وزیر بهداشت:

تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت بلاتكلیف است

تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی به حوزه سلامت بلاتكلیف است

بیو بگ: وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره محل مصرف مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی برای تخصیص اعتباری از صندوق توسعه ملی به بخش دارو و سلامت، اظهار نمود: هنوز این مورد ابلاغ نشده و بلاتكلیف است.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر سید حسن هاشمی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب درباره وضعیت بیمه سلامت و عدم پذیرش این بیمه توسط بعضی از مراكز درمانی، اظهار نمود: بیمه سلامت سقف اعتباری دارد و قانون هم برای بیمارستان ها و مراكز درمانی دانشگاهی سقفی تعیین كرده است و گفته كه حداكثر به اندازه سال ۹۶ می توانند خرج كنند.

وی افزود: با عنایت به این كه با روش های درمانی و داروهای جدید و همینطور گسترش بخش های خدماتی مواجه هستیم، این مورد می طلبد كه اعتبارات این بخش ثابت نباشد و این شرایط مستلزم آن است كه در بودجه سال ۹۸ به گونه ای پیش بینی شود كه كسری هر ساله بیمه، تكرار نشود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به این كه بیمه سلامت هم اكنون حدود پنج هزار میلیارد تومان بدهی دارد، تصریح كرد: بیمه ها امیدوار بودند آن چه كه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب گردید، تایید گردد تا بتوانند بدهی هایشان را پرداخت كنند ما هم همچنان امیدوار این مورد هستیم؛ اگر این اتفاق رخ دهد می توان گفت گشایشی برای همه بخش ها بخصوص بخش های دارویی و تولید كنندگان و وارد كنندگان مواد اولیه و سپس برای بیمارستان ها و نهادهای عرضه كننده خدمت تولید می گردد.

وی همینطور در پاسخ به پرسش های افزایش چند برابری قیمت داروها و همینطور خارج شدن بعضی از داروها از پوشش بیمه، اظهار نمود: این موضوعات تا زمانی كه به صورت مصداقی عنوان نشود كه كدام دارو گران شده است و كدام دارو از پوشش بیمه درمانی خارج شده، شایعه است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه كلی گویی ها درباره افزایش قیمت دارو و همینطور خروج بعضی از داروها از پوشش بیمه درمانی به بی ثباتی بازار كمك می نماید، تصریح كرد: از خبرنگاران درخواست می كنم تا فهرستی از آن چه كه در این باره ادعا می گردد عرضه كنند تا پیگیری های لازم صورت گیرد و مراتب به اطلاع رسانه ها و مردم رسیده شود.

وی در ادامه درباره اقدامات انجام شده از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی به سمت كربلا، تصریح كرد: مراسم پیاده روی اربعین حسینی امسال بسیار باشكوه تر از سال های قبل برگزار گردید. در عین حال شاهد این بودیم كه خدمات عرضه شده توسط دستگاه های مختلف همچون مجموعه وزارت بهداشت ارتقا یافته بود.

هاشمی با اشاره به وضعیت برگزاری مراسم پیاده روی اربعین در سال های گذشته، تصریح كرد: نباید شرایط سال های قبل را فراموش كرد كه تعداد زیادی بدون ویزا از كشور خارج می شدند و مراكز بهداشتی و پزشكی وجود نداشت. امسال هم حتما كمبودهایی وجود داشته اما بطور قطع باید به گونه ای عمل نماییم كه در سال های آینده این كمبودها تكرار نشود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه عرضه خدمات بهداشتی و درمانی در طول برگزاری مراسم اربعین حسینی در داخل عراق بر عهده جمعیت هلال احمر و در داخل كشور بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است، از پزشكان و پرستاران به صورت داوطلبانه برای عرضه خدمت مامور شدند، قدردانی نمود و اظهار داشت: در حوزه بهداشت و سلامت حدود ۹۰۰ اكیپ به مدت ۲۵ روز به صورت شبانه روزی در طول ایام اربعین فعالیت می كردند و بالغ بر ۱۰۰۰ دستگاه آمبولانس و ۱۷ هزار نفر در سراسر كشور و ۱۰ هزار نفر در كشور عراق در امر بهداشت و درمان خدمات اولیه را عرضه دادند.

وی در انتها با تاكید بر این كه می توانیم در سال های بعد با نقص كمتری ظاهر شویم، تصریح كرد: تجربه برگزاری حماسه بزرگ اربعین در هیچ جای دنیا وجود ندارد. بنابراین باید به جنبه های مثبت این حركت نگاه نماییم. بدون این كه به نقایص آن بی توجه باشیم.
1397/08/09
20:41:43
5.0 / 5
4667
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳