ارتباط سونامی با گسترش بیماری قارچی كشنده

ارتباط سونامی با گسترش بیماری قارچی كشنده

به گزارش بیو بگ محققان معتقدند سونامی با گسترش بیماری قارچی مرگبار مرتبط می باشد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، در سال ۱۹۶۴ زلزله مهیبی آلاسكا را لرزاند كه با وقوع سونامی همراه بود و قارچ گرمسیری كشنده ای را با خود به همراه آورد.
محققان اعتقاد دارند كه این قارچ تكامل یافته و در سواحل و جنگل های شمال غربی پسیفیك رشد كرده است. از سال ۱۹۹۹ و شناسایی نخستین مورد از مبتلا شدن به بیماری كریپتوكوكوزیس بیشتر از ۳۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند.
به گفته محققان درصورتیكه این نظریه صحیح باشد می توان آنرا در مناطق دیگری كه تجربه وقوع سونامی داشته اند هم به كار گرفت.
كریپتوكوكوزیس گاتی نوعی پاتوژن قارچی است كه عموما در مناطق گرم تر جهان از قبیل استرالیا، پاپوآ گینه نو و بخش هایی از اروپا، آفریقا و آمریكای جنوبی ظاهر می شود.
محققان این فرضیه را مطرح كرده اند كه این عامل بیماری از راه آب موازنه مورد استفاده در كشتی ها به سراسر جهان منتقل می شود.
به گفته محققان سن مولكولی قارچ های مشاهده شده در سواحل بریتیش كلمبیا و ایالت واشنگتن با زمان آغاز كشتیرانی از بنادر آمریكای جنوبی برابری می كند.
در این مطالعه جدید، محققان ایده جدیدی را در مورد نحوه گسترش قارچ های مرگبار در مناطق جنگلی نزدیك به ساحل در تمامی بخش های شمال غربی پسیفیك مطرح نمودند. آنان این استدلال را مطرح نمودند كه زلزله ۹.۲ ریشتری سال ۱۹۶۴ در آلاسكا نقش كلیدی داشته است.
محققان اظهار داشتند: آب قارچ ها را به خشكی منتقل كرده و قرار گرفتن در معرض مجموعه های فیزیكی و زیستی، شدت عفونت زایی و سرایت آن را زیاد می كند.
به گزارش شبكه خبری بی بی سی، محققان آمریكایی معتقدند كریپتوكوكوزیس گاتی بیشترین میزان از ظرفیت عفونت زا بودن در بدن انسان را زمانیكه در آب دریا بوده از دست داده اما زمانیكه به خشكی منتقل شده انواع جدیدی از آن تكامل یافته اند كه برای حیوانات و انسان ها بیشترین خطر را دارند.1398/07/10
15:56:57
5.0 / 5
5048
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag