یك متخصص بیماری های عفونی؛

واكسن آنفلوانزا از سرماخوردگی محافظت نمی كند

واكسن آنفلوانزا از سرماخوردگی محافظت نمی كند

به گزارش بیو بگ استاد دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی، اظهار داشت: واكسن آنفلوانزا افراد را در مقابل سرماخوردگی محافظت نمی كند، چونكه سرماخوردگی توسط باكتری یا ویروس به وجود آمده و ربطی به آنفلوانزا ندارد.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، مسعود مردانی، با اشاره به اینكه آنفلوانزا بیماری رایج فصل سرما است كه با برودت هوا شیوع بیشتری پیدا می كند، اضافه كرد: عفونت های ویروسی كه عامل سرماخوردگی یا آنفلوانزا هستند از عواملی است كه دستگاه تنفسی را گرفتار مشكل می كنند. وی، بهترین روش برای جلوگیری از مبتلاشدن به آنفلوانزا را، رعایت بهداشت فردی، شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون، خودداری از تماس دست با چشم، بینی و دهان، استفاده از دستمال یك بارمصرف، حفظ فاصله با افراد مبتلا و تزریق سالانه واكسن آنفلوانزا ذكر كرد.
این متخصص بیماری های عفونی، افزود: واكسن آنفلوانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفلوانزا است، این واكسن وارداتی از كشورهای هلند و فرانسه، به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده و یك دوز مصرف، به شكل مایعی شفاف و بی رنگ برای پیش گیری از مبتلاشدن به آنفلوانزا سفارش می شود.
به گفته مردانی، بهترین زمان برای تزریق واكسن آنفلوانزا اواخر شهریور یا اوایل مهراست، برای اینكه بدن فرصت آنرا دارد تا پیش از رسیدن زمستان و فصل آنفلوانزا ایمنی خودرا بالا ببرد.
عضو كمیته كشوری آنفلوانزا، در پاسخ به این پرسش كه چه كسانی باید واكسن آنفلوانزا را تزریق كنند، اشاره كرد: دو گروه سنی الزاماً باید از این واكسن استفاده كنند، كودكان ۶ ماهه تا شش ساله و افراد بالای ۶۰ سال مهم ترین گروه سنی و كاندید دریافت این واكسن هستند.
استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تاكید كرد: سالمندان، كودكان و بچه های خیلی كوچك، كلیه افراد مبتلابه بیماری های مزمن و صعب العلاج، بیماران كلیوی، افرادی كه همودیالیز می شوند، مبتلایان به دیابت، بیمارانی كه مشكلات قلبی و یا اختلالات ریوی نظیر آسم و برونشیت مزمن دارند، افرادی كه پیوند قلب شده اند، كسانی كه آنژیوپلاستی كرده اند، افرادی كه آنژیوگرافی عروق كرونی انجام داده اند، مبتلایان به هیستیمیك قلبی، بیماران مبتلابه تنگی عروق قلب، مبتلایان به بیماری نارسایی قلبی و بیمارانی كه پیوند كلیه می شوند باید سالی یكبار واكسن آنفلوانزا را تزریق كنند.
مردانی اضافه كرد: بیماران مبتلابه سرطان، افرادی كه رادیوتراپی یا شیمی درمانی می شوند و یا كسانی كه با داروهای سركوب گر سیستم ایمنی تحت درمان هستند نیز لازم است واكسن آنفلوانزا را تزریق كنند.
وی با تاكید بر لزوم تزریق دریافت واكسن آنفلوانزا در دوران بارداری، اشاره كرد: واكسن آنفلوانزا در دوران حاملگی بی خطر است و حتی مزیت های زیادی برای نوزاد در حال رشد در بطن مادر دارد.
این فوق تخصص بیماری های عفونی، با اشاره به اینكه بیماری آنفلوانزا به احتمال زیاد سبب بروز شرایط حادتری در زنان حامله نسبت به سایر بانوان می شود تصریح كرد: خانم های حامله بدون توجه به سن بارداری، چه در سه ماهه اول، دوم و یا سوم حاملگی باشند باید برای دریافت واكسن آنفلوانزا اقدام نمایند.
عضو كمیته كشوری آنفلوانزا بابیان این كه تحقیقات و پژوهش های علمی حاكی بر این مهم می باشد كه تزریق واكسن آنفلوانزا به افراد چاق كمك می نماید تا با تولید بیشتر پادتن در بدن در مقابل ویروس این بیماری مقاوم شوند اظهار داست: تمامی افراد چاقی كه كاندید عمل جراحی لاغری هستند نیز باید پیش از شروع فصل سرد سال مبادرت به تزریق واكسن آنفلوانزا كنند.
وی با تاكید بر اینكه بیماران روماتیسمی نیز واكسن آنفلوانزا تزریق كنند، اظهار داشت: بیماران روماتیسمی كه تحت درمان با آسپرین هستند یا هر كس كه به دلیلی آسپرین مصرف می كند، سفارش می شود این واكسن را تزریق كند.
این استاد دانشگاه افزود: دریافت واكسن آنفلوانزا برای پزشكان، كاركنان پزشكی، پرستاران و تمامی افرادی كه در خط مقدم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت می نمایند ضروری می باشد.
مردانی به افرادی كه برای كسب وكار و گردشگری به شهرها و استراحتگاه های توریستی و یا خارجی سفر می كنند نیز سفارش كرد از واكسن آنفلوانزا استفاده كنند.
وی درباره ممنوعیت تزریق واكسن آنفلوانزای ۴ ظرفیتی در كودكان زیر سه سال، اظهار داشت: واكسن آنفلوانزای چهار ظرفیتی مجوز استفاده از طرف سازمان بهداشت جهانی در كودكان زیر سه سال را ندارد و فعلاً فقط برای بزرگسالان و كودكان بالای سه سال قابل استفاده می باشد.
عضو كمیته كشوری آنفلوانزا اضافه كرد: حالا ۲ نوع واكسن سه و چهار ظرفیتی آنفلوانزا در بازار موجود است، این ۲ نوع واكسن نسبت به هم برتری ندارند، ولی در واكسن چهار ظرفیتی یك نوع ویروس بیشتر است، بدین سبب افرادی كه در معرض خطر هستند، بهتر است كه از نوع چهار ظرفیتی استفاده كنند.
به گفته این استاد دانشگاه، پروسه دریافت واكسن آنفلوانزا در كودكان زیر سه سال همانند سایر گروه ها است و همان یك نوبت تزریق حتی برای نخستین بار كافی است.
مردانی در ادامه از تامین و توزیع واكسن آنفلوانزای فصلی سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۹-۲۰۲۰) در سراسر داروخانه های كشور آگاهی داد و اظهار داشت: واكسن آنفلوانزا با تمام فوایدی كه برای محافظت از بدن دارد، عوارض جانبی ناخواسته ای را نیز در بعضی افراد به وجود می آورد كه احساس سوزش و خارش در محل تزریق واكسن و یا تب یكی از این عوارض است.
وی اضافه كرد: منع مصرف تزریق واكسن آنفلوانزا به طوركلی وجود ندارد ولی چون این واكسن در لایه های تخم مرغ تولید می شود در افرادی كه به تخم مرغ حساسیت دارند واكنش حساسیتی به وجود می آورد.
مردانی با اشاره به این باور غلط كه تزریق واكسن آنفلوانزا سیستم ایمنی را ضعیف می كند، اظهار نمود: این واكسن نه تنها سبب تضعیف سیستم ایمنی نمی گردد بلكه سیستم ایمنی را در مقابل ویروس آنفلوانزا تقویت می كند و این باور اشتباه كه پس از تزریق امكان دارد به سرعت گرفتار علایم سرماخوردگی شویم اشتباه است چونكه برخی علایم بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا مشابه هم است.
وی اضافه كرد: واكسن آنفلوانزا افراد را در مقابل سرماخوردگی محافظت نمی كند چونكه سرماخوردگی توسط باكتری یا ویروس ایجادشده و ربطی به آنفلوانزا ندارد.


منبع:

1398/07/08
20:41:12
5.0 / 5
5048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag