رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت؛

موردی از ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان در كشور نداشته ایم

موردی از ابتلای انسان به آنفلوانزای پرندگان در كشور نداشته ایم

به گزارش بیو بگ رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اظهار داشت: نوع آنفلوانزای اخیر پرندگان كه مواردی از آن در كشور مشاهده شده، تابحال سبب ایجاد بیماری انسانی نشده است.


به گزارش بیو بگ به نقل از مهر، محمد مهدی گویا، اضافه كرد: موارد معدودی از ابتلای برخی از كانون های پرورش و نگهداری پرندگان به آنفلوانزا امسال گزارش شده است كه آخرین آنها موردی بود كه از استان آذربایجان شرقی گزارش شد. وی ادامه داد: به اطلاع مردم می رسانیم كه این نوع آنفلوانزای پرندگان كه موارد آن در كشور مشاهده شده تابحال سبب ایجاد بیماری انسانی نشده است.

گویا با اشاره به اینكه این امر، حاصل تلاش های شبانه روزی یك شبكه ای از سازمان های مختلف است كه مبحث را رصد كرده، پیشگیری می كنند و به آن پاسخ می دهند، اضافه كرد: فرماندهی عملیات پاسخ به این آنفلوانزا هم اكنون با سازمان دامپزشكی است و وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست، بعنوان بازوان دامپزشكی عمل می كنند. گویا تصریح كرد: وظیفه وزارت بهداشت و زیر مجموعه آن كه دانشگاه های علوم پزشكی كشور هستند این است كه به محض رؤیت موارد مشكوك به این بیماری در یك كانون نگهداری و پرورش طیور، آنرا گزارش كنند، بلافاصله در محل حضور یابند و نظارت دقیق و پاكسازی محل از عوامل بیماری زا را انجام دهند. وی بیان كرد: باید كسانی كه در آن محل كار می كنند واكسینه شوند و تا ۱۰ روز تحت مراقبت باشند. چنانچه فردی كه در آن محل زندگی یا كار می كند گرفتار علایم مشكوك به آنفلوانزا شود بلافاصله تحت آزمایش و مراقبت های ویژه قرار می گیرد تا یقین حاصل شود كه مبتلا به بیماری نیست. رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، خاطرنشان كرد: علاوه بر این زیرمجموعه وزارت بهداشت وظیفه آموزش افراد یاد شده برای مراقبت از خود و رعایت اصول حفاظت فردی را هم بر عهده دارد. او در آخر اظهار داشت: كانون های گزارش شده آنفلوانزای پرندگان در كشور به شدت كاهش داشته است. ولی این كاهش هیچگاه ما را از اقدامات مراقبتی باز نمی دارد، به علت اینكه ویروس آنفلوانزا ویژه است و در هر موقعیت زمانی و مكانی امكان دارد كه توانایی هایش تفاوت كند و افزایش یابد و منجر به ایجاد بیماری در انسان و ایجاد همه گیری شود.

1398/03/02
19:39:30
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag