رئیس كمیسیون فرهنگی شورای شهر خبر داد

پیگیری ایجاد مكانی ثابت برای نمایش های آیینی و سنتی

پیگیری ایجاد مكانی ثابت برای نمایش های آیینی و سنتی

به گزارش بیو بگ رئیس كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با تاكید بر ضرورت وجود یك محل ثابت برای نمایش های آیینی و سنتی، از پیگیری این مورد در شورای شهر تهران اطلاع داد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی، محمدجواد حق شناس در اولین شب برگزاری نمایش های قهوه خانه ای این دوره از جشنواره كه برای نخستین بار در عمارت قدیمی كاظمی در منطقه اودلاجان برگزار می گردد حضور یافت و به تماشای چند برنامه نمایشی و نقالی از شهرهای مختلف نشست.
او در حاشیه این برنامه ها درباره انتظار هنرمندان نمایش های آیینی و سنتی برای امكان اجرای دائمی این نوع نمایش ها در طول سال كه لازمه آن داشتن یك محل اجرای ثابت است، اظهار داشت: این اتفاق یعنی برگزاری «قهوه خانه نمایش های ایرانی» در سرای كاظمی كه تا آخر هفته هم ادامه دارد، فضایی را در شهر فراهم می آورد تا با سرمایه های بزرگی كه داریم و متاسفانه امروزه در خطر انقراض و نابودی و فراموشی هستند، بتوانیم كاری برای حفظ این سنت ها انجام دهیم.

حق شناس با تشكر از دست اندركاران جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اضافه كرد: چنین برنامه هایی قبلا بیشتر در مكان های رسمی و شناخته شده نمایشی مثل محوطه تالار وحدت یا تئاتر شهر اجرا می شدند اما این توفیق را با همت شهرداری منطقه ۱۲ داریم كه در فضایی متفاوت این نوع نمایش ها را ببینیم چونكه اساساً این منطقه با عنایت به موقعیت تاریخی خود می تواند فضای مناسبی را برای فعالیت های فرهنگی و هنری فراهم آورد و این اتفاق خوب خوشبختانه رخ داده است.
او با اشاره به ظرفیت سرای كاظمی افزود: این منطقه فقط محدود به چنین فضایی نیست و شاید ۱۰ موقعیت دیگر داریم كه می توانند مركزی برای نمایش های آیینی و سنتی باشند و حتما این خواسته كه از طرف هنرمندان مطرح می شود به حق و درست است. ان شاءالله برای نمایش های آیینی و سنتی فضا را به شكلی فراهم نماییم كه بتوانیم برای این عزیزان هنرمند یك جای مناسب و ثابت در فضای شهری پیش بینی نماییم.
حق شناس در پاسخ به اینكه با عنایت به مصوبات متنوع فرهنگی و هنری شورای شهر تهران آیا این امكان وجود دارد كه برای این مساله هم بطور ویژه تمهیدی در شورا اندیشیده شود؟ اظهار داشت: نگاهی كه امروز در شهر شاهدش هستیم این است كه باید بین موقعیت هایی كه وجود دارد تناسب هایی برقرار شود. ما باید از تمام ظرفیت های موجود در شهر استفاده نمائیم و در این بخش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر مثل سازمان میراث فرهنگی یا نهادهایی كه خانه های تاریخی را به صورت مصادره یا تملك در اختیار دارند، باید همراهی داشته باشند. این بناها سرمایه های شهر هستند و انتظار داریم زمینه بازگشت خانه های تاریخی فراهم گردد تا در اختیار مردم قرار گیرد.
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران افزود: از جانب دیگر برای حفظ این ساختمان های باارزش باید از امكانات و توانمندی های سایر بخش ها غفلت نكنیم چون می توان با اندكی دقت و تغییر رویكرد فرصتی برای فعالیت های مختلف فرهنگی و اقتصادی در این مناطق ایجاد كرد. این مسئله از این منطر اهمیت دارد كه اگر زندگی به بافت تاریخی و قدیمی شهر برگردد موجبات ماندگاری خانه ها نیز فراهم می شود. بر این اساس قسمتی از فعالیت هایی كه می تواند در این مناطق صورت گیرد فرهنگی و هنری مثل همین اجرای نمایش های آیینی و سنتی است كه بطور قطع در شورای شهر تهران پیگیری خواهد شد.1398/05/24
08:56:19
5.0 / 5
5145
تگهای خبر: هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag