سونوگرافی یادگاری، ممنوع

سونوگرافی یادگاری، ممنوع

بیو بگ: دست و پای كوچك با شكم و سری بزرگ، تصاویری معمول از جنین در هنگام سونوگرافی زنان حامله است كه پدر و مادرها با ذوق به آن می نگرند؛ تجربه ای استثنایی برای پدر و مادرها و البته تجارتی پرسود برای پزشكانِ آلمانی. آیا سونوگرافی بی خطر است؟


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، آیا رشد جنین معمولی است و طفل سالم است؟ برای پاسخ دادن به چنین پرسش هایی، پزشكان اولین سونوگرافی از جنین را در زنان حامله بین هفته های ۹ام تا ۱۲ام انجام می دهند كه بوسیله آن می توان موارد زیادی را در مورد وضعیت سلامتی جنین تشخیص داد. با سونوگرافی حتی امكان تشخیص جنسیت جنین بعد از گذشت چند ماه وجود دارد.
دویچه وله در گزارشی در این زمینه آورده است: بیشتر مادرها بعد از سونوگرافی از پزشك می خواهند كه یك نسخه از تصاویر سونوگرافی از جنین شان را به آنها بدهد؛ برای نشان دادن به بستگان یا برای یادگاری. بااینكه پزشكان معمولا مخالفتی با این مسئله ندارند، اما موظف نیستند این تصاویر را حتما در اختیار پدر و مادر قرار دهند. پزشكان حتی در این مورد آگهی می دهند چونكه والدین امكان دارد دست به تفسیرهایی نابه جا بزنند كه از نظر پزشكی پایه و اساسی ندارد اما آنها را مردد می كند.
همه كارشناسان بر سر این مسئله توافق دارند كه تصاویر چه دو بعدی، سه بعدی یا چهاربعدی برای مادر و جنین ضرری ندارند. با این وجود انجمن آلمانی سونوگرافی در بخش پزشكی، سفارش می كند كه از برداشتن چنین تصاویری (عكس و ویدیو) تنها به منظور یادگاری پرهیز شود. توجیه این انجمن این است كه سونوگرافی ابزاری است در دست پزشكان برای تشخیص پزشكی و تنها این گروه و متخصصان هستند كه می دانند چگونه این عكس ها باید فهمیده و تفسیر شوند.

در هنگام سونوگرافی چه اتفاقی می افتد؟
در هنگام سونوگرافی یا به عبارتی در اثر سونوگرافی، بیمار نه دردی احساس می كند و نه اشعه ای دریافت می كند و امواج صوتی برخلاف پرتونگاری، تأثیر منفی روی جنین و سلول های آن ندارند. پزشك با كمك این امواج می تواند اندام های گوناگونی را معاینه كند. امواج صوتی تصاویری از بافت ها و ارگان های داخلی بدن انسان می دهند كه بعد از پردازش بر روی مانیتور قابل مشاهده می باشد.
این سونوگرافی ها معمولا جهت بررسی ضربان قلب، تخمین مدت بارداری، موقعیت جنین و ناهنجاری های احتمالی به كار گرفته می شود. با این وجود خیلی از پزشكان نسبت به انجام سونوگرافی های غیرضروری، تعدد آنها و آسیبی كه این معاینه ها می توانند در ماه های مشخصی از حاملگی روی جنین بگذارند، آگهی می دهند.

تجارتی پرسود برای پزشكان آلمانی
درحالی كه پزشك در حال سونوگرافی است، والدین هم این امكان را دارند كه حركات جنین را روی صفحه ی نمایش كوچكی دنبال كنند.
برای بعضی از پدر و مادرها تماشای این تصاویر از جنین روی صفحه نمایش، تجربه ای منحصر به فرد است و عده ای هم وجود دارند كه می خواهند این تجربه را با دیگران قسمت كنند. برای این دسته هم در آلمان بازاری به راه افتاده؛ هزینه ضبط این تصاویر در آلمان بسته به اینكه تصاویر سه بعدی باشند یا برای مثال روی یك فلش ذخیره شوند، رنگی باشند یا چه جور بسته بندی شوند، تكی باشند یا در آلبوم و... بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یوروست.
"Baby-TV"، ایده ای تجاری است كه بنظر می رسد در آلمان طرفداران زیادی پیدا كرده است.
با این حال با عنایت به مشكلات احتمالی ناشی از تجاری شدنِ این شیوه معاینات پزشكی، مقرر است تا آخر سال ۲۰۲۰ میلادی مقررات و بخشنامه جدیدی در مورد حفاظت در مقابل امواج اجرایی شود كه در صورت پیاده شدن آن، امكان ممنوعیت و برچیده شدن بساط استفاده تجاری از سونوگرافی و Baby TV وجود دارد.
منبع:

1398/03/18
14:06:52
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: پزشكی , تجاری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag