ایران در آستانه ستاندن سند حذف سرخك

ایران در آستانه ستاندن سند حذف سرخك

بیو بگ: رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت از ستاندن ˮسند حذف سرخك از كشورˮ از طرف سازمان جهانی بهداشت در آینده ای نزدیك آگاهی داد.


دكتر سیدمحسن زهرایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقش رسانه در فرهنگسازی برای واكسیناسیون، اظهار داشت: درحالی كه در چند ماه گذشته اخبار زیادی در خصوص شیوع بیماری سرخك در كشورهای اروپای غربی و آمریكا شنیده ایم، اما در ایران پایین ترین میزان شیوع سرخك در چندماه گذشته را شاهد بوده ایم كه این مساله به سبب پوشش بالای واكسیناسیون كشوری ممكن شده است.
وی ادامه داد: واكسن سرخك در كشورمان در دو نوبت ۱۲ماهگی و ۱۸ ماهگی در چارچوب واكسن سه ظرفیتی سرخك، سرخجه و اوریون به كودكان عرضه می شود. واكسیناسیون سرخك از سال ۱۳۴۷ در كشور شروع شده است. قبل از انقلاب برنامه مدونی برای آن وجود نداشت، اما از سال ۱۳۶۳ برنامه جامع واكسیناسیون كشوری به شكل جدی شروع شد. اگر در بعضی نقاط نیز تعدادی افراد بزرگسال واكسن دریافت نكرده باشند، طی یك عملیات ایمن سازی تكمیلی، مجدد آن افراد نیز واكسن دریافت خواهند كرد.
زهرایی درباب دریافت سند "حذف سرخك از كشور" از طرف سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: حدود یك سال است كه در حال كوشش برای دستابی به این مهم هستیم. سند حذف سرخك از كشور تدوین شده و بعد از درخواست سازمان بهداشت جهانی از كشورهای شرق مدیترانه، این سند جهت بررسی های بیشتر در اختیار سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. در صورتیكه بررسی ها موثر باشد، می توانیم تا دو ماه آینده مژده دریافت سند حذف سرخك از كشور را به مردم بدهیم.
وی اشاره كرد: البته دریافت سند حذف سرخك از كشور به هیچ عنوان به معنای آن نیست كه می توانیم پوشش واكسیناسیون خودرا متوقف كنیم؛ چونكه همواره امكان ورود ویروس به كشور بوسیله مرزها و مسافرت به كشورهای دیگر وجود خواهد داشت.
ایشان سپس با اشاره به شیوع بیماری سرخك در كشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان افزود: با عنایت به حجم سفرهای صورت گرفته از كشورهای همسایه، تنها پوشش بالای واكسیناسیون، ایران را در وضعیت مناسبی قرار می دهد.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت با اشاره به ایام محرم و اربعین اظهار داشت: حالا نیز با عنایت به افزایش حجم سفرها به كشور عراق با آغاز ماه محرم، یكی از اقدامات وزارت بهداشت در امتداد آگاهی رسانی نسبت به بیماری سرخك، ارائه آموزش های لازم به زائران است كه اگر در جریان سفر خود به این كشور با موارد مشكوكی نظیر تب و بروز دانه های قرمز رنگ مواجه گشتند كه از نشانه های بیماری سرخك است، باید بدانند كه ظرف مدت سه هفته امكان دارد به بیماری سرخك مبتلا شوند؛ بنا بر این سفارش می نماییم در نخستین فرصت به پزشك مراجعه نموده و سابقه سفر خودرا گزارش دهند.
منبع:

1398/06/20
12:51:45
5.0 / 5
5170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag