یافته محققان نروژی؛

تناسب اندام احتمال مبتلا شدن به ALS را در مردان کاهش می دهد

تناسب اندام احتمال مبتلا شدن به ALS را در مردان کاهش می دهد

به گزارش بیو بگ، محققان نروژی گزارش دادند که تناسب اندام و انجام سطوح متوسط ورزش امکان دارد احتمال مبتلا شدن به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) را در سنین بالاتر کم کند.به گزارش بیو بگ به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، آنها رابطه مشابهی بین فعالیت بدنی و خطر ابتلاء به ALS در زنان که به بیماری لو گریگ هم مشهور است، پیدا نکردند.
دکتر «آندرس مایر واگ»، نویسنده این مطالعه از بیمارستان دانشگاه آکرشوس در نروژ، اظهار داشت: «یافته های متناقضی در مورد سطوح فعالیت بدنی، تناسب اندام و خطر ابتلاء به ALS وجود دارد. مطالعه ما نشان داد که برای مردان، داشتن یک سبک زندگی پرتحرک تر می تواند با کاهش خطر ابتلاء به ALS بیشتر از ۳۰ سال بعد ارتباط داشته باشد.»
ALS یک بیماری عصبی است که سلول های عصبی مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد. با گذشت زمان، افراد توانایی خویش را برای خوردن، صحبت کردن، حرکت و حتی نفس کشیدن از دست می دهند. تابحال هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
مطالعه جدید شامل بیشتر از ۳۷۳۰۰۰ نفر در نروژ (میانگین سنی ۴۱ سال) بود. ظرف یک پیگیری که به صورت متوسط ۲۷ سال طول کشید، ۵۰۴ نفر به ALS مبتلا شدند. از این تعداد ۵۹ درصد مرد بودند.
برای این مطالعه، شرکت کنندگان یک پرسشنامه در مورد سطح فعالیت بدنی خود تکمیل کردند. آنها فعالیت خویش را در یکی از چهار دسته لیست کردند: کم تحرکی؛ حداقل چهار ساعت در هفته پیاده روی یا دوچرخه سواری؛ حداقل چهار ساعت در هفته باغبانی سنگین یا ورزش های تفریحی؛ یا شرکت چندین بار در هفته در تمرینات سخت یا ورزش های رقابتی.
تعداد کمی از شرکت کنندگان در فعال ترین گروه قرار داشتند که محققان دو دسته برتر را در یک گروه «با فعالیت بالا» ادغام کردند.
از حدود ۴۲۰۰۰ مردی که خویش را فعال ترین و پرتحرک ترین توصیف کردند، ۶۳ نفر در طول این مطالعه به ALS مبتلا شدند. از ۷۷۰۰۰ شرکت کننده با سطح فعالیت متوسط، ۱۳۱ نفر به ALS مبتلا شدند و ۶۸ نفر از ۲۹۵۰۰ نفری که کمترین فعالیت را داشتند به این بیماری مبتلا شدند.
پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی، محققان دریافتند که گروهی که فعال تر است، ۴۱ درصد کمتر از گروه کم تحرک در معرض خطر قرار دارد. افرادی که سطح فعالیت متوسطی داشتند ۲۹ درصد کمتر در معرض خطر بودند.
بنابراین، یافته ها نشان داده است که «میزان فعالیت بدنی متوسط تا زیاد و تناسب اندام نه تنها خطر ابتلاء به ALS را افزایش نمی دهد، بلکه امکان دارد در مقابل این بیماری محافظت ایجاد نماید.» مطالعات آتی در مورد ارتباط بین ALS و ورزش برای در نظر گرفتن تفاوت های جنسیتی و سطوح بالاتر فعالیت ورزشکاران حرفه ای مورد نیاز است.


منبع:

1403/04/15
11:01:21
5.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط بیوبگ
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیو بگ BioBag