن به سمت تابوها منجر به برچسب خوردن افراد و ایجاد باورهای نادرست می شود.
وی اضافه كرد: وقتی با یك زوج نابارور برخورد می نماییم در ابتدا آنها این مساله را منكر می شوند و این مرحله نخست در تابلوانگاری ناباروری است اما هدف ما از بین بردن این تفكر و حركت دادن افراد به سمت مكانیزم های دفاعی پخته است.
قربانی افزود: مرحله بعدی برای این هدف برنامه ریزی زوجین برای آینده همچون مراجعه به مراكز ناباروری است.
وی با اشاره به اینكه تابوانگاری ناباروی به دو بخش تقسیم می شود اظهار داشت: در ابتدا حس گناه در بین زوجین ایجاد می شود و هر كدام از طرفین تصور می كنند كه به زندگی طرف مقابل لطمه زده اند بخش دیگر احساس شرم زوجین در مقابل خانواده و جامعه است. این در حالیست كه این مساله تنها یك بیماری است و به دست خود افراد نیست.
وی درباره نقش افراد در شكستن تابوی ناباروری اضافه كرد: اگر زوجین احساس گناه و شرم را از خود دور كنند می توانند در این زمینه موفق باشند. از طرف دیگر این افراد باید اعتماد به نفس خودرا در این زمینه بالا ببرند اما نیازی نیست كه به تمامی سوالات دیگران درباره جزئیات این مساله توضیح دهند.
وی اشاره كرد: زوجین بجای پنهان كردن ناباروری خود در مقابل خانواده ها آن با را جرات بیان كنند اما از بیان جزئیات اجتناب كنند.


منبع:

1398/08/14
10:09:02
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag