2، نشست خبری بسیج ملی كنترل فشارخون بالا؛

نظر وزیر بهداشت درباره وضعیت پالم در مواد لبنی

نظر وزیر بهداشت درباره وضعیت پالم در مواد لبنی

بیو بگ: وزیر بهداشت درباره وضعیت استفاده از پالم در مواد لبنی، اظهار داشت: آن روز كه بحث پالم در بوق و كرنا شد، سوژه یك پیام بهداشتی نبود. باید توجه كرد كه یك درصد پالم در لبنیات هیچ عارضه ای ندارد و اگر هم داشته باشد، عارضه آن كمتر از این است كه مردم لبنیات مصرف نكنند.


به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در ادامه نشست خبری بسیج ملی كنترل فشارخون بالا، در پاسخ به سوالی درباره تبلیغات كالاهای مضر سلامت در صدا و سیما، اظهار داشت: تبلیغات باید برمبنای پروتكل های وزارت بهداشت انجام شوند. من بعنوان وزیر بهداشت، خطی و سیاسی حرف نمی زنم؛ چونكه وزیر بهداشت مردم ایران شامل اصول گرا و اصلاح طلب، مسیحی و كلیمی و... هستم و وزارت بهداشت را به لوكوموتیو سیاست گره نمی زنم؛ هرچند كه دیدگاه سیاسی خاص خودم را دارم. بدین سبب حرفی كه درباره صدا و سیما می زنیم حزبی نیست، بلكه ملی است. در تبلیغات اگر مواردی خلاف پروتكل هایمان باشد، حتما تذكر خواهیم داد و زبان دوستی و رفاقت را به زبان خصومت ترجیح می دهیم. ما آنچه را كه به نفع سلامت است به كمك اصحاب رسانه و صدا و سیما پیش می بریم.
ماجرای "پالم" پیام بهداشتی مفیدی نداشت وزیر بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت استفاده از پالم در مواد لبنی، اظهار داشت: آن روز كه بحث پالم در بوق و كرنا شد، سوژه یك پیام بهداشتی نبود. باید توجه كرد كه یك درصد پالم در لبنیات هیچ عارضه ای ندارد و اگر هم داشته باشد، عارضه آن كمتر از این است كه مردم لبنیات مصرف نكنند. طرح اینچنینی مساله، فقط موجب ضربه به كارخانه های لبنیات و وحشت مردم گرفتار پوكی استخوان از مصرف لبنیات شد و هیچ پیام بهداشتی مفیدی نداشت.
وی ادامه داد: درباره مباحث مربوط به روغن پالم همكاران ما ایستاده اند و در ارتباط با حذف كامل آن تلاش می كنند. اگر هم كسی گزارشی دارد كه پالم از مسیری می آید كه ما خبر نداریم، حتما به ما اعلام كنید.
استرس و روان پریشی لطمه رسان تر از پالم وزیر بهداشت با اشاره به اینكه واردات پالم تحت كنترل قانونی بوده و بطور كلی پالم از لبنیات حذف گردیده است، اظهار داشت: اثبات شده كه روغن هایی مثل پالم و اشباع در افزایش چربی بد نقش دارند، اما یك حد و آستانه هم دارند. یك درصد كره حیوانی یا پالم در لبنیات عامل زیان ده و مخرب نیست؛ بر عكس نخوردن یك پیاله ماست به مراتب خطرناك تر است. اساسا مصرف بالای روغن پالم یا جامد اساسا زیان آور است، اما استرس و روان پریشی امروز به مرتب بیشتر از پالم به مملكت لطمه می زند.
غولی از كلسترول ساختیم كه مردم از تخم مرغ فرار می كنند نمكی اشاره كرد: مصرف انبوه روغن پالم زیان آور است، اما در سطحی كه اجازه دادیم در كشور در صنعت شیرینی، بستنی و... مصرف شود، مشكلی ندارد و همه استانداردهای جهانی هم آنرا پذیرفتند. بعنوان مثال متاسفانه غولی از كلسترول ساختیم كه مردم از مصرف موادی چون تخم مرغ فرار می كنند و مصرف تخم مرغ در ایران یك پنجم امریكایی هاست؛ در صورتی كه اگر تحرك مناسب داشته باشیم و استرس مان كم شود، روزی یك عدد تخم مرغ مضر نمی باشد.
نمكی درباره پایش سلامت آب های معدنی باز اظهار داشت: همكاران ما مرتبا پایش و نمونه برداری انجام می دهند. امسال ۳ هزار اكیپ بهداشتی برای نظارت بر سلامت موادغذایی فعال بودند و امروز نظارت بر موادغذایی و سلامت آنها بهتر شده و درانتها سال ۹۸ هم بهتر می شود.
وی درباره مسئولین فنی كارخانه های غذایی و دارویی و احتمال تخلف آنها، اظهار داشت: اگر مسوول فنی از وظایفش عدول كند، با او برخورد كرده و حتی او را به دادگاه می فرستیم. البته در حال تدوین طرحی هستیم كه بگونه ای مسئولان فنی حقوق بگیر وزارت بهداشت شوند.
با افزایش قیمت ها، شكم پركن ها جایگزین غذاهای مغذی شده اند ایشان در ادامه با اشاره به افزایش قیمت مواد غذایی و احتمال كاهش مصرف ریزمغذی ها، اظهار داشت: اینكه افزایش هزینه های موادغذایی سبب بالارفتن هزینه های خانوار و جایگزینی مواد غذایی مغذی با شكم پر كن ها شده است، بیراه نیست. در این زمینه بنده این مساله را بعنوان عامل موثر در سلامت در دولت مطرح كردم و قرار شد برای اقشار كم درآمد سبد تغذیه ای حمایتی داده شود.
نمكی درباره وضعیت فشار خون در مردان باز اظهار داشت: زنان برخلاف مردان مرتبا سلامت خودرا ارزیابی می كنند، اما سلامت مردان در كشورهایی مانند ما مغفول مانده؛ چونكه فرهنگ ما، فرهنگ مراقبت از مردان نیست.
منبع:

1398/02/24
21:33:03
5.0 / 5
4992
تگهای خبر: بهداشت , سلامت , صنعت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag