مدیر اجرایی طرح بسیج ملی كنترل فشار خون در استان قزوین:

۵۱ هزار قزوینی فشار خون بالا دارند، نمكدان را از سفره حذف كنید

۵۱ هزار قزوینی فشار خون بالا دارند، نمكدان را از سفره حذف كنید

به گزارش بیو بگ مدیر اجرایی طرح بسیج ملی كنترل فشار خون در قزوین اظهار داشت: ۵۱ هزار نفر از جمعیت بالای ۳۰ سال استان معادل ۱۱ درصد بیماری فشار خون دارند كه با حذف نمكدان از سفره ها و تغذیه سالم كنترل می شود.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، نشست خبری به مناسبت عرضه گزارشی از وضعیت اجرای طرح بسیج ملی كنترل فشار خون در استان ظهر یكشنبه با حضور معاونان درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی، معاون اجرایی مركز بهداشت و مدیرگروه بیماری های غیر واگیر دار استان در دانشگاه علوم پزشكی قزوین برگزار گردید. سولماز فرخزاد در این جلسه اظهار داشت: بر مبنای آمارهای به دست آمده حدود ۲۶.۴ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال در كشور گرفتار بیماری فشار خون هستند كه در استان قزوین این جمعیت به ۲۴.۶ درصد می رسد كه پایین تر از نرم كشوری است.
وی بیان كرد: حدود ۵۶ درصد مردم از بیماری فشار خون خود اطلاع دارند و به صورت میانگین از هر دو نفر یك نفر از بیماری خود آگاه هستند كه در استان قزوین ۴۷ درصد مردم از بیماری خود خبر دارند و ۵۳ درصد از آن بی خبرند كه اطلاع رسانی در این زمینه ضروری می باشد تا از نتایج ناگوار آن جلوگیری نماییم. مدیرگروه بیماری های غیر واگیردار استان قزوین خاطرنشان كرد: آمارها نشان داده است ۳۷ درصد جمعیت كشور درمانشان مؤثر بوده ولی خیلی از مردم كه از بیماری آگاه شده و دارو مصرف می كنند بعد از مدتی خودسرانه درمان را رها كرده و دیگر دارو مصرف نمی كنند كه این مورد نتایج زیادی دارد. فرخزاد تصریح كرد: بیماری فشار خون بعنوان یك بیماری ناشناخته و كنترل نشده عامل خیلی از مرگ و میرهاست و باید ضمن اطلاع از عوامل بیماری برای درمان و جلوگیری از آن اقدام نمود. نمك و نمكدان را از سفره های خود حذف كنید وی اظهار داشت: مصرف نمك یكی از عوامل مهم ابتلاء به فشار خون است و اگر میزان مصرف روزانه نمك از ۵ گرم در روز (نصف قاشق چای خوری) بالاتر برود زیانبار است و عواقب ناگواری دارد كه هم اكنون مصرف نمك در كشور ۱۱ گرم و در استان ۸.۸ گرم در روز است كه جای نگرانی دارد.
مدیر اجرایی طرح بسیج ملی كنترل فشار خون در استان قزوین تصریح كرد: با اجرای سند ملی بیماری های غیر واگیردار كارهای خوبی صورت گرفته و امروز در خیلی از مواد غذایی مانند نان، كنسروها مصرف نمك به حداقل رسیده و امیدواریم این روند با همكاری مردم و استقبال از فرآورده های كم نمك و بدون نمك تداوم یابد. فرخزاد اضافه كرد: حذف نمكدان از سفره های خانواده ها از راهكارهای اساسی برای تضمین سلامت شهروندان است و با دادن آگاهی به مردم باید كمك نماییم تا توجه به تغذیه سالم و استفاده از غذاهای كم نمك و كم چرب رایج شود. قزوین رتبه نخست مصرف فست فود وی اظهار داشت: باید بینش مردم به نوع بسته غذایی و تغذیه سالم تغییر كند و به آنها آموزش دهیم تا از خوردن چربی، روغن های جامد، غذاهای فست فود، نوشابه، سوسیس و كالباس و نمك جدا اجتناب كنند تا سلامتشان به خطر نیفتد.
فرخزاد تصریح كرد: فشار خون نرمال معمولاً ۱۲۰ روی ۸۰ و فشار ۱۳۰ روز ۸۰ فشار بالا به حساب می آید كه متأسفانه ۸ درصد افراد زیر ۳۰ سال هم به این بیماری مبتلا هستند كه از آن خبر ندارند و باید برای كنترل درمانی آن اقدام نمود. وی اظهار داشت: در مصرف سیگار و دخانیات و قلیان در استان قزوین صاحب رتبه هستیم كه نگران كننده است و در شرایطی كه مصرف سیگار در كشور ۱۱ درصد جمعیت را شامل می شود در استان این وضعیت تا ۱۳ درصد است و رتبه سوم را داریم و در مصرف قلیان با میزان ۲۱ درصد جمعیت فعال رتبه دوم را داریم كه جای تأسف دارد. مدیر اجرایی طرح بسیج ملی كنترل فشار خون در استان قزوین بیان كرد: با ابلاغ سند ملی كنترل بیماری های غیر واگیردار در سال ۹۵ با پیشبینی اهداف ۱۳ گانه در راه كاهش ۲۵ درصدی فشار خون تا سال ۲۰۲۵ این طرح شروع شد و امروز در وضعیتی هستیم كه باید در اطلاع رسانی، غربالگری و كنترل این بیماری خاموش بتوانیم مشاركت مردم را بیشتر نماییم.
وی افزود: این طرح با كمك ۵۳ دستگاه اجرایی شروع شده و رسانه ها در اجرا و اطلاع رسانی و موفقیت طرح بسیار مؤثر عمل كرده اند و تمام مراكز سلامت، پایگاه های بهداشت، بیمارستانها، درمانگاه های خصوصی و دولتی بسیج شدند تا با پوشش افراد بالای ۳۰ سال و مادران و زنان آبستن و بیماران كلیوی، دستاوردهای طرح بسیج ملی كنترل فشار خون مطلوب باشد. فعال شدن ایستگاههای غربالگری در قزوین فرخزاد اظهار داشت: در اجرای این طرح ۸۸۰ ایستگاه موقت و سیار در استان فعال و در بیمارستانها، كارخانه ها، ترمینال ها، ایستگاه راه آهن، نمایشگاه ها، مصلی های نماز جمعه، تجمع های مردمی، معابر عمومی، كتابخانه ها و بوستان ها و مراكز بسیج افتتاح شد تا امكان دسترسی ساده همگان در مشاركت فراهم گردد. وی افزود: ۱۸۰ سنجش گر در كنار نیروهای دانشگاه علوم پزشكی، پرستاران، دانشجویان، نیروهای هلال احمر، بسیج جامعه پزشكی، نیروهای تأمین اجتماعی و درمانگاهی و داوطلبان سلامت قرار گرفتند تا طرح بدرستی و با پوشش كامل اجرا شود. فرخزاد تصریح كرد: ثبت خود اظهاری مردم در سایت «سیب» هم انجام شده كه هنوز آمار دقیقی از این افراد نداریم تا اطلاعات جامعی عرضه شود.
مشاركت ۵۲۸ هزار نفر در طرح كنترل فشار خون مدیرگروه بیماری های غیر واگیردار استان قزوین خاطرنشان كرد: جمعیت بالای ۳۰ سال استان قزوین بالغ بر ۶۳۳ هزار نفر است كه تعداد ۵۲۸ هزار و ۸۴۴ نفر از این جمعیت در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون شركت كردند كه میزان پوشش به ۸۴ درصد رسید كه بسیار پرارزش و غافلگیرانه است. وی بیان كرد: پوشش اجرای این طرح در سه شهرستان آوج، بویین زهرا و تاكستان كامل و ۱۰۰ درصدی بود و میزان مشاركت مردم در قزوین ۷۲ درصد، البرز ۸۰ درصد و آبیك هم ۹۲ درصد بود. ۱۱ درصد مردم استان قزوین فشار خون بالا دارند سولماز فرخزاد در ادامه اظهار داشت: با شناسایی افراد دارای فشار خون بالا مشخص شده كه در كشور ۱۴ درصد مردم دارای فشار خون بالا هستند. وی تصریح كرد: در استان قزوین ۳۸۶ هزار نفر به مراكز درمانی و ۱۴۲ هزار نفر به ایستگاههای سلامت رجوع كردند كه ۵۹ درصد آنها فشار طبیعی داشتند، ۱۱.۶ درصد فشار خون بالا و ۲۷ درصد هم پیش فشار خون داشتند و ۳ هزار نفر اخیرا متوجه شده اند كه دارای بیماری فشار خون هستند.
۵۱ هزار نفر در استان قزوین فشار خون بالا دارند فرخزاد در ادامه خاطرنشان كرد: تا امروز ۵۱ هزار نفر در استان قزوین گرفتار بیماری فشار خون بالا شناخته شدند كه این افراد در سامانه سیب ثبت نام كرده اند و اطلاعات ما نشان داده است باید حدود ۱۵۰ هزار بیمار فشار خون بالا داشته باشیم كه هنوز پرونده تشكیل نداده اند و پنهان هستند كه منتظر مشاركت بقیه مردم هستیم تا آمار نهایی این طرح استخراج شود. وی بیان كرد: كار بسیار بزرگی در استان صورت گرفته اما نگران ۱۰۰ هزار بیماری هستیم كه هنوز شناسایی نشده اند و باید با كمك رسانه ها شاهد حضور همه افراد باقیمانده در طرح باشیم تا این بیماری خاموش را شناسایی و برای درمان و كنترل آن اقدام نماییم.
۱۰۰ هزار بیمار فشارخونی بالا در استان پنهان هستند فرخزاد اظهار داشت: همه شهروندان باید حداقل سالی یك مرتبه فشار خون خویش را كنترل كنند و از سلامت بدن خود آگاه شوند چونكه خیلی از بیماری های قلبی و عروقی ناشی از داشتن فشار خون بالاست بنابراین همچنان انتظار داریم بقیه كسانی كه در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون شركت نكرده اند حتما به مراكز تعیین شده و پایگاه های سلامت مراجعه نموده و از وضعیت فشار خون خود آگاه شوند.


1398/04/24
13:55:15
5.0 / 5
4555
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیو بگ BioBag