هوش مصنوعی و جایگاه آن در ایران،

فعالیت در حوزه هوش مصنوعی باید جزو سیاست های كلی باشد، تشخیص زودرس آلزایمر با كمك هوش مصنوعی

فعالیت در حوزه هوش مصنوعی باید جزو سیاست های كلی باشد، تشخیص زودرس آلزایمر با كمك هوش مصنوعی

به گزارش بیو بگ محقق فوق دكترای دانشگاه ام آی تی امریكا در زمینه علوم كامپیوتر و علوم اعصاب شناختی و از پژوهشگران پژوهشگاه رویان با اشاره به اینكه كار كردن در زمینه هوش مصنوعی و فراهم كردن بودجه مالی، تسهیلات لازم و حتی محیط های فكری جهت توسعه در این زمینه باید جزو سیاست های كلی یك كشور قرار داشته باشد، اظهار داشت: هم اكنون تلفیق هوش مصنوعی با سلامت در پژوهشگاه رویان اهمیت زیادی دارد و پژوهشی با هدف تشخیص زودرس آلزایمر با استفاده از هوش مصنوعی در حال انجام می باشد.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر سید مهدی خلیق رضوی بعد از سال ها تحصیل و تحقیق در انگلستان و آمریكا به ایران بازگشته و الان در پژوهشگاه رویان به فعالیت می پردازد. وی اعتقاد دارد هوش مصنوعی مانند طیفی است كه در یك سر آن امكان دارد موجودات هوشمند همه چیز را در دست خود بگیرند، كارهای مضر انجام دهند، مشاغلی را كه امروز بر عهده انسان است را خودكار انجام دهند و سر دیگر هم امكان دارد همه اتفاقات، خوب باشد. واقعیت این است كه این طیف بستگی به این دارد كه استفاده انسان به كدام لبه نزدیك شود. درواقع هوش مصنوعی مانند یك چاقوی دولبه عمل می كند؛ علاوه بر فواید و مخاطراتی كه دارد با سرعت بیشتری نسبت به تكنولوژی های قبلی پیش می رود و كنترل كردن آن پیچیده تر است.
دكتر خلیق رضوی با اشاره به اینكه استفاده بهتر از هوش مصنوعی آینده بهتری برای كشور می سازد، اظهار داشت: لازم است برای هوش مصنوعی قانون جهانی تعریف شود كه همه با آن سازگاری داشته باشند تا تحقیقاتی كه انجام می شود، همانند تحقیقات هسته ای هوش مصنوعی و تحقیقات ژنتیكی حوزه انسان تحت یك چارچوب و كنترل شده باشد.
ایشان در ادامه با اشاره به جایگزین كردن انسان با هوش مصنوعی، اظهار نمود: در كارهایی مثل وكالت و قضاوت و كارهایی كه چند مهارته هستند، به تخصص انسانی نیاز دارند و نیازمند به كارگیری همزمان توانمندی های ذهنی متفاوت می باشد، هنوز راه طولانی ای وجود دارد؛ ولی می توانیم مشاغل خطرناك و كارهای تكراری كه احتیاج به هوشمندی زیادی ندارند را به ربات ها واگذار نماییم، در زمینه پزشكی هم كه زمینه های تخصصی و حساسی هستند و با جان انسان سر و كار دارند می توان از AI assist technology كمك گرفت، به این صورت كه تكنولوژی هوش مصنوعی در پایه كار باشد و به متخصص در تشخیص و درمان كمك نماید.
این محقق در ادامه چند نمونه ساده و مثبت هوش مصنوعی را نام برد و اضافه كرد: یك نمونه هوش مصنوعی طراحی سیستم یكپارچه ای است كه تمام پرونده سلامت هر فرد را با تمام داروهای مصرفی و جزئیات رفتاری داشته باشد؛ این سیستم می تواند خطای پزشكی را كم كند.
وی افزود: برای مثال هنگام رفتن به پزشك، داروی تجویز شده در سیستم ثبت می شود، در صورت ناسازگار بودن با داروهای قبلی این سیستم اطلاع می دهد. همینطور در زمینه باز شناسی هم هنگامی كه یك دارو به بدن فردی سازگار نباشد، اخطار می دهد. اگر در طول زندگی فعالیت های مربوط به سلامت یك فرد را مورد مشاهده قرار دهیم، با استفاده از«Precision medicine » (پزشكی دقیق) و personalize medicine ( پزشكی فردی) می توانیم با داده های زیاد و تكنیك های هوش مصنوعی، روش های تشخیصی و درمانی در خصوص اطلاعات فرد ایجاد نماییم.
وی با اشاره به چند «Activity tracker» مثل ساعت های هوشمند كه فعالیت ها، ضربان قلب فرد، میزان كالری مصرفی و هر موضوعی كه مربوط به سلامت فرد می شود را تحت نظر دارند، اظهار داشت: این داده ها به سیستم پزشك هم متصل است و به تشخیص پزشك كمك می كند؛ علاوه بر این می توانیم وسیله ای از هوش مصنوعی در كنار پزشك قرار دهیم كه روند كار پزشك را هم یاد بگیرد.
محقق پژوهشگاه رویان نسبت به جدا شدن دانشكده های پزشكی و از وجود بعضی دانشگاه هایی كه فقط فنی مهندسی هستند ابراز تأسف كرد و اضافه كرد: این كار سبب شد مهندسی و پزشكی از هم فاصله بگیرد، در حالیكه در بهترین جاهای دنیا این طور نیست، دانشگاه MIT یك دانشگاه فنی است، ولی بهترین پژوهشگاه سرطان در این دانشگاه است و با تلفیق مهندسی و پزشكی می تواند ابزارهای نسل بعدی را تولید و از آن استفاده كنند؛ ازاین رو اگر هریك از این علم ها را ایزوله نماییم و هركدام مسیر خودش را داشته باشد، دستاورد خوبی نخواهیم داشت؛ ولی اگر مهندسان از زیست الهام بگیرند و به مسائل موجود در آن پی ببرند، می توانند مسائل واقعی را به جای مسائل ذهنی حل كنند.
به قول خلیق رضوی، هوش مصنوعی از جنس نرم افزار است و به جای تسهیلات پیچیده، برای پیشرفت كردن احتیاج به سیاست گذاری دارد.
او همینطور با بیان به اینكه تحقیقات آكادمی مربوط به هوش مصنوعی در ایران سطح خوبی دارد و از سطح جهانی هم پایین تر نیست، تصریح كرد: تحقیقات آكادمیك همه چیز نیست، این تحقیقات باید همانند كشورهایی چون آمریكا و انگلیس بر مبنای نیاز هدایت شود. چیزی كه می تواند به ایران كمك نماید و قدم مؤثرتری به جلو بردارد، بررسی كردن مشكلات و مسائل است كه چگونه آنها را به كمك هوش مصنوعی حل نماییم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه در پژوهشگاه رویان در چه زمینه ای در حال فعالیت هستند، اظهار داشت: در پژوهشگاه بیشتر به تلفیق هوش مصنوعی با حوزه سلامت توجه می شود و پروژه ای كه هم اكنون در حال انجام می باشد، تشخیص زودرس آلزایمر با استفاده از هوش مصنوعی است.
دكتر خلیق رضوی خاطرنشان كرد: ما پایگاه داده ای طراحی كردیم كه در ipad و گوشیهای موبایل وجود دارد، به این وسیله فرد خودش را مورد ارزیابی قرار می دهد، با افراد مشابه مقایسه می شود و اطلاع می دهد كه این فرد با این خصوصیات و این نتایج تست، چه وضعیتی دارد؛ سالم می باشد، مبتلا یا در مرز خطر؟
ایشان در ادامه اضافه كرد: این پایگاه داده برای مانیتورینگ (تحت نظر داشتن رفتار شخص در طولانی مدت) و غربالگری استفاده می شود و كسانی كه ریسك بالاتری دارند را برای انجام تست های دقیق تر به پزشك ارجاع می دهد.
خلیق رضوی با اشاره به اینكه پس از مشاهده علایم شدید اختلال حافظه برای درمان دیر است و فقط می شود از پیشرفت آن جلوگیری كرد، اظهار داشت: فایده تشخیص زودتر این بیماری این است كه به فرد پیشنهاد می دهد تا خواب و برنامه غذایی خویش را اصلاح كند و شروع بیماری را تأخیر بیندازد، چون در واقع پس از مبتلا شدن به این بیماری نورون ها از بین می رود و نورون جدید جایگزین نمی گردد. همینطور حوزه امیدواركننده تر تولید داروهایی است كه از شروع بیماری جلوگیری می كند، تا امروز داروها بیشتر از پیشرفت بیشتر علایم جلوگیری می كردند، ولی امروز محققان ما در كوشش برای تولید داروهایی با قابلیت پیشگیری هستند.
این محقق در انتها تصریح كرد: چه در ایران و چه در كشورهای دیگر تسهیلات هر مؤسسه با مؤسسه دیگر متفاوت است؛ ولی كار كردن در زمینه هوش مصنوعی و فراهم كردن بودجه مالی، تسهیلات لازم و حتی محیط های فكری جهت توسعه در این زمینه باید جزو سیاست های كلی یك كشور قرار داشته باشد.1398/05/15
12:30:37
5.0 / 5
4271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیو بگ BioBag