چرا داروخانه داران، آرایشی فروش شدند؟

چرا داروخانه داران، آرایشی فروش شدند؟

به گزارش بیو بگ «مسئولان داروخانه ها باید تكلیف خویش را روشن كنند كه آیا آنجا داروخانه است یا مركز عرضه لوازم آرایشی- بهداشتی؟»؛ نقدی كه چندی قبل وزیر بهداشت خطاب به داروخانه داران بیان نمود. حال باید پرسید آیا داروخانه داران از لحاظ قانونی می توانند لوازم آرایشی-بهداشتی را در سطح گسترده به مردم عرضه كنند و اصلا چرا به فروش این چنین محصولاتی روی آورده اند؟.به گزارش بیو بگ به نقل از ایسنا، چندی پیش بود كه وزیر بهداشت در جمع معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشكی كشور، نسبت به عملكرد برخی داروخانه داران در خصوص عرضه و فروش گسترده لوازم آرایشی در داروخانه ها انتقاد و اعلام نمود كه نظام عرضه دارو در بعضی داروخانه ها مناسب نیست؛ چونكه در بعضی داروخانه ها، تكریم ارباب رجوع بی رنگ و حتی فراموش شده است و بعضی از آنها به سمت توسعه موارد آرایشی بهداشتی رفته اند.

نمكی تصریح كرد: مسئولان داروخانه ها باید تكلیف خویش را روشن كنند كه آیا آنجا داروخانه است یا مركز عرضه لوازم آرایشی- بهداشتی؟. متاسفانه سود در لوازم آرایشی- بهداشتی است و قسمت "دارو"خانه هر روز كوچك تر می شود.
ارائه خدمات دارویی اصلی ترین رسالت داروخانه هاست
بعد از این اظهارات، سازمان غذا و دارو هم نسبت به این نقد واكنش نشان داد و اعلام نمود كه عرضه خدمات دارویی اصلی ترین رسالت داروخانه هاست. در عین حال مشاوره های مصرف فرآورده های آرایشی و بهداشتی، راهنمایی در مورد مصرف مكمل های غذایی و ورزشی، مصرف صحیح و منطقی داروهای طبیعی و گیاهی، عرضه و عرضه ملزومات پزشكی و تمامی خدمات فنی مشاوره ای همچون خدمات عرضه شده در داروخانه به حساب می آید.

در عین حال دكتر سیدحسام الدین شریف نیا- عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در گفتگو با ایسنا، در این باره می گوید: طبق قانون، داروخانه ها می توانند لوازم آرایشی و بهداشتی را در كنار محصولات دارویی بفروشند، اما هم اكنون شرایط اقتصادی فعلی بازار دارویی ایران سبب شده كه داروخانه ها برای ادامه حیات شان بیشتر به سمت فروش اقلام آرایشی - بهداشتی روند.
بازار دارویی ایران كوچك است
وی می افزاید: در این زمینه چند مبحث اثرگذار است؛ باید توجه كرد كه اندازه بازار دارویی ایران بسیار بسیار كوچك بوده، به صورتی كه كل بازار دارویی كشور حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است كه نیمی از آن در اختیار بخش دولتی و نیمه دولتی و تنها نیمی از آن در اختیار داروخانه های خصوصی قرار دارد. بر این اساس ۹۰۰۰ میلیارد تومان از بازار دارو بین ۱۳ هزار داروخانه خصوصی در سطح كشور تقسیم شده است.
بی پولی داروخانه ها و انتخابی اجباری
وی با اشاره به اینكه ازاین رو این بازار دارویی كشور كوچك بوده و داروخانه ها برای ادامه حیات شان مجبورند كالاهای آرایشی و بهداشتی بفروشند، ادامه می دهد: از طرفی داروها هم تحت پوشش بیمه قرار دارند و داروخانه ها با فروش دارو، نه تنها پول شان را سریع دریافت نمی كنند، بلكه امكان دارد نزدیك به شش تا هفت ماه پول شان در بیمه ها بماند. ازاین رو باز هم داروخانه ها برای چرخش نقدینگی خود، چاره ای جز فروش اقلام آرایشی و بهداشتی ندارند.

شریف نیا با تاكید بر اینكه فروش گسترده اقلام آرایشی-بهداشتی اصلا برای داروخانه ها انتخابی نیست و به اجبار به این سمت قدم برداشته اند، می گوید: در حال حاضر دوره وصول مطالبات دارویی از جانب بیمه ها، نزدیك به شش ماه به تعویق افتاده كه عدد پایینی نیست. بر همین مبنا هم اكنون غالب شركت های پخش با داروخانه ها به صورت نهایتا سه تا چهار ماهه كار می كنند و نقدینگی داروخانه دو ماه گرفتار مشكل می شود.
قیمت دارو پایین است
وی با اشاره به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به حوزه دارویی كشور، اظهار می كند: دارو در كشور به علت تصمیم دولت در خصوص اختصاص ارز دولتی به این بازار، با قیمت یارانه ای به فروش می رسد؛ در صورتی كه هزینه های داروخانه ها با شرایط بازار آزاد برآورد می شود و افزایش یافته است. بعنوان مثال نرخ اجاره حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است و نرخ پرسنل هم افزایش ۳۰ درصدی داشته است. موضوعات اینچنین سبب شده كه داروخانه ها گرفتار مشكل شوند. قیمت گذاری بازار دارو هم بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ یعنی دولت بابت دارو به مردم یارانه می دهد و این سبب كوچك شدن اندازه بازار دارو می شود. اگر دارو حداقل با ارز نیمایی قیمت گذاری می شد، اندازه بازار دارو نزدیك به ۲۵ هزار میلیارد تومان می شد.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران همینطور می گوید كه درباره قیمت گذاری دارو رایزنی كرده ایم، اما دولت می خواهد كه همچنان ارز دولتی برای دارو اختصاص داده و بر همین مبنا قیمت گذاری كند و افزایش قیمت نداشته باشیم. ازاین رو داروخانه ها چاره ای جز فروش اقلام آرایشی و بهداشتی برای گردش سرمایه و نقدینگی خود ندارند.
1398/02/22
13:43:54
5.0 / 5
4643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag