ماجرای عجیب تبلیغ رفع سفیدی مو و یادآوری یك قانون فراموش شده

ماجرای عجیب تبلیغ رفع سفیدی مو و یادآوری یك قانون فراموش شده

بیو بگ: مدتی است كه تبلیغ محصولی كه مدعی درمان قطعی سفیدی موهاست، به صورت زیرنویس و به همراه تصاویری از یكی از مجریان تلویزیون از شبكه های سیما پخش می شود؛ تبلیغ این محصول كه با عبارات نامتعارفی چون «مورد تایید مجری سرشناس كشور»! در شكل و شمایل تبلیغات ماهواره ای روی آنتن می رود، فارغ از درست یا نادرست بودنش زیر سوال است اما ماجرا زمانی تاسف برانگیزتر می شود كه علی ضیاء، همان مجری ای كه از تصاویرش برای این تبلیغات استفاده شده، هرگونه ارتباطی با شركت تولیدكننده این محصول را تكذیب می كند!


داستان تبلیغ محصولی كه مدعی درمان سفیدی مو است، از آنجایی شروع شد كه تولیدكننده این محصول بعنوان میهمان برنامه «فرمول یك»، حدود سه سال پیش مقابل علی ضیاء نشست و مدعی یك ابتكار جدید شد اما ماجرا به همین جا خاتمه نیافت؛ بعد از پخش این برنامه، تبلیغاتی در شبكه های اجتماعی برای این محصول صورت گرفت كه از چهره ضیاء نیز در آنها استفاده شده بود كه همان زمان از طرف این مجری تكذیب شد.
حالا با وجود تكذیب های پیشین ضیاء، بتازگی پای این تبلیغات به شبكه های تلویزیونی هم باز شده است! هرچند این مجری تلویزیون باز هم مدعی است كه هیچ ارتباطی با شركت تولیدكننده محصول درمان سفیدی مو ندارد.
مجری «فرمول یك» در گفت وگویی با ایسنا در این زمینه اظهار كرده است: تبلیغی كه من در آن حضور دارم سوءاستفاده از برنامه ای است كه سه سال پیش روی آنتن رفته است و آنرا تایید نمی كنم.
او اشاره كرد: تلویزیون اجازه حضور نماینده این كالا را در یك قسمت از برنامه ما داده بود و پخش مجدد آن، چه در شبكه های ماهواره ای و چه كانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی، بدون اجازه از من و تلویزیون است و ما هم چیزی از این محصول ندیده ایم كه آنرا تایید نماییم.
ضیاء اشاره كرد: این دارو را تایید نمی كنم و بارها در صفحه اینستاگرام خود در چارچوب استوری های گوناگون گفته ام كه این مطلب را تایید نمی كنم. درباره پخش از شبكه های تلویزیونی نیز اطلاعی ندارم و اگر همگنی بین تبلیغات ماهواره با برخی شبكه های تلویزیونی وجود دارد، بهتر است بوسیله مسئولان همان شبكه ها استعلام كنید.
او درانتها بار دیگر تصریح كرد: من این محصول را تایید نمی كنم، مورد تایید بنده نیست و مردم به اعتبار بنده خرید نكنند.
به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، اتفاقاتی از این دست برای اولین بار نیست كه در تلویزیون رخ می دهد. پیش تر هم پخش تبلیغات محصولاتی چون كرم های حلزونی، چای سبز مضر، انواع چیپس و پفك و... بارها شیوه نظارت بر پخش تبلیغات تلویزیونی را از طرف كارشناسان رسانه و سلامت زیر سوال برده است.
و در حالی سریال تبلیغ كالاهای مضر در تلویزیون همچنان ادامه دار است كه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكی از سال ها قبل قانون ممنوعیت تبلیغ كالاهای مضر را به صداوسیما ابلاغ كرده است ولی همچنان چندان جدی گرفته نمی گردد.
تبلیغ كالاهای مضر در رادیو و تلویزیون برمبنای ماده ی ۳۷ قانون برنامه ی پنجم توسعه و بخشنامه تبلیغات سازمان صداوسیما، ممنوع می باشد، اما هر بار وقوع اتفاقاتی از این دست، یادآوری می كند كه این قانون در خیلی از موارد نادیده گرفته شده و ضمانت اجرایی ندارد.
منبع:

1398/05/19
18:26:04
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag