شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از جانب وزارت بهداشت

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از جانب وزارت بهداشت

به گزارش بیو بگ مدیر كل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج اظهار داشت: كلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در چارچوب یك پكیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یك برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار نمود: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند كه سازوكار خاص خودرا دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلیلهای و انگیزه ای كه برمبنای سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می كنند.

مدیر كل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه اظهار داشت: سوداگران بعضی از فرآورده های دارویی را كه در داخل یافت نمی گردد از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد كشور می كنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند كه ما معادل آنرا در داخل داریم.

وی اضافه كرد: برمبنای ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی كه در داخل تولید می شوند معذوریم و بنا بر این عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد كشور می كنند.

مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از كشور بیان كرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل كشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران به وجود آورده كه قسمتی از داروهای تولید داخل را از كشور خارج كنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو كاسته می شود و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می كنند.

مدیر كل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش كه رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده كدام سازمان است، اظهار داشت: در مورد قاچاق دارو به كشور پلیس مرزی و گمرك باید تلاش كنند و مانع از ورود این كالا به داخل كشور شوند اما درباره قاچاق دارو از كشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یك فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از كشور صادر می كنند. جلوگیری از این پدیده همكاری چندجانبه ای از پلیس، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد.

وی درانتها با اشاره به اینكه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی كرده است، اشاره كرد: كلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در چارچوب یك پكیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم كل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم كه این حجم ناچیز نیز باید كنترل شود.
مهر علیان درانتها با اشاره به اینكه ما بازار دارویی را بطور كامل رصد می نماییم، اظهار داشت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.
1398/06/23
13:55:09
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: بهداشت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag